Puchar Gordona Bennetta – dzień drugi

18 września rozpoczęła się 60.edycja długodystansowych zawodów balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta. To najbardziej prestiżowa impreza tego typu na świecie, mająca rangę mistrzostw świata. Start do zawodów odbył się w miejscowości Gladbeck w Niemczech.

W tym roku do walki o Puchar stanęły  24 załogi z całego świata. Jednak już pierwszego dnia do godz. 16:00 trzy drużyny zakończyły zawody: AUS-1: Dariusz Brzozowski i John Wallington, GBR-1: Paul Spellward i Colin Butter oraz SUI-3: Walter Gschwendtner i Ernst Tschuppert. Te trzy drużyny zakończyły zawody lądując na wschodzie Belgii.

• BEL-3 Jurgen Dobbelaere i Gino Ciers – dystans 359,30 km,
• BEL-2 Jan Thijs i Reginald Geerinck – dystans 288,86 km.

Dziś rano wylądowały również załogi:
• GER 2 Dr. Heinz-Otto Lausch i Dr. Marion Lausch – dystans 468,48 km,
• FRA 01 Vincent Leys i Christophe Houver – dystans 774,56 km,
• USA-3 Andy CaytoN i Christian Schoemig – dystans 364,10 km,
• GBR-2 John Rose i Clive Bailey – dystans 497,59 km,
• BEL-1 Philippe de Cock i Geert Peirsman – dystans 806,76 km,

Dziś rano wyścig został wyraźnie podzielony. Na północy, grupa balonów spędziła noc nisko, na północ od Alp. Natomiast grupa liderów wysunęła się mocno na południe. Obecnie liderzy lecą nad Morzem Śródziemnym wzdłuż Włoch – minęli Rzym i przelatują koło Neapolu.

Drugiego dnia zawodów Liderem jest załoga SUI-2 w składzie Nicolas Tieche i Laurent Sciboz, która ma już za sobą 1365,83 km.

Na drugie miejsce spadli wczorajsi liderzy – załoga ESP-1 w składzie Anulfo Gonzalez i Angel Aguirre, która do tej pory pokonała dystans 1352,54 km.

Na trzecim miejscu leci załoga SUI-1 w składzie Kurt Frieden i Pascal Witpraechtiger, która do tej pory pokonała dystans 1270,18 km.

W zawodach leci już tylko dziewięć balonów. Obie pollskie ekipy są nadal w grze !

Ekipa startująca z numerem POL-2 – pilot Mateusz Rękas oraz Co-pilot Jacek Bogdański – zajmują obecnie siódme miejsce i lecą niedaleko Grenoble we Francji. Dystans jaki pokonali do tej chwili to 779,19 km.

Załoga Team Poland One – w osobach Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk w tej chwili jest na dziewiątej pozycji pozycji, ale niedługo pokona drużynę FRA-1, która już wylądowała. Drużyna POL-1 ma za sobą już 745,03 km. Lecą w tej chwili na wysokości 4440m koło Mediolanu we Włoszech.

Trzymajmy kciuki za polskie zapołogi!

Zmagania potrwają do 24 września 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące zawodów, jak i polskich załóg znaleźć można na oficjalnej stronie zawodów www.gordonbennett.aero. Można też na bieżąco śledzić przebieg zawodów na stronie www.gordonbennett.aero/live