Biało-Czerwone ISKRY na Air Show Iron Wings 2012 w Siauliai

Biało-Czerwone ISKRY na Air Show Iron Wings 2012 w Siauliai/ fot. kpt. Grzegorz Grabarczuk

Z okazji XX-lecia Litewskich Sił Powietrznych w dniu 26 maja br. w Siauliai odbyły się międzynarodowe pokazy lotnicze „Iron Wings 2012.

W litewskiej bazie lotniczej w Siauliai w miniony weekend odbyły się pokazy lotnicze w których udział wziął reprezentujący Polskie Siły Powietrzne Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone ISKRY" oraz pełniące na tutejszym lotnisku misję Baltic Air Policing malborske Migi.

Lotnicy z Dęblina do Siauliai przylecieli sześcioma samolotami TS-11 ISKRA oraz samolotem CASA C-295M z personelem technicznym. Wspólnie z Zespołem BCI na Litwę przyleciał Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Waldemar Gołębiowski

Jak stwierdził lider Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone ISKRY mjr pil. Tomasz Czerwiński na pokazach lotniczych w Bazie Litewskich Sił Powietrznych występujemy po raz drugi. Pierwszy raz Zespół BCI na pokazach w Siauliai wystąpił dziesięć lat temu.

Na lotnisku w Siauliai zebrało się około 50 tyś. widzów dla których organizatorzy zaprosili przedstawicieli lotnictwa wojskowego z 9 krajów NATO. Pokazy lotnicze „Iron Wings 2012" rozpoczęły się od wspólnego skoku ze spadochronem 29 skoczków spadochronowych, którzy zaprezentowali w powietrzu flagi 28 członków NATO oraz flagę sojuszu.

Na pokazach lotniczych „Iron Wings 2012" oprócz Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry" (6 x TS-11 Iskra), który swój występ zaprezentował w wysokim wariancie, w powietrzu można było zobaczyć pochodzący z Łotwy Zespół Akrobacyjny „Baltic Bees" (5 x L-39C Albatros), Su-26 za którego sterami zasiadł rewelacyjny Litwin Jurgis Kairys, Jak-12, JAK-52, L-159 Alca, samoloty transportowe An-2, C-27J „Spartan" oraz L-410, śmigłowiece AW139, Mi-8T, Schweizer 300C i ELA 07S oraz zabytkowe Nieuport 24 czy dwupłatowiec JR2. W takcie Air Show „Iron Wings 2012", nie lada gratką dla publiczności był start i lądowanie pary polskich Migów-29, które w tym dniu wykonywały lot w ramach misji TANGO SCRAMBLE nad terytorium Państw Bałtyckich.

Na wystawie statycznej zaprezentowany został m.in.: polski Mig-29 z Malborka, który stacjonuje obecnie na lotnisku w Siauliai w ramach misji Baltic Air Policing, niemiecki F-4 Phanton, dwa holenderskie F-16, czeski Aero L-159 ALCA, dwie CASY C-295 z Polski oraz Czech oraz samoloty będące na wyposażeniu Litewskich Sił Powietrznych.

Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone ISKRY odleciał z Siauliai do Dęblina tego samego dnia około godziny szesnastej. Żegnając się z litewską publicznością ISKRY tradycyjnie położyły nad płytą lotniska biało-czerwoną flagę. Za swój pokaz piloci z Dęblina dostali na pożegnanie gromkie brawa od publiczności.

Na zakończenie pokazów Dowódca Bazy Lotniczej w Siauliai ppłk Virginijus Steponavicius złożył serdeczne podziękowania za udział w pokazach lotniczych „Iron Wings 2012" Zespołowi Akrobacyjnemu „Biało-Czerwone ISKRY".

kpt. Grzegorz Grabarczuk

Więcej zdjęć znajduje się na stronie 4 SLSz.

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus