Przejdź do treści
Warsztaty „Odpowiedzialna działalność”
Źródło artykułu

Warsztaty „Odpowiedzialna działalność”

W dniach 27-28 kwietnia 2016 roku w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego odbyły się warsztaty „Odpowiedzialna działalność” poświęcone zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem lotniczym. W warsztatach udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli branży lotniczej.

Warsztaty otworzył Wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ds. Standardów Lotniczych pan Maciej Kozłowski. Witając zgromadzonych gości, podziękował za przybycie oraz podkreślił, że głównym tematem warsztatów jest odpowiedzialność jako jeden z gwarantów bezpieczeństwa. Wspomniał również o planowanej na październik konferencji bezpieczeństwa, na którą zaprosił wszystkich zgromadzonych. Pan Wiceprezes wyraził nadzieję, że warsztaty, spełnią oczekiwania wszystkich uczestników.

Pan Dariusz Sarnociński oraz pan Tadeusz Grono z Biura Zarządzania Bezpieczeństwem w Lotnictwie Cywilnym przygotowali szczegółowe wystąpienie z zakresu organizacji pokazów lotniczych. Wspomnieli też, że na 2016 rok zaplanowanych jest ponad 60 pokazów lotniczych. Podczas swojej prezentacji pracownicy Biura Zarządzania Bezpieczeństwem omówili m.in. przepisy dotyczące organizacji pokazów lotniczych, rolę, obowiązki oraz kwestię odpowiedzialności poszczególnych osób funkcyjnych biorących udział w organizacji tego typu wydarzeń. W dalszej części prezentacji przedstawiona została dokumentacja niezbędna do przygotowania pokazu lotniczego. Istotną częścią warsztatów było przedstawienie zaleceń bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest kluczowe podczas organizacji tego rodzaju wydarzeń.

Pani Anna Kolmas, Dyrektor Biura Zarządzania Bezpieczeństwem w Lotnictwie Cywilnym razem z Panem Piotrem Kaczmarczykiem, Naczelnikiem Inspektoratu Zarządzania Bezpieczeństwem Lotniczym przedstawili prezentacje na temat zgłaszania zdarzeń zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej. Omówione zostały podstawy prawne zgłaszania zdarzeń – Rozporządzenie 376/2014 razem z rozporządzeniem wykonawczym. Prelegenci opisali komunikację między organizacjami a poszczególnymi departamentami Urzędu Lotnictwa Cywilnego podczas zgłaszania zdarzeń podkreślając, że organizacje lotnicze są obecnie zobowiązane do przekazywania informacji na temat zdarzeń lotniczych zarówno do PKBWL jak i ULC, co ma na celu zachowanie ciągłości informacji na temat stanu bezpieczeństwa w danej organizacji.

Kolejna wygłoszona podczas pierwszego dnia warsztatów prezentacja dotyczyła Kultury sprawiedliwego traktowania – Just Culture, którą zaprezentowała Pani Iwona Leszczyńska z Wydziału Analiz, Standardów i Dokumentacji Technicznej z Departamentu Techniki Lotniczej. Podczas prezentacji przedstawiona została koncepcja oraz istota tego zagadnienia. Pani Leszczyńska omówiła ewolucje działań w stosunku do osób winnych zdarzeniom lotniczym, mając na uwadze obecne rozróżnienie pomiędzy błędem a intencjonalnym działaniem, które prowadzi do sytuacji niebezpiecznych. W dalszej części prezentacji przedstawione zostały korzyści wynikające z wprowadzenia Just Culture w organizacjach – ilość oraz jakość informacji na temat bezpieczeństwa przekazywanych przez pracowników. Zaznaczono, że bardzo ważnym elementem we wdrażaniu Just Culture w organizacji jest postawa jej kierownictwa.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się wystąpieniem pana Krzysztofa Miłkowskiego – Naczelnika Inspektoratu Certyfikacji i Nadzoru na temat spełnienia wymagań utrzymania certyfikatów ATO. Na wstępie pan Miłkowski przedstawił zakres odpowiedzialności Inspektoratu Certyfikacji i Nadzoru, a następnie statystyki dotyczące podmiotów nadzorowanych. Podczas swojej prezentacji opisał również kompetencje kierownika AM oraz personelu odpowiedzialnego w ATO. Podkreślił, że zmiana osoby funkcyjnej w organizacjach ATO podlega zatwierdzeniu zgodnie z ORA.GEN.130. Druga prezentacja poświęcona została częściowo zmianom w przepisach związanych z wprowadzeniem Part FCL. Opisano również szkolenie modułowe do licencji CPL(A) i MEP(L). Ostatnia prezentacja poświęcona była przepisom Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/445.

Naczelnik Inspektoratu Operacji Specjalistycznych, Lotów Lokalnych i Lotnictwa Ogólnego Pan Jarosław Błaszczykowski przedstawił prezentację na temat usług lotniczych w 2016 roku. Natomiast Pan Bartosz Orłowski z PAŻP przedstawił prezentację na temat wykonywania lotów VFR w CTR EWPA. Na wstępie podał on statystyki, z których wynika, iż loty VFR stanowią 1% ogólnego ruchu CTR EWPA. Opisał zarówno zasady jakie obowiązują w strefie kontrolowanej lotniska, jak i trudności jakie napotykają kontrolerzy ruchu lotniczego w styczności z lotami VFR.

Pan Michał Anczykowski Naczelnik Inspektoratu Materiałów Niebezpiecznych oraz Agentów Obsługi Naziemnej w swojej prezentacji dotyczącej Dangerous Goods Regulations (DGR) opisał międzynarodowe przepisy regulujące przewóz materiałów niebezpiecznych, oraz przytoczył przykłady zdarzeń z udziałem tego rodzaju materiałów. Został także omówiony proces obsługi DGR w tym obowiązki nadawcy oraz operatora.

W trakcie trwających dwa dni warsztatów poruszono również następujące tematy: „Zarządzanie bezpieczeństwem w GA w nawiązaniu do Rozporządzeń 1178 i 376” (Wiesław Wojtasik, Krzysztof Miłkowski), "Dane środowiskowe, regulacje prawne i bezpieczeństwo lotów" (Michał Skakuj wiceprzewodniczący Komitetu ds. Zderzeń Statków Powietrznych ze Zwierzętami), "Ograniczenie hałasu lotniczego poprzez działania certyfikacyjne, konstrukcyjne i operacyjne" (Bolesław Szuman przedstawiciel Departamentu Techniki).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony