Wiatrak na podejściu do lotniska AZP – oświadczenie Dyrektora oraz stanowisko ULC
W ostatnich dniach znaczne poruszenie środowiska lotniczego wywołała kwestia budowy elektrowni wiatrowej o wysokości prawie 100 metrów na podejściu do pasa 03 lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Prywatna firma rozpoczęła inwestycję, która będzie zlokalizowana z lekkim odchyleniem w odległości niewiele ponad 2 km od krawędzi drogi startowej na długiej prostej. I ten fakt właśnie budzi największe kontrowersje.
Według Marka Ogrodnika, sekretarza gminy Wola Krzysztoporska, inwestycja prowadzona jest zgodnie z przepisami z czym nie zgadza się Dyrektor AZP, Jarosław Cempel, który argumentuje:
"Podchodząc z prostej od południa (pas 03), przy przeważających w naszym kraju wiatrach zachodnich (ponad 70 %), każdy samolot będzie zmuszony do lądowania po idealnej prostej, bez poprawki na wiatr. Można i tak, ale nie każdy to potrafi. Ponadto, nawet ta prosta będzie musiała być zakrzywiona w bliskości wiatraka na wschód, a więc zamiast poprawki będzie dewiacja w przeciwnym kierunku, by potem ponownie, już pośpiesznie korygować kierunek lądowania.
Wprawdzie prosta przebiega w odległości ok. 150-250m od wiatraka, ale każdy pilot, który już kiedyś zbliżył się na taką odległość do tak potężnej turbiny wiatrowej, wie jak potrafi ona sponiewierać samolot.
A co ze skoczkami spadochronowymi i paralotniami? A co z lotami nocnymi? Dopiero co za ponad 1 mln PLN zainstalowaliśmy profesjonalne oświetlenie nawigacyjne. A co z planowanym podejściem na GNSS? Nawet holówka będzie musiała bardzo uważać wracając z liną. Elektrownia ma stanąć prawie na granicy prawego i lewego kręgu, w miejscu pierwszego lub czwartego zakrętu.
A co z ewentualną przyszłą rozbudową lotniska? Przecież 2 km to naprawdę niewiele. Czy naprawdę tak ciężko było urzędnikowi zasięgnąć w tak arcyważnej sprawie naszej opinii?? Tymczasem nawet postanowili to ukryć przed nami. Jeśli elektrownia stanie to odwołamy się do Strasburga i EASA, która audytuje ULC".
O stanowisko w powyższej kwestii zapytaliśmy zatem Urząd Lotnictwa Cywilnego, który odpowiedział co następuje:
„Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego postanowieniem z dnia 21 marca 2013 r. uzgodnił pozytywnie projekt decyzji o warunkach zabudowy dla elektrowni wiatrowej stwierdzając, że planowana inwestycja nie narusza wyznaczonej powierzchni ograniczającej, określającej maksymalną, dopuszczalną wysokość zabudowy, a tym samym będzie zgodna z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2003 roku w sprawie warunków, jakie powinny spełniać obiekty budowlane oraz naturalne w otoczeniu lotniska (Dz. U. Nr 130, poz. 1192 z późn. zm.). Wobec zgodności inwestycji z przepisami Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego uzgodnił pozytywnie ww. projekt decyzji o warunkach zabudowy.
Po dokonaniu analizy stwierdzono, że planowana elektrownia będzie znajdować się w powierzchni stożkowej lotniska Piotrków Trybunalski, w miejscu gdzie obowiązuje maksymalna dopuszczalna wysokość obiektów budowlanych i naturalnych wynosząca 295 m nad poziom morza. Rzędna terenu, zgodnie z dokumentacją rejestracyjną lotniska, wynosi w miejscu posadowienia elektrowni 200 m nad poziom morza, a tym samym planowana elektrownia o wysokości 95 m nad poziom terenu, nie będzie naruszać wyznaczonej powierzchni ograniczającej, określającej maksymalną, dopuszczalną wysokość zabudowy.
Dodatkowo pragnę poinformować, że zgodnie z planem powierzchni ograniczających wysokość zabudowy w rejonie lotniska z dokumentacji rejestracyjnej lotniska Piotrków Trybunalski, złożonej przez zarządzającego lotniskiem tj. Aeroklub Polski, przedmiotowa elektrownia wiatrowa znajduje się w powierzchni stożkowej lotniska, a nie w zasięgu powierzchni podejścia.
Jednocześnie chciałbym poinformować, że wszelkie decyzje, postanowienia i opinie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dotyczące inwestycji znajdujących się w zasięgu powierzchni ograniczających, wysyłane są do zarządzających lotniskami. W przypadku lotniska Piotrków Trybunalski postanowienie zostało wysłane również do Aeroklubu Polskiego.
Prawo zaskarżenia postanowienia uzgadniającego projekt decyzji o warunkach zabudowy, poprzez złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, przysługuje wyłącznie inwestorowi. Natomiast pozostałe strony postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy mają prawo odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu wydającego tą decyzję, w tym przypadku Wójta Gminy Wola Krzysztoporska”.
Poniżej publikujemy korespondencję przesłaną przez Dyrektora Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej:
Komentarze