Sekretarz obrony wyznacza wizję brytyjskiego lotnictwa wojskowego w następnym stuleciu

Samoloty F-35 i Typhoon (fot. BAE Systems/Crown Copyright)

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson ujawnił, że lotnictwo wojskowe Wielkiej Brytanii osiągnęło nowy poziom, przemawiając w całkowicie nowym hangarze, mieszczącym wystawę pokazującą 100 lat rozwoju samolotów myśliwskich.

Przemawiając w bazie Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii) Marham, Sekretarz Obrony ogłosił, że Wielka Brytania ma teraz dziewięć odrzutowców F-35 Lightning, gotowych do wysłania w ramach operacji na całym świecie.

F-35 Lightning będą stanowić trzon floty brytyjskiego lotnictwa wojskowego wraz z odrzutowymi Typhoonami, wyposażonymi w najnowocześniejsze rodzaje uzbrojenia, które znacznie zwiększą jego możliwości, ogłosił również Sekretarz Obrony.

W ramach „Project Centurion", wartości 425 milionów funtów szterlingów, w ciągu ostatnich trzech lat, Typhoon otrzymał do dyspozycji pocisk manewrujący do dalekich uderzeń Storm Shadow, pocisk powietrze-powietrze Meteor i precyzyjny pocisk powietrze-ziemia Brimstone.

Oznacza to, że odrzutowce Typhoon zwiększyły zdolności przechwytywania pocisków manewrujących i wykonywania uderzeń na cele naziemne, płynnie przejmując zadania samolotów uderzeniowych Tornado, które wkrótce zostaną wycofane ze służby.
 
Ukończone na czas i zgodnie z budżetem modernizacje przekształcają flotę Typhoonów w wiodące na świecie wielozadaniowe samoloty bojowe na następne dziesięciolecia.

Sekretarz obrony Gavin Williamson powiedział:
„Obchodząc 100-lecie RAF, wyznaczamy nasze cele na następne 100 lat. Nasz naród wkracza w nową erę poza Unią Europejską, a nasze ogromne osiągnięcia w zakresie zdolności lotniczych sprawiają, że nasze zaangażowanie na arenie światowej jest jasne dla naszych sojuszników i naszych wrogów."
 
„Niesamowite samoloty F-35 są gotowe do działania, zmodernizowany Typhoon ma zdolność dominacji na niebie do lat 2040, a my patrzymy jeszcze dalej w ambitną przyszłość. RAF od dawna pokazywały Wielką Brytanię jako najlepszą na świecie, a dziś wynoszą nasz naród na jeszcze wyższy pułap."
 
Sekretarz Obrony wydał oświadczenie stojąc przed czterema samolotami, reprezentującymi przeszłość i przyszłość brytyjskich myśliwców.
 
Był wśród nich Tornado, używany od 1979 r., który zadebiutował w boju podczas działań nad Zatoką Perską w 1991 r. i zostanie wycofany ze służby jeszcze w tym roku. Jego wyjątkowe zdolności zostały przekazane Typhoonowi.
 
Oprócz Typhoona i F-35 zaprezentowano również makietę myśliwca Tempest.

Chris Boardman, dyrektor zarządzający działu lotniczego BAE Systems, powiedział:
„Dział lotniczy BAE Systems ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, opracowywaniu i dostarczaniu najlepszych na świecie samolotów, szkolenia i wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb naszych klientów. Jesteśmy dumni, że wspólnie pracowaliśmy przez wiele dziesięcioleci z brytyjskim rządem, Royal Air Force i przemysłem, budując reputację doskonałości i dostarczając jedne z wiodących na świecie samolotów bojowych.”
 
„Rozpoczęcie brytyjskiej strategii działań lotnictwa wojskowego stanowiło wyraźne zobowiązanie Wielkiej Brytanii do dalszego zapewniania globalnego przywództwa w sektorze lotniczym. Nasze doświadczenie we współpracy i umiejętności naszych pracowników oznaczają, że jesteśmy gotowi wywiązać się z naszych zobowiązań dotyczących Typhoona, F-35 i jako część Zespołu Tempest, opracowując nowe i nowoczesne technologie, które będą nadal przyczyniać się do zachowania i rozwoju zdolności bojowych Wielkiej Brytanii.”

„Świętując nasz wkład w realizację projektu Centurion dla Typhoona i ogłoszenie wstępnej zdolności operacyjnej brytyjskich F-35, zobowiązujemy się do odgrywania kluczowej roli w obydwu programach w nadchodzących dziesięcioleciach, jako partner w ciągłym rozwoju i wsparciu mieszanej floty brytyjskich samolotów bojowych."


Steve Worsnip, dyrektor ds. wsparcia F-35 działu lotniczego BAE Systems, powiedział:
„To chwila dumy dla BAE Systems, ponieważ od samego początku wspieraliśmy Wielką Brytanię w jej staraniach o osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej jej floty F-35 Lightning.”

"Nasi ludzie biorą udział w projektowaniu i produkcji każdego F-35, który lata w dowolnym miejscu na świecie, oraz w RAF Marham, siedzibie brytyjskiej Lightning Force. To wspaniały przykład roli, jaką odgrywamy pomagając w utrzymaniu floty jako część zespołu Lightning UK.”

„Współpracując z naszymi partnerami z Lockheed Martin, MBDA i Raytheon, zintegrowaliśmy również pierwsze typy uzbrojenia dla brytyjskich F-35 – ASRAAM i Paveway IV. To kolejny ważny krok do osiągnięcia wstępnej zdolności operacyjnej.”

 
„Czekamy na kontynuowanie wsparcia dla Wielkiej Brytanii, gdy F-35 będą dołączać do Typhoonów na pierwszej linii obrony kraju przez wiele następnych lat."
 
Andy Flynn, dyrektor działu lotniczego BAE Systems ds. Eurofightera i Centuriona, powiedział:
„Deklaracja zakończenia Projektu Centurion dla Typhoona jest fantastycznym sukcesem i wzmacnia pozycję Typhoona w czołówce technologii wojskowej i jako podstawowego brytyjskiego samolotu bojowego.”

„Wraz z Centurionem dostarczamy zestaw pocisków powietrze-powietrze bardzo dalekiego zasięgu, precyzyjnych pocisków powietrze-ziemia i zdolności do wykonywania dalekich uderzeń, które zapewniają dowódcy sił zbrojnych możliwość zaangażowania się w szersze spektrum misji niż kiedykolwiek wcześniej. Wiemy, że Typhoon jest już bardzo zaawansowanym, elastycznym, zaufanym i sprawdzonym samolotem. To, co teraz robimy, to wyzwolenie w pełni jego potencjału i pomoc w zapewnieniu, że pozostanie on potrzebnym partnerem przez następne dziesięciolecia, który będzie towarzyszył obecnym i przyszłym samolotom.” 

„Ta wiadomość jest dowodem sukcesu partnerskiego podejścia wszystkich zaangażowanych w dostarczenie Centuriona – ogólnoeuropejskiej współpracy między naszymi obywatelami, Ministerstwem Obrony, Eskadrą Prób i Oceny RAF oraz naszymi firmami partnerskimi Eurofightera w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. To ustanowienie najwyższych standardów, „Praca w stylu Centuriona", która zapewniła, że dostarczamy odpowiednie rezultaty dla wojska dziś i jutro."


RAF już przetestowały interoperacyjność swoich samolotów Typhoon i F-35.

Dowody zgromadzone podczas szeregu prób operacyjnych wyraźnie pokazują skuteczność obydwu samolotów, gdy działają one razem.

Dzięki większemu udźwigowi i zwiększonej manewrowości i zasięgowi, Typhoon będzie działać wspólnie z samolotem typu stealth, jakim jest F-35 i jego czujnikami następnej generacji, czyniąc RAF jednymi z nielicznych sił powietrznych zdolnych do wykorzystania synergii samolotów bojowych czwartej i piątej generacji i zapewnienia Wielkiej Brytanii sił powietrznych zdolnych do przeciwdziałania ewoluującym zagrożeniom w środowisku globalnym.

Wielka Brytania jest światowym liderem w sektorze lotnictwa wojskowego, który wspiera ponad 18 000 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, łącząc unikalne w Europie umiejętności i technologie.

Sektor ten osiąga obroty przekraczające 6 miliardów funtów szterlingów rocznie i przyniósł ponad 80% eksportu uzbrojenia z Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus