Przejdź do treści
Ceassna 172, podejście podczas deszczu, fot. youtube
Źródło artykułu

Prześlij artykuł z cyklu: "Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem" i odbierz koszulkę oraz książkę!

Po raz kolejny chcieliśmy zaprosić Was, naszych Czytelników, do współtworzenia portalu dlapilota.pl poprzez dzielenie się własnymi historiami lotniczymi. W ramach cyklu „Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem..." zachęcamy do przysyłania opowieści, które dla innych mogą mieć wartość edukacyjną i mogą się przyczynić do ogólnego zwiększenia bezpieczeństwa. Najciekawsze z nich będziemy w naszym serwisie publikowali (anonimowo na życzenie) i oczywiście nagradzali.

Dla trzech osób, które jako pierwsze przyślą swoje opowieści, przewidujemy podwójne nagrody, tj. koszulki „Aviation Safety Promoter” oraz jedną z poniższych książek (do wyboru przez osobę nagradzaną):

1. Głośno i wyraźnie - wspomnienia izraelskiego asa myśliwskiego
2. Złamane Skrzydła - dzieje najsłynniejszego pilota I wojny światowej Manfreda von Richthofena
3. Drony. Ilustrowany przewodnik

Opis każdego wydawnictwa prezentujemy na dole tego artykułu. Zapraszamy do współpracy!


Krzewienie kultury bezpieczeństwa i ciągła nauka jest obowiązkiem każdego świadomego pilota.  Wyciąganie wniosków z błędów innych, wydaje się przecież tak oczywiste. Ale czy naprawdę to robimy (regularnie)? Statystyki odwiedzin, prowadzonego przez nas  portalu bezpieczeństwo.dlapilota.pl agregującego niemalże wszystkie raporty PKBWL niestety nie są imponujące. Dzienna liczba unikalnych użytkowników, rzadko kiedy przekracza 100. Oczywiście, odnotowujemy rekordowe statystyki.. ale po spektakularnych katastrofach.

Z drugiej, zaś strony, beletrystyka opisująca własne doświadczenia bije rekordy oglądalności. Wystarczy poukładać w logiczny ciąg zdarzeń nasze wyczyny, aby skupić uwagę tysięcy czytelników na rzeczach istotnych, z którymi warto dzielić się w środowisku.

A przecież, w naszym lotniczym życiu zdarza się wiele ciekawych, pouczających, niesamowitych czy też nawet dramatycznych sytuacji. Wiele z tych przeżyć niesie ze sobą bardzo ważne wnioski i informacje, które mogą innym pilotom pomóc uniknąć niebezpieczeństw i popełniania tych samych błędów. Nie będzie przesadą, jak napiszemy, że prawie każdy lot jest nauką czegoś nowego.

Skupiając na naszych łamach praktykującą część środowiska lotniczego, zachęcamy do podzielenia się właśnie takimi historiami, które dla innych użytkowników przestrzeni powietrznej mogą być niezmiernie cennym przekazem. I to niezależnie od wykorzystywanego statku powietrznego, czy też pełnionej w lotnictwie funkcji.

Tym samym na łamach dlapilota.pl kontynujemy cykl zatytułowany „Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem..." . Zachęcamy do przysyłania własnych historii, z których najciekawsze będziemy publikowali (anonimowo na życzenie) w naszym serwisie i nagradzali. Mogą one dotyczyć samego latania, ale też sytuacji, które zdarzyły się na ziemi bądź w ogólny sposób są związane z lotnictwem. Dyskrecja zapewniona. Nadesłane teksty zostaną poddane korekcie redakcyjnej, jednak bez ingerencji w ich sens.

Piszcie i dzielcie się Waszymi doświadczeniami aby innym było bezpieczniej, łatwiej i ciekawiej.


Opis książek:

Głośno i wyraźnie

Generał Jiftach Spektor współtworzył nowoczesne lotnictwo oraz historię współczesnego państwa Izrael. Uchodzi w nim jednocześnie za bohatera i zdrajcę, ponieważ odmówił bombardowania celów cywilnych w Palestynie. Odniósł dwanaście zwycięstw powietrznych w wojnach z państwami arabskimi. Wywołał kryzys dyplomatyczny między Izraelem a USA. Brał udział w jedynym w historii nalocie na reaktor jądrowy.

Głośno i wyraźnie to jego autobiografia — szczera do bólu. Jak żadna inna, odpowiada na pytanie, z jakiej gliny ulepiony jest wielki as myśliwski. Jiftach Spektor jest synem dwojga bohaterów współczesnego Izraela. W Głośno i wyraźnie przeplata opowieści z kokpitu myśliwca z osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa, które przypadło na wyjątkowo burzliwy okres w dziejach Bliskiego Wschodu.

Jego książka to jedyna relacja z pierwszej ręki z nalotów na iracki reaktor jądrowy Osirak w 1981 roku i amerykański okręt zwiadowczy USS Liberty w 1967 roku. Zawiera ona fascynujące opisy walk z arabskimi myśliwcami. Stanowi także ważny głos w dyskusji o stosunkach izraelsko-palestyńskich.

