List otwarty Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej do Minister Infrastruktury i Rozwoju
Poniżej publikujemy list otwarty Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej do P. Marii Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju.
"Szanowna Pani,
14 maja br., w VI Wydziale Sądu Administracyjnego przy ul. Jasnej 2/4 w Warszawie odbyło się I posiedzenie sądu w sprawie skargi Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Bornem Sulinowie na Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Skarga dotyczyła bezczynności i opieszałości Urzędu w kwestii wydawaniu decyzji o udzieleniu upoważnienia zgodnie z art. 21 Prawa Lotniczego. Organizacja nasza od kilku lat (początkowo pod nazwą Lotnicza Amatorska Federacja), wnioskowała do Prezesa ULC, aby ten na mocy nowego Prawa Lotniczego, przekazał organizacji upoważnienie do prowadzenia czynności kontroli i nadzoru nad lotnictwem ultralekkim.
Prezes ULC na przestrzeni tego czasu kilkukrotnie udzielił odmowy uzasadniając to brakiem odpowiednich rozporządzeń. Decyzje te z kolei były unieważniane przez ówcześnie sprawujących funkcję Ministra Transportu. ARP zarzuca Prezesowi ULC, iż ten bezpodstawnie odmawia prowadzenia postępowania w kwestii przekazania nadzoru i ostatecznie całkowicie je umorzył. Po odczytaniu stanowisk obu stron i dopuszczeniu ich do głosu, nastąpiła narada składu sędziowskiego, który zdecydował o odroczeniu ostatecznego werdyktu. Wyrok w tej sprawie ma być wydany po uzupełnieniu dokumentacji przez ARP. W innym przypadku skarga zostanie odrzucona. Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 28 maja br.
Pozwalam sobie przypomnieć zapisy widniejące w obowiązującej Ustawie Prawo lotnicze, sytuujące Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) w strukturze i hierarchii Administracji Państwowej, oraz wyznaczone dla tego Urzędu zadania;
Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) – państwowa jednostka budżetowa obsługująca Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego będącego organem centralnej administracji rządowej właściwym w sprawach lotnictwa cywilnego.
Do kompetencji Prezesa Urzędu należą wszystkie sprawy związane z lotnictwem cywilnym z wyjątkiem spraw zastrzeżonych w ustawach oraz umowach międzynarodowych na rzecz ministra właściwego do spraw transportu lub innych organów administracji publicznej. Prezes Urzędu wykonuje nadzór lotniczy oraz jest władzą lotniczą w rozumieniu umów międzynarodowych.
Zadania Prezesa Urzędu:
- realizuje politykę rządu w zakresie lotnictwa cywilnego (sieć lotnisk, urządzenia naziemne), wydaje decyzje administracyjne z tego zakresu,
- nadzoruje przestrzeganie prawa w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej,
- nadzoruje służby żeglugi powietrznej,
- wykonuje zadania w imieniu i na rzecz organów UE w swoim zakresie,
- nadzoruje eksploatacje statków powietrznych,
- certyfikuje podmioty działające w zakresie lotnictwa cywilnego,
- sprawdza zdatność sprzętu lotniczego do lotu,
- sprawdza kwalifikacje personelu lotniczego,
- prowadzi rejestry: statków powietrznych, lotnisk, urządzeń naziemnych, personelu lotniczego, podmiotów szkolących oraz lądowisk,
- nadzoruje i organizuje pracę cywilno-wojskowego organu doradczego do spraw zasad zarządzania i wykorzystania przestrzeni powietrznej przez wszystkich użytkowników,
- współpracuje z innymi organami i podmiotami w zakresie: zarządzania ruchem lotniczym oraz służb ratowniczych,
- współpracuje z nadzorem i administracją lotniczą innych państw,
