Sejm za nowelą Prawa lotniczego. Link do zmian.

Samolot na niebie - paragraf

Uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. powołanie Rzecznika Praw Pasażerów

IATA: linie lotnicze mogą zarobić w 2019 r. ok. 35,5 mld dol.

IATA - logo

Linie lotnicze w przyszłym roku mogą zarobić ok. 35,5 mld dol. – poinformował w środę dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac

Blue Air nowy przewoźnik w Krakowie z lotami do Turynu

Rumuńska tania linia lotnicza Blue Air to nowy przewoźnik, który w niedzielę rozpoczął swoją działalność w Polsce. Trzy razy w tygodniu oferuje bezpośrednie połączenie Kraków – Turyn.

Portugalia: cztery osoby zginęły w wypadku helikoptera pogotowia ratunkowego

Śmigłowiec należący do służb INEM, fot. internet

Cztery osoby zginęły w wypadku helikoptera pogotowia ratunkowego do którego doszło w sobotę

Natrafiono na młodą gwiazdę powstającą jak planeta

Astronomom udało się uzyskać jeden z najbardziej szczegółowych jak dotąd obrazów młodej, masywnej gwiazdy. Obserwacje wskazują, że tuż obok dysku pyłowo-gazowego występuje też drugi obiekt - przypuszczalnie formująca się w nietypowy sposób druga gwiazda. O wynikach badań poinformował brytyjski University of Leeds.

Ukraińska armia: katastrofa myśliwca Su-27, pilot nie żyje

Na Ukrainie w sobotę po południu rozbił się samolot myśliwski Su-27. Do zdarzenia doszło podczas podejścia do lądowania. Pilot maszyny nie żyje - poinformował Sztab Generalny ukraińskich Sił Zbrojnych.

Bułgaria: premier opowiada się za zakupem F-16

F-16 Block 70 (fot. Lockheed Martin)

Bułgarski premier Bojko Borisow poinformował, że chciałby, aby jego kraj kupił od USA partię myśliwców F-16

Astronomowie uzyskali szczegółowe zdjęcie gwiazdy symbiotycznej

W ramach testowania nowego podsystemu dla instrumentu SPHERE na teleskopie VLT astronomom udało się uzyskać niezwykle szczegółowe zdjęcie burzliwego układu dwóch gwiazd. Obraz jest ostrzejszy niż z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a - informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Węgry: siły zbrojne kupiły 16 śmigłowców Airbusa

Szesnaście śmigłowców Airbusa nabyły siły zbrojne Węgier. Porozumienie w tej sprawie podpisano w piątek w ministerstwie obrony w Budapeszcie - poinformowała węgierska agencja MTI.

Łukaszenka: rozmowy o bazie lotniczej Rosji na Białorusi to tylko PR

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w piątek, że kwestia bazy lotniczej Rosji na terenie Białorusi nie jest rozpatrywana, a rozmowy na jej temat określił jako "nieprzemyślane posunięcie PR-owskie". "Ta baza nie jest nikomu potrzebna" - ocenił.

W Krakowie odsłonięto obelisk upamiętniający lotników, którzy zginęli w katastrofie Liberatora

Obelisk upamiętniający lotników z Liberatora na bulwarze Lotników Alianckich w Krakowie (fot. telewizja.krakow.pl)

Na bulwarze Lotników Alianckich nad Wisłą w Krakowie odsłonięty został w piątek obelisk upamiętniający bohaterów II wojny światowej – alianckich lotników

Szef MON: do wojska trafią cztery kolejne samoloty szkoleniowe M-346 Bielik

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w piątek o podjęciu decyzji, dzięki której do wojska trafią cztery kolejne samoloty szkoleniowe M-346 Bielik. Do końca października 2022 r. Siły Powietrzne RP będą posiadały 16 samolotów szkolenia zaawansowanego M-346.

Uskrzydlony popularyzator nauki – Radek Brzózka

Uskrzydlony popularyzator nauki – Radek Brzózka (fot. Radek Brzózka)

Jego pasją są jest paralotniarstwo. Nieraz zdarzało się, że w czasie wielokilometrowych lotów do głowy wpadał mu pomysł na kolejny program popularnonaukowy z cyklu "Jak to działa?"

Szczecin: dwa drony będą monitorować jakość powietrza

Dwa drony będą monitorować jakość powietrza w Szczecinie (fot. szczecin.eu)

Dwa drony będą regularnie latały nad Szczecinem i sprawdzały, czym palą w piecach mieszkańcy miasta

Astronomiczna atrakcja grudnia - nadciąga kometa widoczna gołym okiem

To może być astronomiczna atrakcja końca roku - 16 grudnia jasna kometa 46P/Wirtanen znajdzie się w odległości zaledwie 11,7 mln km od Ziemi. Wedle przypuszczeń niektórych badaczy może poza miastami być widoczna nawet gołym okiem.

USA: udany testowy lot suborbitalny statku firmy Virgin Galactic

Statek kosmiczny firmy Virgin Galactic wzniósł się w czwartek na wysokość 82 kilometrów, uznawaną przez tę firmę za granicę przestrzeni kosmicznej. Ten testowy lot był przygotowaniem do komercyjnych wypraw w przestrzeń okołoziemską.

Szef IATA: ograniczenie skutków Brexitu ważne dla linii lotniczych

Brexit w lotnictwie, fot. express.co.uk

Brexit nie jest dobrą wiadomością dla branży lotniczej; jeśli cokolwiek ograniczy jego skutki, będzie to dobra wiadomość dla linii lotniczych

Słowacja: podpisano umowę o zakupie F-16

F-16 Block 70 dla sił powietrznych Słowacji (fot. Lockheed Martin)

W Bratysławie zawarto w środę umowę w sprawie dostarczenia przez USA siłom powietrznym Słowacji 14 myśliwców Lockheed Martin F-16 najnowszej wersji produkcyjnej Block 70/72

Rosyjskie media: loty Tu-160 do Wenezueli związane z planami bazy wojskowej

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 mają opuścić Wenezuelę w piątek, jednak ich przelot do tego kraju część komentatorów w Rosji uważa za przygotowanie do dłuższej obecności wojskowej w Ameryce Środkowej i stacjonowania jej lotnictwa na Morzem Karaibskim.

Enter Air i Rainbow Tours podpisały umowę o współpracy o wartości ok. 45,1 mln dol.

Polska czarterowa linia lotnicza Enter Air oraz Rainbow Tours podpisały umowę o współpracy na sezon Lato 2019 – Zima 2019/2020. - poinformował w środę Enter Air. Jak dodano, szacunkowa wartość umowy to 45,1 mln dol.