Podium w klasie Advanced (fot. Aeroklub Polski)

Polacy zdobyli trzy medale na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej na Węgrzech

Na lotnisku Matkopouszta na Węgrzech zakończyły się 19. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej i 7. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. Reprezentanci Polski wrócili do kraju z trzema medalami.

Na Węgrzech, podczas 19. Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej i 7. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced, trwających od 20 do 30 lipca 2016 wyłoniono tegorocznych Mistrzów Świata w Akrobacji Szybowcowej.

Mistrzem Świata w klasie Advanced został Sebastian Hansson ze Szwecji. Tytuł Wicemistrza Świata wywalczył Węgier Dávid Józsa, a Polak - Mirosław Wrześniewski zdobył brązowy medal. Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej Polska ukończyła 7. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced na II miejscu.

Pozostali reprezentanci naszego kraju zajęli następujące miejsca: 9. Agata Nykaza, 15. Piotr Lewandowski, 23. Wojciech Gałuszka, 26. Jacek Bogatko, 31. Paulina Matecka, 32. Sławomir Cichoń i 39. Michał Klimaszewski.

Również w klasie Unlimited Polacy nie odpuścili pozycji medalowej. Jerzy Makula wylądował na trzecim miejscu na podium i został drugim Wicemistrzem Świata 19. Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Dwa pierwsze miejsca zajęli gospodarze Mistrzostw – I miejsce wywalczył Ferenc Tóth, a drugie János Szilágyi. W tej klasie Polskę reprezentował jeszcze Błażej Morawski, który zajął 15. lokatę, a Jan Makula był 20.

W 19. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej i 7. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced rozgrywanych na Węgrzech brało udział 59 pilotów, w tym 39 w klasie Advanced oraz 20 w klasie Unlimited.