Kolejna funkcjonalność Zintegrowanego Systemu Informatycznego ULC
Każda osoba, która ma jakikolwiek sformalizowany związek z lotnictwem, musiała zapewne niejednokrotnie kontaktować się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego celem załatwienia licznych formalności.
Jednak petenci, często akcentują bezduszność urzędniczej machiny, narzekają na zbyt długi czas obiegu dokumentów, rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji. Często problemem jest też brak możliwości uzyskania dostępu do wymaganych informacji.
Jednak ULC dąży do przyspieszenia i podniesienia jakości obsługi klientów, który to cel ma spełnić Zintegrowany System Informatyczny. Kolejnym udostępnionym jego elementem jest Moduł Operacji Lotniczych (ZSI-MOL).
Portal publiczny ZSI-MOL jest aplikacją przeznaczoną zarówno dla operatorów lotniczych, którzy nie posiadają konta w tym systemie, jak i zwykłych obywateli. Oprócz usprawnienia obsługi interesantów, ma on wyeliminować typowy dotychczas sposób załatwiania spraw związanych z osobistą wizytą w Urzędzie i wypełnianiem papierowych dokumentów.
ZSI aktualnie składa się z następujących modułów:
- Moduł Licencjonowania Personelu Lotniczego (Rejestr Personelu Lotniczego) - funkcjonuje od 2005 roku;
- Moduł Egzaminowania Personelu Lotniczego - obsługa egzaminów w oparciu o ECQB (European Central Question Bank) oraz KBP (Krajowy Bank Pytań Egzaminacyjnych) - funkcjonuje od 2005 roku;
- Moduł Wydawania Orzeczeń Lotniczo-Lekarskich - funkcjonuje od 2005 roku;
- Moduł Krajowego Systemu Egzaminów Językowych Personelu Lotniczego - wdrożony w 2015 roku;
- Moduł Statystyk Przewozowych - funkcjonuje od 2007 roku;
- Moduł Operacji Lotniczych – funkcjonuje od 2016 roku (I etap). Planowane jest stopniowe wdrażanie wszystkich funkcjonalności.
Moduły wchodzące w skład ZSI są stale modernizowane i uaktualniane np. w związku ze zmianami w przepisach prawa, a ich funkcjonalność z roku na rok się powiększa. W ubiegłym roku jako kolejny moduł ZSI został wdrożony Krajowy System Egzaminów Językowych (KSEJ). Opracowany na zamówienie i według własnych założeń moduł bardzo szybko zdobył dużą popularność wśród pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego.
Dzięki Modułowi Wydawania Orzeczeń Lotniczo - Lekarskich Naczelny Lekarz Lotnictwa Cywilnego jest w stanie nadzorować proces wydawania orzeczeń lotniczo-lekarskich przez ok. 47 lekarzy orzeczników pracujących na terenie całego kraju. Z kolei dzięki Modułowi Egzaminowania Personelu Lotniczego, pracownicy Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej mogą przyjąć i przeegzaminować z wiedzy teoretycznej tysiące kandydatów na pilotów i mechaników lotniczych.
Moduł Egzaminowania Personelu Lotniczego przynosi ULC również duże oszczędności liczone w setkach tysięcy złotych rocznie. Dzięki niemu każdego miesiąca przeprowadzane jest w trakcie jednej sesji egzaminacyjnej od 1200 do 1500 egzaminów bez dodatkowych kosztów – w przypadku egzaminowania w wersji tradycyjnej z wykorzystaniem arkuszy papierowych do kosztów egzaminu należałoby dodać również wynagrodzenie dla egzaminatorów.
Najnowszym modułem jest Moduł Operacji Lotniczych który skupia całokształt zadań realizowanych w ramach następujących procesów:
- certyfikacji zarobkowego przewozu lotniczego (AOC) wykorzystującego: samoloty, śmigłowce, balony lub szybowce;
- certyfikacji usług lotniczych innych niż zarobkowy przewóz lotniczy (AWC) z wykorzystaniem statków powietrznych, dla których wymagane jest świadectwo zdatności do lotu;
- przyjmowania zgłoszeń wykonywania operacji specjalistycznych SPO oraz operacji specjalistycznych podwyższonego ryzyka SPO HR;
- certyfikacji agentów obsługi naziemnej (AHAC) w zakresie zaopatrywania statków powietrznych w materiały napędowe oraz obsługę materiałów niebezpiecznych w rozumieniu Konwencji ICAO;
- uznawania certyfikatów zagranicznych zgodnie z art. 162a ustawy Prawo Lotnicze;
- uznawania umów leasingu, dzielenia oznaczeń linii (code-share);
- wydawania „Wykazów zatwierdzeń szczególnych" dla operatorów innych niż AOC.
Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informatycznemu (ZSI-MOL) w łatwy i szybki sposób użytkownik możne wysłać do Urzędu wniosek oraz niezbędną dokumentację wymaganą w procesie certyfikacji, zgłoszenia lub uznania, zmiany, sprawowania bieżącego nadzoru. Nowoczesny system ZSI-MOL umożliwia przeprowadzenie pełnego procesu certyfikacji a posiadaczom certyfikatów dokonanie wszelkich zmian, komunikując się wyłącznie poprzez Internet. System przypomina o konieczności złożenia stosownych dokumentów, wykonaniu niezbędnych dodatkowych działań, jak również umożliwia realizowanie akcji korekcyjnych wynikających z audytów lub inspekcji.
W pierwszym etapie uruchomione zostały procesy:
- ogólne:
- nie wymagające zakładania konta użytkownika systemu tj. uznawanie certyfikatów zagranicznych zgodnie z art. 162a ustawy Prawo Lotnicze,
- inne „Wnioski";
- dostęp do wszystkich druków wniosków „papierowych" wykorzystywanych w ramach czynności administracyjnych w zakresie „operacji lotniczych".
- proces pierwszej certyfikacji AOC według przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 965/2012 (proces wymaga założenia konta na portalu ZSI-MOL)
- bazy danych AOC, w tym analizy ryzyka podmiotów AOC (dostępny wyłącznie dla pracowników ULC).
Warunkiem niezbędnym do złożenia stosownych wniosków elektronicznych jest posiadanie cyfrowego podpisu kwalifikowanego.
W kolejnych etapach będą sukcesywnie wdrażane procesy:
- zmiany AOC
- certyfikacji i zmiany AWC
- deklaracji SPO i SPO HR
- certyfikacji i zmiany AHAC.
- planowania i prowadzenia nadzoru operacyjnego nad podmiotami podlegającymi nadzorowi Prezesa ULC.
Moduł ZSI-MOL współpracuje z innymi systemami ZSI (modułami) i bazami danych, np.: ACAM (zawiera w sobie m in. Rejestr cywilnych statków powietrznych), ECCAIRS (zdarzenia lotnicze) oraz EASA-SAFA (wyniki inspekcji SAFA), importując niezbędne dane do celów ich analizy i wnioskowania.
Inne Moduły:
W zakresie modułu Egzaminowania Personelu Lotniczego po pozytywnej weryfikacji wniosku o egzamin teoretyczny, kandydat otrzymuje na adres podany we wniosku maila z pinem, hasłem oraz linkiem do systemu. Przed zalogowaniem się do systemu należy zapoznać się z zasadami zdawania egzaminów dostępnymi na stronie. Użytkownik dzięki systemowi ma możliwość sprawdzenia swoich danych osobowych oraz ważności swoich licencji, świadectw kwalifikacji i uprawnień. Przy pomocy systemu urząd może wysyłać do użytkowników powiadomienia o tym czy licencje i świadectwa kwalifikacji są gotowe do odbioru.
Pozostałe moduły nie mają linków zewnętrznych i mogą z nich korzystać np. lekarze orzecznicy (Moduł Wydawania Orzeczeń Lotniczo-Lekarskich), albo porty lotnicze (Moduł Statystyk Przewozowych).
Zintegrowany System Informatyczny ULC dostępny jest tutaj
Instrukcja Użytkownika Publicznego dostępna jest tutaj
Komentarze