Droniada 2021 na lotnisku Kąkolewo
Po raz ósmy rozpoczęły się przygotowania do Droniady – poligonu systemów bezzałogowych i zarazem konkursu dla zespołów akademickich w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów. Droniada to kuźnia kadr przemysłu 4.0.
Tym razem impreza zostanie zorganizowana na lotnisku Kąkolewo k. Grodziska Wielkopolskiego na przełomie czerwca i lipca 2021 roku.
Droniada jest poligonem, konkursem technologicznym, gdzie spotykają się z jednej strony – studenci, młodzi inżynierowie, naukowcy, konstruktorzy, przedsiębiorcy, zaś z drugiej strony – strażacy, wojskowi, służby tajne, samorządowcy i przedstawiciele administracji centralnej. Głównym organizatorem imprezy jest organizacja pozarządowa Fundacja Instytut Mikromakro.
Na całym świecie konkursy technologiczne służą przede wszystkim rozwojowi kadr. To zespoły sprawdzone w “boju” odporne na stres i otwarte na innowacje najlepiej sobie radzą w międzynarodowych projektach na styku nauki i biznesu.
Droniada już wrosła w krajowy kalendarz akademicki i biznesowy. Firmy sprawdzają kompetencje młodej kadry technicznej i zachęcają do pracy u siebie, ale też administracja publiczna, przedsiębiorcy, rolnicy, służby reagowania kryzysowego czy gestorzy infrastruktury krytycznej szukają inspiracji jak wykorzystać u siebie latające roboty. Słowem, przyjedź, dotknij, uwierz!
Kolejna okazja ku temu nadarzy się na przełomie czerwca i lipca 2021 r. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Politechnika Poznańska, Aeroklub Poznański i Fundacja Instytut Mikromakro, zapraszają na lotnisko Kąkolewo koło Grodziska Wielkopolskiego. Powstaje tam silny ośrodek badawczo-rozwojowy w zakresie technologii autonomicznych i bezzałogowych.
Podczas ósmej edycji Droniady w Kąkolewie przeprowadzone zostaną trzy konkurencje: Demo systemu, Trzy kolory i Drzewo życia. Zorganizowane również zostaną Mistrzostwa Operatorów Dronów.
Lotnisko Kąkolewo k. Grodziska Wielkopolskiego. Tutaj odbędzie się Droniada 2021 (fot. 5zywiolow.pl)
Historia Droniady sięga 2013 roku. Sławomir Kosieliński wymyślił wtedy Paradę Robotów, w której wzięłyby udział roboty lądowe, podwodne i latające, czyli drony, lecz równoległe powstał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego pomysł organizacji Droniady jako pokazu możliwości samych dronów w różnych zastosowaniach wojskowych i cywilnych.
– Przez kilka lat próbowaliśmy połączyć obie te nazwy. Jedziemy na Droniadę! – słyszeliśmy za każdym razem od studentów, naukowców, wojskowych, ratowników i przedsiębiorców, gdy zapraszaliśmy ich do udziału… w Paradzie Robotów. Vox populi, vox dei. Tak zwyciężyła Droniada – wspomina Sławomir Kosieliński.
Celem Droniady jest przygotowanie do pracy w przemyśle z nowymi technologiami studentów i absolwentów wyższych uczelni. Zarazem to szkolenie jak prowadzić własną firmę, budować zespół i kształtować miękkie kompetencje. Udział w Droniadzie jest ich „bojowym sprawdzianem”, castingiem i cechowym majstersztykiem (niem. Meisterstück, dosł. mistrzowskie dzieło; popisowy wytwór danego rzemiosła, wykonywany własnoręcznie przez czeladnika ubiegającego się o stopień mistrza.), który pozwala przedsiębiorcom i instytucjom publicznym wybrać sobie zdolnych pracowników i partnerów biznesowych. Ale jednocześnie konkurs umożliwia przetestować możliwości technologii przemysłu 4.0., szczególnie w zakresie zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego i rolnictwa precyzyjnego.
Historycznie konkurencje na Droniadzie zapoczątkowano w 2016 r. Było to poszukiwanie zaginionych ludzi. W kolejnych latach impreza rozwijała się. Rozegrano wiele różnych konkurencji. Organizatorzy konkursu wymyśliliśmy również konkurencję rolniczą, czyli poszukiwanie patogenów chorób roślin. Symulowały je kolorowe plansze w formie kwadratów, trójkątów i kół. Było to na tyle atrakcyjne, że obiecaliśmy zespołom powtórzenie tej konkurencji w 2021 r.
Ale żeby nie było łatwo, oprócz „Trzech kolorów” (teledetekcja 2D), przygotowano konkurencję „Drzewo życia”, w której trzeba wykryć obiekty 3D, czyli zarażone jabłonki i wywołać natychmiastową reakcję na zmianę, aplikując środek ochrony roślin. To jest największa innowacja w konkursie 2021. Wykryj zmianę i natychmiast właściwie zareaguj. Takie urządzenie przyda się później w ratownictwie, w pożarnictwie i w lotach cargo.
Więcej informacji o ósmej edycji Droniady na stronie www.5zywiolow.pl
Komentarze