CASA C-295M z 8.BLTr ewakuowała Polaków z Afganistanu

C-295M na płycie lotniska - kabina - widok z boku (fot. st.chor.szt. Wojciech Hrabia/8.BLTr)

10 polskich obywateli wróciło 4 maja br. do kraju na pokładzie samolotu CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Dziennikarze, medycy, pracownicy kontraktowi – 10 polskich obywateli dwa miesiące  temu utknęło w Afganistanie. Nie mogli wrócić do kraju z powodu pandemii koronawirusa oraz zawieszenia połączeń lotniczych. Znaleźli się w dramatycznej sytuacji, dlatego Ambasador RP w Indiach, Adam Burakowski, zwrócił się o pomoc w ich ewakuacji do Dowódcy Operacyjnego RSZ oraz Dowódcy XI Zmiany PKW Afganistan RSM. W takich przypadkach, wojsko nigdy nie odmawia pomocy.

Cała akcja poprzedzona była trzytygodniowym procesem planowania i przygotowania. Ewakuowani Polacy w nocy z 3 na 4 maja br. zostali podjęci z miejsc stacjonowania w Kabulu i przewiezieni do bazy z zachowaniem wszelkich zasad poufności oraz bezpieczeństwa. W końcowej fazie, operacja zmieniła godziny podjęcia ewakuowanych ze względu na obchodzone obecnie święto Ramadan i związane z tym nocne wyjście Afgańczyków na ulice Kabulu.

Ewakuowani zostali zbadani oraz przeszli wszelkie niezbędne procedury, a następnie wylecieli do Polski samolotem Polskich Sił Zbrojnych CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Była to pierwsza operacja typu Non Combatant Evacuation Operation, czyli operacja ewakuacji osób cywilnych przez wojsko.

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus