Przejdź do treści
Jarosław Janowski z zaprojektowanym modelem (Źródło: Józef Borzęcki ”Na własnych skrzydłach”/Zakład Narodowy im. Ossolińskich)
Źródło artykułu

Odszedł Jarosław Janowski – genialny konstruktor lotniczy

Aeroklub Łódzki z głębokim żalem zawiadomił, że w dniu 11.08.2016 r., po ciężkiej chorobie odszedł Jarosław Janowski – genialny konstruktor lotniczy motoszybowców, wieloletni członek Aeroklubu.

Jarosław Janowski  pochodził z rodziny, gdzie jego ojciec był specjalistą od naprawy maszyn do szycia i naprawy ich precyzyjnych elementów. Dzięki temu, Jarosław przyswoił sobie elementy takie jak precyzja wykonania, estetyka i to wszystko w nim jako młodym dziecku się zakodowało. Już jako 12-tetni chłopak w szkole podstawowej zaczynał budować pierwsze modele latające pod kierownictwem instruktora Czesława Domke. Od młodzieńczych lat marzył o lataniu i budowie samolotu... W 1956 r. wygrał Mistrzostwa Polski w kategorii szybowców A1, a w 1959 r. zaczął latać na szybowcach.

Wyobraźnia Jarosława Janowskiego nie miała granic. W 1967 r. rozpoczął projektowanie jednomiejscowego samolotu amatorskiego. Nazwał go  J-1 ”Prząśniczka”. Budował go w swoim mieszkaniu, z silnikiem, który też sam opracował. Pierwsze jego loty odbywały się na lotnisku pod Łodzią. Następnie konstruktor zbudował kolejną ulepszoną odmianę samolotu J-2 ”Polonez”.  W latach 1977- 1978 powstał samolot J-3 ”Orzeł” (”Eagle”). W latach 1980- 1981 J. Janowski przystąpił do projektowania małego dwumiejscowego dolnopłata J-4 "Solidarność" z przeznaczeniem szkolenia w aeroklubach. Jednak w grudniu 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, prace nad samolotem zostały wstrzymane.

Jarosław Janowski po swoich doświadczeniach z pracy w Bielsku Białej, rozpoczął pracę nad samolotem w wersji kompozytowej, i tak powstał model J-5 Marco, poprzednik Fregaty, który był w tamtych czasach pierwszym kompozytowym ultra lightem w Polsce. Na początku lat 1990- tych został opracowany motoszybowiec J-6 ”Fregata”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17.08.2016 r. o godz. 14:00 w Kościele Parafialnym w Lutomiersku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony