GA w walce z COVID - Sekretarz Stanu MI rekomenduje akcję Ministrowi Zdrowia (pismo)

GAagainstCOVID_15APR

Masz samolot lub śmigłowiec? Przyłącz się do akcji "GA w walce z COVID" i wykorzystaj go do logistycznego wsparcia walczących z koronowirusem!

W związku z postępująca epidemią koronowirusa, Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA Poland wystosowało do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego pismo, w którym zgłasza gotowość środowiska lotnictwa ogólnego (General Aviation) do natychmiastowej i nieodpłatnej pomocy w działaniach mających na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.


Pismo Marcina Horały, Sekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktury do Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia:


Podsumowanie Waszych zgłoszeń w akcji "GA w walce z COVID"

Do 15 kwietnia nadesłaliście 62 zgłoszenia, które zilustrowaliśmy na poniższej grafice. Dzięki! i czekamy na więcej.

Ilustracja zawiera zgłoszenia ze statkiem powietrznym.


Istotą akcji "GA w walce z COVID" jest, aby wspólnym wysiłkiem zapewnić możliwość wykorzystania statków powietrznych zlokalizowanych w praktycznie każdym zakątku Polski i dostępnych na żądanie w relatywnie krótkim czasie. Z całej siły chcielibyśmy pokazać światu, że lotnictwo ogólne może być przydatne i nieść konkretną pomoc społeczeństwu, również w sytuacjach wyjątkowych.

Celem akcji jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury lotnisk, lądowisk i helipadów, w tym helipadów przyszpitalnych. Tego typu forma współpracy mogłaby przynieść korzyści obu stronom. Piloci mogliby zwiększać nalot i pomagać w słusznej sprawie, a Ministerstwo Infrastruktury otrzymałoby realne wsparcie od środowiska lotniczego.

Jeżeli ktokolwiek chciałby wykonywać takie loty i pomóc społeczeństwu, to zachęcamy do dołączenia się do wspólnego przedsięwzięcia. Z uwagi na bezinteresowny i bezpłatny charakter inicjatywy, udział w akcji mógłby być realizowany przez pilotów z licencjami turystycznymi i zawodowymi.

Wiemy, że w ramach międzynarodowej organizacji AOPA, oferta usług General Aviation, spotkała się w wielu krajach z pozytywnym odbiorem, a lotnictwo ogólne na całym świecie, skutecznie wspiera działania w walce z pandemią.

Pozostaje wiele szczegółów do doprecyzowania (plany lotów, wsparcie ULC, koordynacja z PAŻP, zwolnienie z opłat lotniskowych, zgody na lądowanie na lądowiskach przyszpitalnych, zwolnienie z akcyzy, ...), które będziemy starać się wspólnie z KTL AOPA koordynować jako portal.

Aby nie tracić czasu, zachęcamy Was do wypełnienia poniższej, dobrowolnej ankiety, dzięki której chcielibysmy zebrać dane na temat możliwości wagowo-pojemnościowych, czasu gotowości pilotów, miejsca zbazowania i rodzaju statków powietrznych, które mogły by być wykorzytsane w akcji "GA w walce z COVID".

Zjednoczmy się w słusznej sprawie i pokażmy siłę środowiska lotniczego! Przed wysłaniem swoich danych, prosimy dokładnie zapoznać się z notą prawną, dostępną na dole ankiety.

Prosimy o podanie kodu lotniska / lądowiska lub miejscowości ze współrzędnymi

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanej aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji akcji "GA w walce z COVID". Wyrażam zgodę na przekazanie wprowadzonych przeze mnie danych partnerom akcji "GA w walce z COVID". Firma dlapilota.pl Sp. z o.o. zobowiązuje się do wykorzystania zebranych w tej ankiecie danych WYŁĄCZNIE na użytek tego TEGO JEDNEGO projektu. Portal dlapilota.pl Sp. z o.o. zachowuje prawo do prezentacji zagregowanych danych. Po zakończeniu akcji, dane zebrane w tej ankiecie zostaną skasowane. Ogólne warunki zbierania danych przez portal dlapilota.pl Sp. z o.o. zawarte są w regulaminie, dostępnym pod adresem https://dlapilota.pl/regulamin

comments powered by Disqus