Ustępujący prezydent Iranu: nie powiedzieliśmy ludziom części prawdy

Ustępujący prezydent Iranu Hasan Rowhani przyznał w niedzielę w przemówieniu transmitowanym w państwowej telewizji, że jego gabinet nie powiedział "części prawdy" obywatelom w trakcie jego ośmioletnich rządów - poinformowała agencja AP.

Afganistan: talibowie zaatakowali lotnisko w Kandaharze

Bojownicy talibscy w nocy z soboty na niedzielę zaatakowali lotnisko w Kandaharze na południu Afganistanu co najmniej trzema rakietami - poinformował rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Dodał, że celem było udaremnienie nalotów przeprowadzanych przez siły afgańskiego rządu.

USA: wskaźniki paliwa na niektórych lotniskach zbliżają się do zera

Tankowanie odrzutowca

American Airlines twierdzi, że na niektórych mniejszych i średnich lotniskach występują niedobory paliwa i nie jest wykluczone

W SN pytanie o możliwość wznowienia sprawy cywilnej po wyroku TSUE; chodzi o odszkodowanie za opóźniony lot

Samolot na niebie - paragraf

O to, czy podstawą wznowienia prawomocnie zakończonej sprawy cywilnej może być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące analogicznej kwestii, co zakończona sprawa – zapytał jeden ze śląskich sądów Sąd Najwyższy

Od soboty wchodzą w życie przepisy kluczowe dla budowy CPK

Spółka CPK przez dwa lata będzie miała prawo pierwokupu nieruchomości na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, gdzie planowane jest powstanie portu lotniczego Solidarność - to jedno z rozwiązań jakie przewiduje tzw. rozporządzenie obszarowe, które od soboty weszło w życie.

Rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego nowej generacji

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała w piątek wieczorem, czasu lokalnego rakieta Ariane 5, która umieściła na orbicie okołoziemskiej dwa satelity telekomunikacyjne, w tym nowej generacji satelitę Quantum należącego do konsorcjum Eutelsat.

PPL: na Lotnisko Chopina wraca fortepian, na którym będą mogli grać też pasażerowie

Po przerwie na terminal stołecznego Lotniska Chopina wraca fortepian, na którym będą mogli grać też pasażerowie - poinformowało w piątek Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) . Dodano, że w muzycznej strefie Chopina będą organizowane recitale i koncerty pianistyczne.

Olga Tokarczuk ma "swoją" planetoidę

"(555468) Tokarczuk" - tak oficjalnie brzmi nazwa jednej z planetoid, zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Autorami odkrycia i propozycji nazwy są dwaj polscy łowcy planetoid i komet, Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Zaakceptowano również inne polskie propozycje nazw.

Air France-KLM ze stratą 1,5 mld euro w drugim kwartale

Linia lotnicza Air France-KLM poniosła w II kwartale br. 1,5 mld euro straty. Mimo złagodzenia obostrzeń związanych z COVID-19, samolotami linii wciąż podróżuje znacznie mniej pasażerów niż przed pandemią.

NASA przełożyła lot kapsuły Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną

NASA odwołała planowany na piątek start rakiety z bezzałogową kapsułą Boeinga CST-100 Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja została przełożona na 3 sierpnia. Na ISS po zadokowaniu problemy miał rosyjski moduł laboratoryjny Nauka, który wytrącił stację z jej normalnego lotu.

Rosja zamontowała do ISS swój nowy moduł o nazwie Nauka

Nowy rosyjski moduł o nazwie Nauka został w czwartek zamontowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała agencja kosmiczna Roskosmos. Wielofunkcyjny moduł, jeden z największych na ISS, będzie służył do badań i przechowywania sprzętu laboratoryjnego.

Irak: pięciu żołnierzy zginęło w katastrofie śmigłowca podczas misji bojowej

Pięciu żołnierzy irackiej armii zginęło w czwartek w katastrofie śmigłowca w okolicach miasta Amirli na północy kraju; maszyna wykonywała misję bojową - przekazało wojsko, nie informując o przyczynie katastrofy. Według źródeł agencji AFP śmigłowiec został zestrzelony.

Tajlandia: na lotnisku w Bangkoku urządzono szpital dla chorych na Covid-19

Z powodu przeciążenia szpitali w środę magazyn na lotnisku w Bangkoku zamieniono w szpital dla chorych na Covid-19, u których choroba ta przebiega stosunkowo łagodnie. W ciągu ostatniej doby w kraju wykryto ponad 16 tys. zakażeń koronawirusem - podaje Agencja Reutera.

Ukraina - media: w katastrofie samolotu zginął ukraiński pilot i trzech turystów z USA

W katastrofie samolotu sportowego, do której doszło w środę w obwodzie iwano-frankowskim na zachodzie Ukrainy, zginął ukraiński pilot i trzech turystów z USA - podają ukraińskie media, powołując się na źródła. Maszyna runęła na dom mieszkalny.

Ukraina: samolot sportowy spadł na dom, zginęły cztery osoby

Samolot sportowy spadł na dom w obwodzie iwano-frankowskim na zachodzie Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. W wypadku zginęły cztery osoby.

Opublikowano projekt m.in. ws. zorganizowanej relokacji miejscowości w zw. z CPK

Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego "Porty Lotnicze" w spółkę akcyjną, wzmocnienie spółki CPK, czy wprowadzenie przepisów umożliwiających relokacje miejscowości w związku z realizacją budowy portu - przewiduje projekt, który we wtorek opublikowano na stronach RCL.

Węgry: rząd uniemożliwił strajk kontrolerom lotów

Wieża kontroli lotów na lotnisku Ferihegy w Budapeszcie (fot. József Süveg/CC BY-SA 3.0 /Wikimedia Commons)

Związek zawodowy węgierskich kontrolerów lotów zapowiadał przeprowadzenie bezterminowego strajku na tle płacowym

Portugalia: 7 tys. pasażerów linii lotniczych dostało się do kraju, łamiąc przepisy sanitarne

Ponad 7 tys. pasażerów linii lotniczych dostało się na terytorium Portugalii, łamiąc przepisy sanitarne w okresie pandemii Covid-19, wynika z szacunków Krajowego Urzędu ds. Lotnictwa Cywilnego (ANAC) w Lizbonie.

USA: ewakuowano samolot, bo nastolatek wysłał pasażerom zdjęcie broni zabawki

W USA ewakuowano samolot po wysłaniu przez nastolatka zdjęcia zabawkowej broni do innych pasażerów na pokładzie. Samolot linii United Airlines do Orlando miał odlecieć z San Francisco 22 lipca, kiedy kilku pasażerów otrzymało zdjęcie za pośrednictwem Airdrop.

Biały Dom potwierdził, że na razie nie otworzy granic dla Europejczyków

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła w poniedziałek, że administracja Joe Bidena "w obecnym momencie" utrzyma w mocy dotychczasowy zakaz podróżowania do USA dla obywateli m.in. państw UE. Jako powód podała szerzenie się wariantu Delta.