27. Akcja Serce w wykonaniu lotników z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego

CASA C-295M o numerze bocznym 022 w locie (fot. 8BLTr)

27. raz w tym roku lotnicy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego uczestniczyli w Akcji Serce. 2 grudnia 2020 r. lot ratujący życie wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Załoga samolotu CASA C-295M o numerze bocznym 022 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego przetransportowała zespół transplantologów po trasie Kraków – Gdańsk – Katowice.

Przygotowania do Akcji Serce rozpoczęły się po otrzymaniu przez służby dyżurne zarządzenia wykonania lotu o statusie „Hospital”. Przeprowadzono niezbędne analizy warunków pogodowych, trasy oraz przygotowano załogę i samolot do lotu. Następnie wojskowi lotnicy wraz z zespołem lekarzy podjęli się zadania ratowania ludzkiego życia.

Samolot, po odlodzeniu wystartował z podkrakowskich Balic kilka minut po godzinie 9:00 i powrócił na macierzyste lotnisko kwadrans przed 17:00. Zadanie lotnicze wykonane było dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Codziennie w 3. SLTr w gotowści do wykonania Akcji Serce pozostaje załoga i samolot. Dyżury pełnione są w 8. BLTr w Krakowie lub w 33. BLTr w Powidzu. Do tej pory w 2020 r. załogi 3. SLTr wykonały 27. Akcji Serce, z czego dwadzieścia lotów wykonała 8. BLTr, a siedem 33. BLTr.


(fot. kpt. Maciej Nojek)

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus