Naczelnik TOPR: bazę dla śmigłowca nadal dzierżawimy od LPR

Mimo podpisanej pod koniec września umowy na dofinansowanie zakupu hangaru dla śmigłowca TOPR wraz z zapleczem, tatrzańscy ratownicy nadal dzierżawią tą nieruchomość od Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Starosta tatrzański wyjaśnia, że problem z zakupem jest natury prawnej.

Pierwsza "kosmiczna śmieciarka" poleci na orbitę w 2025 roku

ClearSpace-1 (fot. ESA)

Na 2025 rok Europejska Agencja Kosmiczna zaplanowała misję ClearSpace-1, w czasie której sprzątający satelita przechwyci i usunie z orbity ważący aż 100 kg obiekt

Rosja: szef MSZ Węgier rozmawiał w Moskwie o współpracy kosmicznej i Tureckim Potoku

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto porozumiał się w piątek w Moskwie w sprawie rozpoczęcia wspólnych projektów kosmicznych. Rozmawiał też m.in. o Tureckim Potoku, który uznał za najbardziej realny sposób dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych.

Włochy: Alitalia odwołała 350 lotów z powodu strajku

Ponad 350 lotów zaplanowanych na piątek odwołały włoskie linie lotnicze Alitalia w związku z całodobowym strajkiem ogłoszonym przez kilka związków zawodowych. Pierwsze utrudnienia zaczęły się już w czwartek i potrwają do soboty.

Kraków Airport będzie mieć biometryczne bramki ABC do automatycznej odprawy

Lotnisko Kraków Airport zostanie wyposażone w biometryczne bramki ABC wykorzystywane do automatycznej odprawy osób, które wylatują lub przylatują do Strefy Schengen. Ma to usprawnić obsługę podróżnych i ułatwić pracę służbom na lotnisku.

Amerykańscy touroperatorzy chcą przyciągnąć turystów do Małopolski

W związku z planowanym uruchomieniem nowego połączenia Chicago – Kraków, przedstawiciele American Airlines oraz pięciu touroperatorów z USA zapoznaje się z ofertą turystyczną Małopolski. W czwartek odwiedzili Zakopane. Chcą zaoferować amerykańskim turystom zwiedzanie Małopolski.

Szef ULC został przewodniczącym rady zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson został powołany na przewodniczącego rady zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) - poinformował w czwartek ULC. EASA to jedna z najważniejszych organizacji odpowiedzialna za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.

Chile: odnaleziono szczątki pasażerów samolotu, który zaginął trzy dni temu

Ministerstwo obrony Chile poinformowało w czwartek, że znaleziono szczątki pasażerów transportowego Herculesa chilijskich sił powietrznych, który z 38 osobami na pokładzie zaginął w poniedziałek wkrótce po starcie. Wcześniej z morza wydobyto fragmenty maszyny.

Trzy oferty w przetargu na budowę terminala na lotnisku w Radomiu

Trzy firmy złożyły oferty w przetargu na budowę terminala na lotnisku w Radomiu. Najniższą cenę - blisko 241,5 mln zł - zaoferowała firma Mirbud – poinformowało w czwartek po otwarciu ofert Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL).

Śmigłowiec TOPR po przeglądzie znów służy ratownikom

Sokół W-3 TOPR zabezpieczany przez pracowników firmy Krygol (fot. Krygol)

Sokół W-3 to chyba najsławniejszy śmigłowiec w Polsce. Śmigłowiec należący do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ma raz w roku przegląd techniczny

"Izwiestija": Rosja wyposaża swą jednostkę na Krymie w śmigłowce dozoru radiolokacyjnego

Rosja rozmieszcza na Krymie nowoczesne śmigłowce dozoru radiolokacyjnego Ka-31R - podały w czwartek "Izwiestija". Maszyny tego typu będą mogły śledzić okręty NATO na Morzu Czarnym i są w stanie naprowadzać na cel pociski Kalibr i Oniks - podkreśla dziennik.

PIE: Polska 3. w UE pod względem rosnącej liczby pasażerów lotniczych

Polska znajduje się w czołówce państw z największym przyrostem liczby pasażerów transportu lotniczego - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Z wynikiem 16,1 proc. znalazła się na 3. miejscu w UE za Litwą i Słowacją.

Kanada: pierwszy w historii lot w pełni elektrycznego hydroplanu

Największy w Ameryce Północnej operator hydroplanów, kanadyjskie linie lotnicze Harbour Air, wykonały niedaleko Vancouver pierwszy w historii lot w pełni elektrycznym hydroplanem. Jest to efekt współpracy Harbour Air z australijską spółką magniX.

Chile: z morza wyłowiono szczątki samolotu, prawdopodobnie zaginionego Herculesa

Z morza wydobyto szczątki samolotu, najpewniej transportowego Herculesa chilijskich sił powietrznych, który z 38 osobami na pokładzie zaginął w poniedziałek, zaraz po starcie z Punta Arenas - poinformowało w środę dowództwo chilijskiego lotnictwa wojskowego.

USA: Boeingi 737 Max bez zgody na loty nawet do lutego 2020

Boeingi 737 Max nie otrzymają zgody na loty nawet do lutego 2020 roku - poinformowała w środę amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Samoloty zostały uziemione po dwóch katastrofach, w których w sumie zginęło 346 osób.

NBP: srebrna moneta na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

Srebrna moneta o nominale 10 zł na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego zostanie 12 grudnia wprowadzona do obiegu - poinformował w środę Narodowy Bank Polski (NBP).

LOT od czerwca 2020 r. będzie latać do włoskiego Rimini i Chanii na Krecie

PLL LOT od czerwca 2020 r. będzie latać do Rimini we Włoszech i do Chanii na greckiej Krecie - poinformowała w środę spółka. Połączenia będą sezonowe, raz w tygodniu w soboty, do końca września 2020 r.

Cieszyński Szpital Śląski uruchomił lądowisko dla helikopterów LPR

Lądowisko dla śmigłowców LPR na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie (fot. szpitalslaski.pl)

Cieszyński Szpital Śląski uruchomił lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na potrzeby szpitalnego oddziału ratunkowego.

Niemiecka agencja rządowa: niebo nad RFN staje się zatłoczone

Federalne Biuro Badania Wypadków Lotniczych (BFU) - logo (fot. bfu-web.de)

Niemieckie Federalne Biuro Badania Wypadków Lotniczych (BFU) alarmuje: przestrzeń powietrzna nad Niemcami jest coraz bardziej zatłoczone

IATA: linie lotnicze w przyszłym roku mogą zarobić 29,3 mld dol.

Samolot na niebie (fot. Simone Ramella,flickr,cc)

Linie lotnicze w 2020 roku mogą uniknąć recesji, ale ich zysk w 2019 r. będzie niższy niż zakładano w prognozach