Przez wiele lat Spektor był obrońcą ojczyzny. W pewnym momencie uznał, że musi stać się również obrońcą jej sumienia. Wspomina więc swój sprzeciw wobec postępowania rządu Izraela, które uznał za zbrodnicze, oraz ostracyzm, z jakim się wówczas spotkał.


Złamane Skrzydła - Życie i sława Manfreda von Richthofena


Dzieje najsłynniejszego pilota I wojny światowej

Manfred von Richthofen - "Czerwony Baron" - znany jest nie tylko miłośnikom historii i pasjonatom I wojny światowej czy lotnictwa. Najlepszy pilot myśliwski Wielkiej Wojny stał się ikoną powszechnie rozpoznawalną i wielokrotnie przypominaną w książkach, filmach oraz grach.

Historia von Richthofena, pomimo jego niemieckich korzeni, zawiera w sobie także "ślad polski", gdyż związana jest ze Świdnicą (niem. Schweidnitz). Aż do tej pory nie doczekała się jednak w polskiej historiografii żadnego obszernego, poważnego opracowania.

Złamane skrzydła wypełniają tę lukę, a jednocześnie są czymś więcej niż tylko opowieścią o życiu lotnika. To pierwsze tak szczegółowe, oparte na niewykorzystanych dotąd materiałach opracowanie, pozwalające dogłębnie zrozumieć, kim był Manfred von Richthofen. Stanowi ono wynik rzetelnych badań i kwerendy źródeł. Autorce udało się dotrzeć do licznych artykułów prasowych z epoki Wielkiej Wojny, ukazujących postać "Czerwonego Barona" w ówczesnych mediach oraz jej wykorzystanie w machinie wojennej propagandy kaiserowskich Niemiec.

Książka odwołuje się również do wydawnictw z czasów III Rzeszy, a także do osobistej korespondencji von Richthofena i jego bliskich. Kreśli więc zarazem szeroką panoramę obyczajową rodziny mieszkającej w niemieckiej podówczas Świdnicy.

Za sprawą wciąż żywego mitu "Czerwonego Barona" zakres opracowania wykracza również poza jego przedwczesną śmierć i obejmuje wiek XX oraz początki XXI. Manfred von Richthofen pozostaje bowiem nadal bohaterem filmów, książek, gier i komiksów. Przyjrzenie się im pozwala na analizę ewolucji tej postaci w kulturze masowej.

Złamane skrzydła, dzięki barwnemu i pozbawionemu żargonu stylowi, będą stanowić pasjonującą lekturę zarówno dla wielbicieli lotnictwa, Wielkiej Wojny, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią.

Dodatkowym atutem jest pełen humoru, potoczysty język oraz przemyślana, klarowna koncepcja książki. Ciekawostkę stanowią zamieszczone w niej życiorysy innych niemieckich pilotów, a także przeciwników, z którymi mierzył się "Czerwony Baron", obrazujące portret całego młodego pokolenia wrzuconego w wir brutalnej walki.

Całości dopełniają poręczne dodatki - kalendarium, lista zestrzeleń oraz miejsc stacjonowania jednostek. Dzięki temu Złamane skrzydła to unikatowa i pierwsza tak obszerna oraz rzetelnie udokumentowana biografia Manfreda von Richthofena na polskim rynku wydawniczym.


"Drony. Ilustrowany przewodnik"


Publikacja poświęcona dronom, które są jednym z najbardziej zaawansowanych osiągnięć na współczesnym polu walki. W książce przedstawiono zarówno drony wojskowe, jak i cywilne, w tym drony bojowe, rozpoznawcze dużej autonomiczności, transportowe oraz użytkowe, wiropłatowe, podwodne, drony NASA i wiele innych.

W opracowaniu znajdziemy m.in. opisy RQ/MQ-1 Predator, MQ-9 Reaper, RQ-4A Global Hawk, Phantom Eye, RQ-7 Shadow 200, Pathfinder Plus, CropCam, MAJA, X-51 WaveRider. Książka zawiera także rozdział poświęcony polskim konstrukcjom.

"Drony" to ponad 200 fotografii i specjalnie przygotowanych ilustracji, wiele szczegółowych diagramów i tabel informacyjnych.


Wszystkie dotychczasowe zgłoszenia są ważnym elementem budowania bezpieczeństwa lotniczego i umożliwiają uczenie się na błędach popełnianych przez innych. Doceniając trud włożony w napisanie artykułu, osoby, których teksty zostaną opublikowane na naszym portalu, będą honorowane specjalną koszulką „Aviation Safety Promoter”.


  Czytaj również:
„Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem” – zwycięzca jest tylko jeden! Finał 2018!
Wielki finał cyklu „Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem”. Ty wybierzesz najlepszy tekst!
 

x

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony