Lotnicy po raz kolejny w Akcji Serce

Akcja Serce

W środę o godzinie 12.00 załoga samolotu M28B/PT Bryza w składzie: kpt. pil. Jan Bieżuński, por. pil. Paulina Ilba, st. sierż. Dominik Galiński, wykonała lot po trasie Kraków - Katowice - Szczecin. W Katowicach do samolotu wsiadł zespół transplantologów, który natychmiast został przewieziony do jednego ze Szczecińskich szpitali. Już po raz dziesiąty lotnicy w Krakowa przyczynili się do ratowania ludzkiego życia wykonując lot w ramach Akcji Serce.

Pierwszy lot z sercem do przeszczepu  wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano ze Szczecina do Katowic.


Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M Casa oraz M-28 Bryza. Najczęściej narządy do przeszczepu na pokładzie samolotów transportują piloci z balickiej jednostki. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej. Transport lotniczy narządów do przeszczepu jest obecnie wykonywany dla pięciu klinik.

Źródło: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus