Inauguracja V edycji Fly Film Festival
2 czerwca, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie miała miejsce inauguracja V Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Lotniczych "Fly Film Festival". Sam festiwal, podobnie jak jego poprzednie edycje, odbędzie się jesienią tego roku.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Jerzy Makula i Tadeusz Wrona z PLL LOT, gen. bryg. pil. dr Jan Rajchel - Rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, członkowie Zespołu Akrobacyjnego Orlik, dr Tadeusz Doroszuk, dyrektor TVP Historia, kompozytor Krzesimir Dębski oraz wiele innych osób reprezentujących środowiska lotnicze i artystyczne. Dzięki zaangażowaniu się w projekt wojska i zgodzie Dowódcy Generalnego Sił Zbrojnych, gen. Lecha Majewskiego, uczestnicy spotkania zostali przewiezieni z Warszawy do Krakowa na pokładzie dwóch samolotów Casa C-295M.
Karol Strasburger, Przewodniczący Jury Fly Film Festival otwierając festiwal powiedział: „Rozpoczynamy piąty w rzędu festiwal, który w tym roku odbywa się w 85 rocznicę powstania Wyższej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie. Pozwala nam na integrację wszystkich środowisk lotniczych, czego dowodem jest fakt, iż po raz pierwszy są z nami przedstawiciele sportów balonowych. Warte podkreślenia jest, iż jesteśmy jedynym festiwalem w Europie, który nagradza lotnicze filmy fabularne i amatorskie, ale także te nakręcone telefonami komórkowymi. W tym roku koncentrujemy się właśnie na amatorskich produkcjach".
Z kolei Tadeusz Doroszuk, dyrektor TVP Historia podkreślał, iż „Festiwal ma swój kalendarz, ale filmy muszą żyć dalej, dlatego mają w TVP Historia stałe miejsce". Dodał, iż ma nadzieję, że liczba nadesłanych produkcji przerośnie oczekiwania, jak to miało w roku ubiegłym.
Przed zgromadzonymi wystąpił również Krzysztof Radwan, Dyrektor Muzeum w Krakowie, który informował m.in. o sukcesach placówki: „Nieskromnie myślałem, że to muzeum jest dobre i znajdujemy się 10 pozycji wśród podobnych muzeów w Europie. Ale stacja telewizyjna CNN ogłosiła ranking najlepszych tego typu placówek i okazało się, że zostaliśmy sklasyfikowali na 8 miejscu w świecie”.
Następnie o występy Zespołu Akrobacyjnego Orlik i kwestie dotyczące samego samolotu, Dowódcę Zespołu, kpt. pil. Dariusza Stachurskiego, a także kpt. pil. Sebastiana Kwietnia, pytał prowadzący spotkanie, Tadeusz Sznuk.
Oprócz tradycyjnej wystawy prezentowanej przez Muzeum, w głównej hali zgromadzeni goście mogli oglądać m.in. galerię zdjęć fotografa Sławka „Hesji” Krajniewskiego, który również był obecny podczas inauguracji, a także (pomimo niesprzyjającej aury) uczestniczyć w prezentacji quadcoptera.
Fly Film Festival, to impreza stworzona dla fanów lotnictwa, wszystkich, którzy pasjonują się nie tylko oglądaniem latających cudów techniki, ale także ich filmowaniem. Filmy można przysyłać do 31 sierpnia br. Ich przegląd odbędzie się w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w dniach od 1 do 3 października br.
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.flyfilmfestival.pl
Komentarze