Airbus Helicopters zamierza uruchomić w Łodzi biuro konstrukcyjne
Światowy producent śmigłowców, francuski Airbus Helicopters (do niedawna Eurocopter) zamierza uruchomić w Łodzi swoje biuro konstrukcyjne. Docelowo ma w nim znaleźć pracę 100 osób - poinformowała w poniedziałek media prezydent miasta Hanna Zdanowska.
Spotkała się ona w tej sprawie w ub. tygodniu w Marsylii z zarządem koncernu. Jak mówiła, otrzymała zapewnienie, że Airbus Helicopters "chce zwiększyć swoje zaangażowanie na terenie Łodzi". Dodała, że firma podjęła m.in. decyzję, iż jej strategia rozwojowa oparta będzie m.in. na łódzkich naukowcach i konstruktorach. W związku z tym Airbus Helicopters zamierza wiosną przyszłego roku otworzyć w Łodzi biuro konstrukcyjne.
Jak mówiła, na początku listopada do Łodzi mają przyjechać przedstawiciele firmy, którzy będą chcieli m.in. wyszukać miejsce na swe biuro. Nie jest wykluczone, że takie miejsce znajdą na terenie Technoparku, który położony jest blisko zakładów lotniczych, z którymi Airbus Helicopters - jeszcze jako Eurocopter - w ub. roku podpisał umowę o współpracy.
"To dobra wiadomość dla naszego miasta, zwłaszcza dla łódzkich studentów" - oceniła prezydent. Dodała, że docelowo w biurze ma znaleźć pracę 100 osób. Zwróciła uwagę, że w zakładach Airbusa już przebywają na szkoleniach pierwsi studenci Politechniki Łódzkiej na podyplomowych stażach.
Zdanowska zaznaczyła, że uruchomienie biura w Łodzi planowane jest niezależnie od wyników przetargu MON na 70 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska, w którym Airbus Helicopters bierze udział.
Airbus Helicopters jest największym światowym producentem śmigłowców. Jak podaje firma, ma ona 46-procentowy udział w rynku śmigłowców cywilnych i wojskowych. Firma zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie. W tej chwili w około 150 krajach w użyciu jest około 12 tys. helikopterów wyprodukowanych przez spółkę.
Airbus Helicopters wraz z firmą Heli Invest tworzy jedno z konsorcjów (oferujące śmigłowiec EC725 Caracal), które otrzymało zaproszenie do składania ostatecznych ofert w przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska. Do postępowania zaproszono też konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze, które proponuje śmigłowce Black Hawk oraz Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik oferującą maszynę AW-149.
Francuzi od ośmiu lat współpracują z Politechniką Łódzką. W ramach kooperacji łódzcy naukowcy pomagali m.in. przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3 - jednego z najszybszych helikopterów na świecie. (PAP)
jaw/ pz/
Komentarze