- współpracuje z samorządem lokalnym w zakresie lotnictwa cywilnego,
- współpracuje z organizacjami międzynarodowymi (szczególnie z Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego),
- działa w zakresie bezpieczeństwa lotów (w tym: e-baza zdarzeń lotniczych, zalecenia profilaktyczne, ocena stanu bezpieczeństwa lotów, wymiana danych z organami UE),
- wydaje wytyczne techniczne,
- zatwierdza granice części lotniczej lotniska,
- współpracuje z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych,
- bierze udział w pracach nad międzynarodowymi umowami lotniczymi,
- inicjuje i pracuje nad zmianami prawa w zakresie lotnictwa cywilnego,
- opracowuje i wykonuje Krajowy Program Ochrony Lotnictwa Cywilnego,
- zatwierdza i nadzoruje programy ochrony lotnisk oraz ochrony firm z branży lotnictwa cywilnego,
- nadzoruje w swoim zakresie służby ochrony lotnisk,
- opracowuje i wykonuje Krajowy Program Ułatwień w zakresie Lotnictwa Cywilnego,
- nadzoruje i analizuje ewidencje operatorów lotnisk w zakresie: ruchu statków powietrznych, ruchu pasażerskiego i ładunków,
- nadzoruje badania lotniczo-lekarskie,
- uzgadnia miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie przewiduje się inwestycje z zakresu lotnictwa cywilnego.
W nawiązaniu do odbytego posiedzenia Sądu i przedstawianej Wysokiemu Sądowi argumentacji za oddaleniem wniosku ARP, pozwalam sobie zadać Pani Minister następujące pytania:
- Czy Pani Minister, jako zwierzchnik Prezesa ULC ustawowo umocowanym w Prawie Lotniczym wyraziła zgodę na deprecjonowanie i poważania Ustawy Prawo Lotnicze przed Sądem Administracyjnym, a wyrażone w argumentowaniu Prezesa - cytuję ….”Zapis o w obwiązującym Prawie Lotniczym, iż Prezes ULC podlega Ministrowi właściwemu do spraw transportu jest zapisem wadliwym, ponieważ Prezes w strukturze Administracji Rządowej posiada status Ministra i z tego tytułu nie może podlegać innemu Ministrowi’’…….,
- Czy w związku z taka argumentacją, aby nie uchybić powadze stanowiska i dobrze rozumianą kulturą obywatelską w przyszłych kontaktach z ULC posługiwać się w stosunku do PT Kierującego tym Państwowym Urzędem stosować tytularną formułę Panie Ministrze?
- Czy sądzi Pani Minister, że Wysoki Sąd – Sąd Administracyjny jest właściwym Organem Państwa do oświadczania o wadliwości zapisów obowiązującej Ustawy Prawo Lotnicze?
Reasumując powyższe, będziemy wysoce zobowiązani za udzielenie odpowiedzi środowisku lotniczemu zrzeszonemu w ARP na postawione pytania również w formie list otwartego. Taki list będzie miał szanse dotrzeć do tej społeczności, która nie może zaakceptować przewidzianej prawem, jak i dobrymi obyczajami formy polemiki i formuły ubiegania się przez podmiot funkcjonujący o zgodnie z obowiązującym prawem prerogatyw, w obliczu bezczynności i nieracjonalnej argumentacji ULC w przedstawianej sprawie.
Wyrażając nadzieją na możliwość odpowiedzi przez Panią Minister w formie listu otwartego zamieszczonego na portalu dlapilota.
Z wyrazami szacunku
Zarząd ARP"
PS. Festiwal ruchów pozornych trwa nadal. Ostatnio AP został upoważniony przez ULC do prowadzenia ewidencji statków powietrznych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 33 ust. 2 i 4. Pytanie, czy etatowi działacze docenią jaką to autentycznie społeczną funkcję przyjdzie im pełnić? Może jednak znój nie będzie zbyt dokuczliwy, bo ewidencja dotyczy lotnictwa, którego jeszcze nie ma i być może nigdy nie będzie. Może w tym właśnie całą nadzieję pookłada Urząd i Aeroklub z nazwy Polski.
Komentarze