Przejdź do treści
Źródło artykułu

W Japonii opracowano drona do walki z owadami

Firma Duskin Corporation z Osaki w Japonii zakończyła testy pierwszego dedykowanego drona do zwalczania os. Gniazda os w tym kraju generują powszechne niebezpieczeństwo, powodując wśród osób je usuwających rocznie od 10 do 20 ofiar śmiertelnych. Ale teraz proces eliminacji został ulepszony, umożliwiając usuwanie gniazd na wielopiętrowych budynkach na dużych wysokościach bez ryzyka dla ich mieszkańców.

Pokazowe testy wykonano w mieście Yabu, gdzie pod okapem dwupiętrowego magazynu osy założyły gniazdo. Już w 2020 r. firma zajmująca się zwalczaniem szkodników rozpoczęła opracowywanie dronów przeprowadzając testy demonstracyjne dla władz lokalnych prefektur w Kobe.

Współpraca Duskina z Ishikawa Energy Research doprowadziła do powstania kilku wariantów UAV wyposażonych w próżnię, która wsysa owady. Dron jest pokryty feromonami alarmowymi os i im dłużej unosi się w pobliżu ula, tym większym celem staje się dla owadów, wabiąc je w zasięg ssawek.

Jeden z pomysłodawców projektu, Kazuki Hayashi, powiedział, że ich model drona posiada lepsze zdolności niż inne tego typu konstrukcje właśnie ze względu na zastosowanie próżni (w przeciwieństwie do dronów rozpylających pestycydy do eksterminacji owadów). Zastosowanie bezzałogowców tego typu może okazać się bardziej popularne niż oczekiwano, a wszystko z powodu coraz większej liczby obcych gatunków os rozprzestrzeniających się w Japonii.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie www.duskin.co.jp

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony