Spadochronowy Puchar Świata w Peiting (fot. archiwum ppor. Agnieszki Wiesner)

Spadochronowy Puchar Świata w Peiting

W dniach 9-12 lipca br., w malowniczej alpejskiej miejscowości Peiting w Niemczech odbyły się zawody III edycji Spadochronowego Pucharu Świata w celności lądowania. W zawodach brało udział 152 zawodników z całego świata, w tym 19 kobiet. Wśród nich znalazły się 3 zawodniczki oraz 10 zawodników reprezentujących nasz kraj.

Reprezentantka Wojska Polskiego, podporucznik Agnieszka Wiesner na codzień pilot w 7 dywizjonie lotniczym, po 7 kolejkach skoków ostatecznie zajęła 6 miejsce ze stratą zaledwie 3 cm do miejsca medalowego.

W kategorii kobiet wygrała polka kapitan Monika Sadowy (14cm) z Ośrodka Szkolenia  Wysokosciowo-Ratowniczego, przed Chorwatką Iną Zuza (23cm) i Szwajcarką Ericą Franz (26 cm).

Wśród mężczyzn najlepszym z Polaków okazał się chorąży Maciej Lamentowicz, który zajął wysokie 4 miejsce. W klasyfikacji mężczyzn wygrał Austriak Michael Egger.

Zawody, pomimo całodniowej przerwy ze względu na zbyt silny wiatr, rozegrano sprawnie. Wyniki naszych zawodników, pomimo bardzo wymagających warunków, dają nadzieję na kolejne ważne imprezy planowane dla Reprezentacji Wojska na ten sezon. Kluczową imprezą jest planowana na październik tego roku, Olimpiada Wojskowa w Korei, na którą również jest planowana nasza zawodniczka Agnieszka Wiesner.

Imprezami poprzedzającymi oraz przygotowującymi zawodników są: Puchar Świata we włoskim Belluno oraz Mistrzostwa Europy w Bułgarii. W dniach od 26 lipca do 1 sierpnia w Polsce zostaną również rozegrane Mistrzostwa Wojska Polskiego na lotnisku Kobylnica w Poznaniu, na które zapowiedziały swój udział ekipy z 8 państw.

Warto nadmienić, iż Agnieszka Wiesner to zawodniczka mająca na swoim koncie liczne medale krajowe i międzynarodowe, w tym najważniejsze złote medale Mistrzostw Świata i Europy. Mimo mniej intensywnego treningu w skokach w ostatnich latach (ze względu na wykonywany zawód), wciąż posiada potencjał oraz nawiązuje walkę z czołowymi zawodnikami ze świata.

Zdjęcia: archiwum ppor. Agnieszki Wiesner