You must login to view this form.

Wspólnie wybierzmy najlepszy symulator lotniczy

Symulatory lotnicze - ranking

Wirtualne lotnictwo rozwija się w coraz dynamiczniej. Nie znamy lotnika, który przeszedłby obok symulatora obojętnie. Polatanie bez zobowiązań, jest przyjemne, a może być też edukacyjne. Z drugiej strony, miłośnicy awiacji mogą się delektować wirtualną rzeczywistością, bez potrzeby uzyskiwania licencji lotniczych, problemów z pogodą, przechodzenia badań medycznych i sporych nakładów finansowych. Dzięki dostępnym symulatorom, w każdej chwili możemy poczuć się jak pilot samolotu pasażerskiego, myśliwca, bombowca, czy też szybowca. Opcje tutaj nie są niczym ograniczone. Wystarczy tylko wydajny komputer i odpowiednia karta graficzna.

Obecnie na rynku dostępna jest niezliczona ilość symulatorów, w różnych wersjach, w zależności od wymagań sprzętu, a także typów statków powietrznych i scenariuszy, które są tam udostępniane. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom części naszych czytelników, przygotowaliśmy listę 20 symulatorów lotniczych (plus 21 dodatkowy - szczegóły w komentarzach) opisanych na portalu www.gry-online.pl, które zostały wyselekcjonowane ze względu na największa popularność wśród graczy (nie tylko lotników).

Głosowanie zakończone. Niebawem opublikujemy wyniki.

Zestawienie może być cenną wskazówką dla osób, które chcą rozpocząć wirtualną przygodę, ale nie posiadają jeszcze szczegółowej wiedzy w tym zakresie. Z pewnością nie są to wszystkie interesujące symulatory, dlatego też stworzyliśmy specjalną ankietę umożliwiającą głosowanie na przedstawioną dwudziestkę gier, ale także dodawanie na końcu propozycji, które się nie pojawiły w naszym zestawieniu.

Ranking powstał przy współpracy ze stroną www.gry-online.pl

1. X-Plane 11


Kolejna edycja jednego z najbardziej zaawansowanych symulatorów lotniczych studia Laminar Research. Prócz tradycyjnie szerokiej gamy samolotów - od niewielkich samolotów, poprzez samoloty pasażerskie, aż po helikoptery - X-Plane 11 oferuje szereg nowości i zmian, takich jak usprawniona awionika, jeszcze dokładniejsze, w pełni funkcjonalne kokpity 3D, nowe budynki i drogi czy przemodelowany interfejs użytkownika. (link)


2. Microsoft Flight Simulator X


Microsoft Flight Simulator X stanowi kolejną wersję zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnego symulatora cywilnych maszyn latających, przeznaczonego dla komputerów osobistych klasy PC. (link)


3. X-Plane 10


X-Plane 10 Global
Kolejna odsłona serii niezwykle realistycznych symulatorów lotu. W wersji 10.0 najwięcej poprawiono w kwestii grafiki, wzbogacając grę przede wszystkim o trójwymiarowe podłoże oraz pełną obsługę procesorów wielordzeniowych. Inne modyfikacje to między innymi zmiany w funkcjonowaniu wież kontroli lotów oraz usprawnienie działania niektórych systemów pokładowych maszyn latających. (link)


4. IL-2 Sturmovik


Współczesne samoloty to głównie elektronika, w maszynach pochodzących z okresu II Wojny Światowej to człowiek był najważniejszy. Il-2 Sturmovik oddaje w ręce gracza możliwość wcielenia się w pilota samolotów z tego właśnie okresu i toczenia wspaniałych podniebnych batalii. (link)


5. World of Warplanes


World of Warplanes to wyprodukowana przez studio wargaming.net gra akcji, w konwencji darmowego MMO. Gracze mają okazję zasiąść za sterami kilkudziesięciu historycznych samolotów bojowych i wziąć udział w spektakularnych, podniebnych bitwach. Rozgrywka zorientowana jest na zręcznościową walkę powietrzną, zawiera jednak elementy symulacyjne, strategiczne, a nawet RPG. (link)


6. Ace Combat: Assault Horizon


Widowiskowy i wybitnie zręcznościowy symulator myśliwca bojowego z doskonale znanej serii. Fabuła gry toczy się w 2015 roku i rozgrywa nad Miami, Dubajem i Rosją. Gracz wciela się w elitarnego pilota, który musi powstrzymać plany rosyjskiego najemnika i terrorysty. Ace Combat to marka sama w sobie – jej zaletami są: świetny model sterowania i efekty z najwyższej półki. (link)


7. IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover


Storm of War: Battle of Britain
Symulator lotniczy studia Maddox Games osadzony w realiach II wojny światowej. Gra koncentruje się na słynnej Bitwie o Anglię. Wśród dostępnych maszyn znajdziemy m.in. Hurricane i Spitfire oraz niemieckie Messerschmitt i Junker. Poza kampanią dostępny jest też rozbudowany tryb wieloosobowy. (link)


8.Wings of Prey: Skrzydła Chwały


Wings of Prey
Wings of Prey to osadzony w realiach II wojny światowej symulator lotniczy, wyprodukowany przez specjalizującą się w tym gatunku gier firmę Gaijin Entertainment. Gracze mogą zasiąść za sterami najsłynniejszych myśliwców i bombowców z tego okresu. Twórcy zadbali o staranne odwzorowanie detali poszczególnych maszyn, ale także realistyczne przedstawienie bitew powietrznych. (link)


9. Tom Clancy's H.A.W.X.


Tom Clancy’s H.A.W.X. to sygnowana nazwiskiem znanego pisarza zręcznościowa symulacja lotnicza, wyprodukowana przez studio deweloperskie koncernu Ubisoft w Bukareszcie. Gracz wciela się w rolę pilota nowoczesnego, wojskowego myśliwca i uczestniczy w wyimaginowanym konflikcie zbrojnym, rozgrywającym się w 2012 roku. (link)


10. Strike Fighters 2


Strike Fighters 2 jest sequelem wydanej w 2002 roku symulacji lotniczej - Strike Fighters: Project 1. Gracze mają okazję zasiąść w kabinie jednego z trzech amerykańskich myśliwców z lat 60. ubiegłego wieku - F-100D Super Sabre, A-4 Skyhawk oraz F-4 Phantom II i zmierzyć się z pilotami takich maszynami jak MiG-17, MiG-19, MiG-21, Su-7, Il-28, Tu-22, An-12, B-57B czy O-1E. Deweloperzy ze studia Third Wire Productions położyli duży nacisk na wierne odwzorowanie modeli samolotów, a także realizm walk powietrznych. (link)


11. Microsoft Flight


Restart najstarszej serii symulacji lotniczych. Gra koncentruje się na lotach cywilnych, więc zajmujemy się głównie przewozem pasażerów i towarów, jak również wykonywaniem różnorodnych misji, w tym ratunkowych. Autorzy postawili na realizm, zarówno pod względem sterowania, jak i fizyki lotu. Dla początkujących pilotów przygotowano jednak szereg opcjonalnych ułatwień. (link)


12. IL-2 Sturmovik: Battle of Moscow


Symulator lotniczy z akcją osadzoną w okresie II wojny światowej, stanowiący kontynuację gry IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad. Tym razem twórcy z rosyjskiego 1C Game Studios pozwalają wziąć udział w bitwie o Moskwę z przełomu 1941 i 1942 roku i oddają do naszej dyspozycji osiem nowych maszyn (w wydaniu podstawowym). (link)


13. Tom Clancy’s H.A.W.X. 2


Tom Clancy’s HAWX 2
Tom Clancy's H.A.W.X. 2 to druga odsłona zręcznościowej gry lotniczej autorstwa rumuńskiego studia deweloperskiego koncernu Ubisoft. Gracze zasiadają za sterami nowoczesnych myśliwców (m.in. F-22, Su-27, Harrier i Eurofighetr) i uczestniczą w podniebnych bitwach. Twórcy zrezygnowali z realistycznego modelu fizyki lotu na rzecz dynamicznej i widowiskowej akcji. (link)


14. IL-2 Sturmovik: 1946


IL-2 Sturmovik: 1946 jest kolejną pozycją z popularnej serii symulatorów lotniczych, traktujących o II Wojnie Światowej. Tym razem developerzy z firmy Maddox Games w kooperacji z korporacją Ubisoft Entertainment zintegrowali w jednym produkcie treści ze wszystkich wcześniejszych odsłon Szturmowika, wzbogacone o nowe elementy. (link)


15. Lock On: Modern Air Combat


Lock On to następca sławnego symulatora radzieckich myśliwców – Flanker 2.0. Znacznie usprawniony pod każdym względem, pozwala sprawdzić się w roli wirtualnego pilota jednej z ośmiu maszyn, amerykańskiej bądź rosyjskiej. (link)


16. Combat Wings: Bitwa o Anglię


Combat Wings: Battle of Britain
Combat Wings: Battle of Britain to zręcznościowy symulator lotniczy, osadzony w realiach II Wojny Światowej i ilustrujący graczom wydarzenia historyczne, związane z inwazją niemieckich sił powietrznych na Wyspy Brytyjskie w 1940 roku. (link)


17. Airport Simulator


Gra, w której zarządzamy pracą portu lotniczego. Zaczynamy od ustalenia lokalizacji lotniska i zbudowania jednego terminalu. Na kolejne inwestycje musimy zarobić samodzielnie. Ciekawym elementem jest możliwość przejmowania kontroli nad wybranymi maszynami. (link)


18. Lock On: Flaming Cliffs 3


Lock On: Flaming Cliffs 3 to wyprodukowany przez rosyjskie studio Eagle Dynamics dodatek do symulatora samolotów bojowych Lock On: Modern Air Combat. Wprowadza on masę ulepszeń i zmian, w tym nowy samolot F-15C, dodatkową kampanię oraz system logistyki przed misjami. Wydatnie zwiększono też realizm lotu i walki. (link)


19. Airlines 2


Kolejny przedstawiciel coraz popularniejszych strategii ekonomicznych traktujących o liniach lotniczych. Gracz naturalnie staje się właścicielem niewielkiej firmy trudniącej się transportem lotniczym i własnymi siłami ma stworzyć wielkie, międzynarodowe linie lotnicze. (link)


20. Microsoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight


Wydanie specjalne najsłynniejszego cywilnego symulatora lotu pochodzącego ze stajni Microsoftu, którym gigant z Redmond postanowił uczcić setną rocznicę pierwszego sterowanego lotu samolotem. (link)


Symulatory zaproponowane przez naszych czytelników:

21. Prepar3D


Prepar3D firmy Lockheed Martin - wersja v3 daje użytkownikom możliwość budowania realistycznych, rozbudowanych środowisk i scenariuszy, które pozwalają na niemal rzeczywiste wrażenia z latania. Nie ma znaczenia, czy chcesz przygotować symulację lotu pasażerskim odrzutowcem, małym samolotem, promem kosmicznym czy rejs żaglowcem. Prepar3D v3 gwarantuje najwyższy stopień realizmu, a lepsze parametry techniczne i więcej pamięci w stosunku do poprzedniej wersji przekładają się na wszechstronność i wygodę użytkowania (link)

comments powered by Disqus