Reprezentacja Polski na MŚ Modeli Swobodnie Latających Juniorów w Macedonii (fot. aeroklub-polski.pl)

Triumf Polaków na MŚ Modeli Swobodnie Latających Juniorów w Macedonii

Młodzi polscy juniorzy odnieśli ogromny sukces na Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających Juniorów, które odbywały się w pierwszych dniach sierpnia w Macedonii. Polacy drużynowo zdobyli złoto i brąz. Identyczny dorobek medalowy przywiozą w rywalizacji indywidualnej.

Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających dla Juniorów w mieście Prilep w Macedonii trwały w dniach 1-7 sierpnia 2016 r. Zawody rozgrywane były w kategoriach F1A, F1B i F1P. W każdej z nich Polacy odnotowali swój udział.

Mistrzostwa Świata zostały zakończone triumfem polskiej reprezentacji modelarzy. Nasza ekipa wywalczyła cztery medale – dwa indywidualne i dwa drużynowe.

W klasyfikacji indywidualnej złoty medal zdobył Daniel Bogomaz w kategorii F1P. Warto zaznaczyć, że jest on pierwszym Mistrzem Świata w historii juniorów wśród Polaków. Drugi medal indywidualny, brązowy należy do Dawida Lipskiegow kategorii F1B.

Oprócz tego polska ekipa zdobyła także dwa krążki drużynowe – złoty w kategorii F1A (szybowce) i brązowy w kategorii F1B (gumówki).

Pełne wyniki w kategorii F1A
Polska zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Świata Juniorów Modeli Swobodnie Latających dla Juniorów w kategorii F1A. Na tytuł ten zapracowała ekipa w składzie: Roksana Gadek, Iwona Olewnik i Błażej Stachowski, dowodzona przez Norberta Suwałę. Za polskim zespołem znaleźli się Niemcy (srebro). Ostatnią medalową lokatę wywalczyli Rosjanie.
Wyniki w kategorii F1A

Pełne wyniki w kategorii F1B
Z kolei drużyna Dawid Lipski, Zofia Zanchewicz i Kacepr Łukszewicz pod opieką Stanisława Skibickiego zdobyła brązowy medal w kategorii F1B. Polskę wyprzedziły w klasyfikacji drużynowej odpowiednio Rosja (złoty medal) i USA (srebro). W tej kategorii indywidualnie najlepszy okazał się Dmytro Merzilakov z Ukrainy. Z kolei tytuł Wicemistrza Świata Juniorów zdobył serbski modelarz Bojan Gostojic.
Wyniki w kategorii F1B

Pełne wyniki w kategorii F1P
To był historyczny występ polskiego zawodnika. Po raz pierwszy tytuł Mistrza Świata Juniorów Modeli Swobodnie Latających należy do polskiego juniora – Daniel Bogomaz zwyciężył w kategorii F1P. Tuż za nim uplasował się zawodnik Ukrainy – Artur Moisiadi, a trzecią lokatę wywalczył Alex Stalick z USA. W klasyfikacji drużynowej w kategorii F1P wygrała Rosja, kolejne miejsca należą do USA i Ukrainy. Polska znalazła się tuż za podium na czwartym miejscu.