Spotkanie koordynacyjne MEDEVAC i LSTAT

8 Baza Lotnicza

W dniu 27 kwietnia w 8. BLTr odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie wdrożenia do użytku zestawów MEDEVAC i LSTAT na samolotach CASA C295. Gości przywitał dowódca bazy płk dypl. pil. Jacek Łazarczyk. W uzgodnieniach uczestniczyli Dowódca 3 SLTr płk dypl. pil. Sławomir Żakowski, Szef Służby Zdrowia SP płk lekarz Marek Szymański, przedstawiciel Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia płk Piotr Napieraj, Komendant Szpitala Klinicznego płk lekarz Piotr Gicala oraz lekarze Zespołu Ewakuacji Medycznej.

Podczas spotkania wyznaczone zostały kierunki działania i współpracy pomiędzy uczestnikami, tak aby jesienią bieżącego roku zestawy mogły być użyte praktycznie. Po dyskusji uczestnicy spotkania udali się do samolotu gdzie obejrzano zamontowane obydwa zestawy.

Zestawy LSTAT oraz MEDEVAC przeznaczone są do intensywnego monitorowania stanu pacjenta. Stanowisko takie tworzą dwa respiratory, monitor, defibrylator, ssak i pompa infuzyjna. Z kolei zestaw mobilny LSTAT składa się z noszy, wbudowanego respiratora, defibrylatora, ssaka oraz monitora funkcji życiowych. Nosze LSTAT mają dodatkowo analizator i tablet cyfrowy, na którym widoczne są informacje dotyczące sprzętu oraz dane o funkcjach życiowych pacjeta. Oba zestawy zainstalowane są na platformach, które mocuje się w samolotach CASA.

kpt. Maciej Nojek

Źródło: 8 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus