Śmigłowce strzelały na ostro

Śmigłowce Mi-24 (fot. 49 BLot)

W dniach 22-26.08.2016 r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka odbyło się szkolenie żołnierzy 49 Bazy Lotniczej w ramach ćwiczenia 1BLWL w lotach z wykorzystaniem amunicji ostrej do rażenia celów nawodnych i powietrznych.

Realizując zadania zaplanowane na 2016 r., na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka zostały przeprowadzone loty szkoleniowe mające na celu zwalczanie obiektów nawodnych oraz powietrznych z wykorzystaniem uzbrojenia pokładowego śmigłowców. Wydzielonym komponentem złożonym z personelu 49 i 56 Bazy Lotniczej  dowodził osobiście dowódca 49BLot płk pil. Paweł Smereka.

Ćwiczenia obejmowały strzelanie do celów powietrznych i nawodnych z wykorzystaniem zarówno uzbrojenia rakietowego kierowanego i niekierowanego, jak i artyleryjskiego.

Szkolenie poligonowe było doskonałą okazją do przybliżenia mediom i społeczeństwu trudnej, ale i fascynującej służby żołnierzy, ich szkolenia oraz przygotowania do wykonywania ważnych dla bezpieczeństwa kraju zadań. W reportażach filmowych zrealizowanych przez Telewizję Republika oraz portal informacyjny Trojmiasto.pl o szkoleniu, sprzęcie i wykonywanych zadaniach wypowiadali się zarówno piloci, jak i inżynierowie, technicy oraz mechanicy śmigłowców. Dowódca 49 Bazy Lotniczej płk pil Paweł Smereka powiedział: „Póki wojsko się szkoli, Polacy mogą czuć się bezpiecznie!”.

W działaniach poligonowych wzięło udział 139 żołnierzy, w tym 27 pilotów oraz 28 jednostek sprzętowych, wliczając w to 4 śmigłowce Mi-24, 3 śmigłowce Mi-2 oraz 3 śmigłowce W-3PL Głuszec. Sprzyjające warunki atmosferyczne i duże zaangażowanie w realizację postawionych zadań przez żołnierzy pod dowództwem płk. pil. Pawła Smereki sprawiło, że plan założony przed rozpoczęciem ćwiczenia został w pełni zrealizowany.

Galeria zdjęć

mjr Rafał Myrcik

Źródło: 49. Baza Lotnicza
comments powered by Disqus