Przejdź do treści
Śmigłowiec SH-2G (fot. kmdr ppor Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Strzelanie ze śmigłowca SH-2G

Załogi śmigłowców pokładowych SH-2G prowadziły w tym tygodniu szkolenie z wykorzystaniem pokładowej broni strzeleckiej. Strzelania z PK prowadzono na poligonach lądowym i morskim.

Od początku tygodnia do środy załogi śmigłowców pokładowych SH-2G szkoliły się w zwalczaniu celów naziemnych z wykorzystaniem karabinu maszynowego 7,62 mm PK. W poniedziałek i wtorek załogi wykonywały przelot na 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach, gdzie prowadzono strzelanie do celów naziemnych, z zawisu oraz podczas lotu na różnych odległościach od wyznaczonego celu. Wczoraj (środa, 18.07) strzelanie przeprowadzono na jednym z poligonów morskich położonych na Zatoce Gdańskiej. Celem szkolenia jest przygotowanie załóg SH-2G do osłony działań grup abordażowych prowadzących kontrolę jednostek pływających, podejrzanych o przemyt ludzi, broni czy zakazanych substancji oraz wsparcia działań żołnierzy prowadzących operacje specjalne na morzu i strefie brzegowej.

Śmigłowiec SH-2G jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo-ratowniczych. Jego podstawowym wyposażeniem są: radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych – wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. Podstawowe uzbrojenie stanowi torpeda MU-90 Impact. Załoga składa się z dwóch pilotów i nawigatora-operatora systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

Śmigłowce Kaman SH-2G Super Seasprite trafiły do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wraz z pozyskaniem ze Stanów Zjednoczonych dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. W sierpniu 2003 roku weszły one do służby w składzie nowo sformowanego klucza śmigłowców pokładowych. Już trzy lata po jego powstaniu, wydzielony komponent klucza został skierowany do działań w Stałym Zespole Sił Odpowiedzi NATO SNMG 1 (Standing NATO Response Force Maritime Group 1) prowadzącym m.in. operację "Active Endeavour". Jej głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na strategicznym dla globalnego transportu morskiego basenie Morza Śródziemnego. W 2008 roku personel klucza, działając w składzie Sił Odpowiedzi NATO (SNMG1- Standing NATO Maritime Group 1), po raz kolejny wziął udział w tej operacji. Wnioski i i doświadczenia wyniesione z udziału w operacji było przystosowanie maszyn do prowadzenia ognia z broni strzeleckiej. Stosowną modernizację przeprowadzono w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi a rola strzelca przypadła nawigatorowi-operatorowi. Po raz pierwszy strzelanie z 7,62 mm karabinu maszynowego PK odbyło się w marcu 2009 roku na poligonie w Strzepczu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony