PPL: wydłużono termin składania ofert na budowę terminalu w Radomiu

Do 7 listopada br. przedłużono termin składania ofert w przetargu na budowę terminalu lotniska w Radomiu – poinformował w środę rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) Piotr Rudzki. Jak dodał, PPL wydłużył także termin realizacji tego zamówienia z 10 do 16 miesięcy.

Rosja - resort obrony: rosyjski Su-27 śledził amerykański B-52H nad Morzem Czarnym

Rosyjski myśliwiec Su-27 śledził bombowiec B-52H amerykańskich sił powietrznych, który 19 października leciał w pobliżu rosyjskich granic nad Morzem Czarnym - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji.

Latająca taksówka firmy Volocopter wykonała w Singapurze próbny lot

Latająca taksówka firmy Volocopter wykonała w Singapurze próbny lot (fot. volocopter.com)

Elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania firmy Volocopter wykonał we wtorek (22 października) próbny lot nad zatoką Marina Bay w Singapurze

Polak na czele sojuszu europejskich agencji żeglugi powietrznej

Szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Janusz Janiszewski od stycznia 2020 r. przez rok będzie przewodził sojuszowi największych europejskich instytucji żeglugi powietrznej, Grupy A6 - poinformowała PAP w środę PAŻP. Sojusz skupia m.in. agencje z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii.

Krakowska Honoris Gratia dla Andrzeja Balcerzaka za ocalenie pamięci o Liberatorze

Honoris Gratia dla Andrzeja Balcerzaka za ocalenie pamięci o Liberatorze (fot. W. Majka/Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa)

Andrzej Balcerzak, historyk, kustosz pamięci o Polakach i o Polsce w Australii, który popularyzował sprawę Liberatora – samolotu zestrzelonego nad Zabłociem w 1944 roku

Rosja: nasze samoloty nie naruszyły obcej przestrzeni powietrznej

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że dwa jego bombowce strategiczne przeleciały nad wodami neutralnymi nad Morzem Japońskim i Morzem Żółtym; zaznaczyło przy tym, że nie naruszyły one przestrzeni powietrznej któregokolwiek kraju - podała we wtorek agencja Interfax.

Rosyjskie samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji Korei Płd.

Dwa bombowce Tu-95 - widok z góry (fot. Ministerstwo Obrony Rosji)

Sześć rosyjskich samolotów wojskowych wleciało we wtorek bez uprzedzenia w strefę identyfikacji obrony powietrznej Korei Płd

Wrocław: Wizz Air uruchomi połączenie do Zaporoża na Ukrainie

Linie lotnicze Wizz Air uruchomią od marca przyszłego roku połączenie z Wrocławia do Zaporoża na Ukrainie. Loty będą realizowane dwa raz w tygodniu. To szósty kierunek na Ukrainę w ofercie Portu Lotniczego Wrocław.

Obrady Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie

Jim Bridenstine, administrator NASA, 70. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Waszyngtonie (fot. NASA/Bill Ingalls)

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC) rozpoczął w poniedziałek swoje obrady w Waszyngtonie

Dron bada jakość powietrza w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Pomiary będą realizowane do połowy grudnia. Prezydent Poznania uważa, że skutecznym sposobem na walkę ze spalaniem toksycznych odpadów w piecach mogłyby być wyższe mandaty.

Ruszył proces ws. odszkodowania za postrzelenie na planie filmu Vegi

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie w poniedziałek ruszył proces o odszkodowanie w sprawie wypadku do jakiego doszło na planie filmu Patryka Vegi. Podczas kręcenia sceny postrzelony został pracujący tam operator.

Systemy przeciwlotnicze Tor-M2 trafią do obwodu kaliningradzkiego

Do graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego do końca br. trafią najnowsze systemy przeciwlotnicze Tor-M2; zdaniem ekspertów, cytowanych przez prasę w Rosji, jest to odpowiedź na wzmacnianie sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich oraz na tarczę antyrakietową USA w Polsce.

PP Porty Lotnicze wzywają do sprzedaży 100 proc. akcji Baltony, po 6,95 zł za akcję

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ogłosiło wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Baltony, po cenie 6,95 zł za akcję - poinformowało Biuro Maklerskie PKO BP pośredniczące w wezwaniu.

Wrzesień kolejnym dobrym miesiącem dla lotniska Zielona Góra–Babimost

We wrześniu lotnisko Zielona Góra-Babimost obsłużyło 4 287 pasażerów. To o prawie 2,6 tys. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku - poinformowało biuro prasowe zarządzającego lotniskiem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL).

Prezydent i premier: praca kontrolerów lotniczych ma ogromne znaczenie

Praca kontrolerów lotniczych ma ogromne znaczenie dla kraju i społeczeństwa – napisał w liście do uczestników obchodów Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki wskazał w swoim liście na ofiarność kontrolerów i ich umiejętności.

Niemcy: ok. 100 lotów odwołano przez strajk w spółkach Lufthansy

Około 100 lotów odwołano w niedzielę z powodu strajku ostrzegawczego, ogłoszonego przez personel kabinowy spółek zależnych Lufthansy - Eurowings, Germanwings, Lufthansa CityLine i SunExpress. Z powodu zaostrzenia sporu strajk przedłużono do północy.

Australia: zakończył się najdłuższy lot pasażerski w historii

B787-9 Dreamliner linii lotniczych Qantas ląduje w Sydney (fot. kadr z filmu Qantas)

Australijska linia lotnicza zbliżyła się o krok do realizacji swoich ambicji uruchomienia podróży na bardzo dalekich trasach

Pierwszy w historii spacer kobiet w otwartej przestrzeni kosmicznej

Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną (fot. NASA/Twitter)

Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir w piątek wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić naprawę regulatora ładowania i rozładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

PAŻP w niedzielę zainauguruje nową wieżę kontroli na lotnisku Katowice

Wieża kontroli lotniska Katowice-Pyrzowice (fot. PAŻP)

Na najbliższą niedzielę Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaplanowała rozpoczęcie procesu operacyjnego uruchomienia nowej wieży kontroli na lotnisku Katowice

Bułgarskie media: 19 interwencji sił powietrznych po przybliżeniu się obcych samolotów

MiG-29 Bułgarskich Sił Powietrznych (fot. Krasimir Grozev (Praca własna)/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Od początku roku myśliwce sił powietrznych Bułgarii były podrywane 19 razy po przybliżeniu się do przestrzeni powietrznej kraju samolotów z wyłączonymi transponderami