Szkolenie CSAR dla załóg samolotów Casa 295

3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego

W dniu 13.04.2011 r. na lotnisku w Powidzu odbyło się szkolenie CSAR (Combat Search and Rescue) pilotów samolotów Casa C 295M, oraz - dodatkowo - trzech żołnierzy z 31. BLT.

Po części teoretycznej obejmującej wykłady z zakresu działania systemu Personnel Recovery, procedur CSAR (autentyfikacja, codewords i inne) i wypełniania przed misją konicznych do CSAR formularzy nastąpiła praktyczna część szkolenia. W kompleksie leśnym otaczającym lotnisko piloci Cas ćwiczyli sposoby nawiązywania łączności, autentyfikacji i wektorowego naprowadzania śmigłowca ratowniczego występując w roli pilota znajdującego się na terenie zajętym przez przeciwnika. Dla zwiększenia realizmu szkolenia w powietrzu zadania wykonywał śmigłowiec W-3 Sokół z 2. GPR w Mińsku Mazowieckim, którego załoga wcale nie starała się ułatwiać zadania ćwiczącym na ziemi.

Każdy szczegół praktycznego działania był bacznie obserwowany przez instruktora który w razie potrzeby korygował czynności ćwiczących. Szkolenie prowadzone było w ramach „Kursu taktycznego dla pilotów samolotów Casa C 295M".

kpt. Włodzimierz Baran

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus