Forum Bezpiecznego Latania – „Meteorologia” już 16.02.2012!

Zaproszenie na FBL "Meteorologia" (16.02.2012)

Pogoda zaskakuje nas ostatnio wyjątkowo drastycznie, ale czy tak musi być? Czy wiemy jak korzystać z dostępnych narzędzi, prognoz, wiedzy o zjawiskach? Czy potrafimy interpretować otrzymywane dane? Jaki to w ogóle ma wpływ na nasze latanie?

Każdy, choć odrobinę doświadczony, pilot uzna powyższe pytania za retoryczne, ale czy mimo to czuje się swobodnie w dziedzinie meteo? Ponoć wiedzy nigdy za wiele, a tym bardziej, że od niej zależy nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych – z naciskiem na tych innych!

Od dłuższego już czasu, staramy się na portalu dlapilota.pl przybliżać tematykę, serwując Wam co raz to nowe artykuły o prognozach; narzędziach, z których należy korzystać; danych, które należy potrafić przełożyć na właściwe zachowanie. Wielu z Was również zgłasza problemy lub zagadnienia w tej dziedzinie. Dlatego właśnie temat prognoz i zjawisk pogodowych jest tematem przewodnim zbliżającego się Forum Bezpiecznego Latania, organizowanego przez portal dlapilota.pl i KTL AOPA Poland przy współpracy z OSL Unitedsky i IBCOLmeteo

III edycja Forum Bezpiecznego Latania odbędzie się pod hasłem „Meteorologia”

Zaprosiliśmy fachowców, specjalistów, pasjonatów, poświęcających większość swojego czasu zagadnieniom pogodowym i to właśnie w kontekście bezpieczeństwa w lotnictwie.

Prelegentami Forum Bezpiecznego Latania będą:

Mgr inż. Małgorzata Krawczyk, obecnie pracownik firmy IBCOL Polska, doświadczony synoptyk z wieloletnim stażem pracy w Biurze Prognoz Lotniczych na Okęciu , pełniący funkcje kierownika tego biura przez niemal 20 lat, szkoleniowiec w zakresie osłony lotnictwa, członek komisji egzaminacyjnej na uprawnienia synoptyka, miłośnik meteorologii i pasjonat pracy dla bezpiecznego latania.

Elżbieta Rokicka, Dyrektor ds. Meteo w firmie IBCOL, po ukończeniu PW pierwsze doświadczenia zdobywała na stacji meteo na Okęciu. Bezpośredni kontakt z pogodą (dla lotnictwa) zadecydował o jej dalszej karierze zawodowej jako synoptyka, który wykonuje do chwili obecnej. W międzyczasie kierowała też działem osłony w IMGW.

Mgr inż. Zbigniew Chrzan, aktualnie synoptyk w firmie „IBCOL Polska”. Ukończył studia z zakresu meteorologii w WAT w Warszawie oraz podyplomowe studia w zakresie współczesnej meteorologii i jej zastosowań. Pracował wiele lat w wojskowej służbie meteorologicznej jako synoptyk na lotnisku i w burze meteorologicznym. Uczestniczył, jako specjalista w Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Brał udział w zabezpieczeniu meteorologicznym pokazów lotniczych i ćwiczeń międzynarodowych (np.: AIRSHOW Radom 2005 i 2007 czy „5th World Microlight Championships” Poznań 1994).

AGENDA
W ramach forum zaplanowano omówienie
podstawowych produktów meteorologicznych dla pilotów GA:

1. Zasady interpretacji depesz METAR/SPECI;
2. Zasady interpretacji prognoz TAF FC/FT oraz wydawania AMD TAF FC/FT;
3. Prognoza TREND
4. Prognozy obszarowe GAMET - zakres prognozy, okres ważności, interpretacja, relacja GAMET - TAF,
5. Ostrzeżenia meteorologiczne SIGMET, AIRMET - kiedy są wydawane, zakres, ważność, interpretacja,
6. Raportowanie zjawisk niebezpiecznych - PIREP - kiedy, co i do kogo należy zgłaszać,
7. Mapy istotnych zjawisk - SWL - ważność, interpretacja, czego na nich nie znajdziemy,
8. Ciśnienie minimalne, rejony QNH, skąd się bierze QNH, wpływ ujemnej temperatury powietrza na wskazania wysokościomierza barometrycznego,
9. Informacje o wietrze - mapy wiatrów na niskich wysokościach.
10. Czy da się sensownie prognozować zachmurzenie i oblodzenie. Czy mapy satelitarne IR/VIS są dla nas interesujące?
11. Omówienie produktów i sposobu korzystania z serwisu IBCOL.
12. Pytania i odpowiedzi.

***
16 lutego (czwartek) o godz. 18:00 w Warszawie na lotnisku Babice (EPBC), w sali wykładowej OSL Unitedsky przy ul. Księżycowej 3 - odbędzie się trzecia edycja Forum Bezpiecznego Latania 

ZAPRASZAMY!


Weź udział w tym wydarzeniu dla własnego lotniczego rozwoju, bezpieczeństwa swojego i innych. To nic nie kosztuje, a możesz wiele zyskać!

Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już dziś.
Formularz rejestracyjny dostępny na dole strony.

***
Polecamy Waszej lekturze artykuły:
PIREP - Co to jest?
Obiektywna weryfikacja prognoz...
To ile w końcu kosztuje osłona meteorologiczna?
Briefing Meteorologiczny - najważniejsze czynniki pogodowe
Briefing Meteorologiczny - podstawy
Ile kosztuje osłona meteorologiczna lotnictwa ogólnego?

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanej aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rejestracji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 pozycja 883.

comments powered by Disqus

Komentarze

Byłem. Podobało mi się. Oby więcej takich inicjatyw!