Subskrybuj zawartość
Zaktualizowano: 1 rok 24 tygodnie temu

Potrzebna nowelizacja do specustawy o CPK. Umożliwi zakup gruntów pod inwestycję

31. grudzień 2020 - 10:57
Nowelizacja specustawy dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego ma umożliwić m.in. rozpoczęcie wykupu gruntów
Kategorie: Lotnictwo

Nowa trasa do USA. LOT od czerwca 2020 r. zacznie latać z Warszawy do Waszyngtonu

30. grudzień 2020 - 15:21
PLL LOT od czerwca 2020 r. uruchomi bezpośrednie połączenie z Warszawy do Waszyngtonu - poinformowała spółka. Będzie to 10. połączenie polskiego przewoźnika łączące Polską z USA. Do Waszyngtonu samoloty będą latać trzy razy w tygodniu Boeingami 787 Dreamliner.
Kategorie: Lotnictwo

Horała: CPK przyciągnie do Polski miliardy dolarów prywatnego kapitału i dotacji UE

16. czerwiec 2020 - 8:10
Centralny Port Komunikacyjny to narzędzie na przyciągnięcie do Polski miliardów dolarów prywatnego kapitału i miliardów euro dotacji unijnych – podkreślił we wtorek w TVN 24 pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Kategorie: Lotnictwo

Ryanair wznowi loty na prawie 200 trasach z i do Polski od 1 lipca

15. czerwiec 2020 - 9:45
Ryanair wznowi loty na prawie 200 trasach z/do Polski od 1 lipca, podała spółka. Niektóre trasy będą dostępne w ostatnim tygodniu czerwca.
Kategorie: Lotnictwo

Brytyjskie linie lotnicze pozwały rząd ws. obowiązku kwarantanny

12. czerwiec 2020 - 10:59
British Airways, easyJet i Ryanair złożyły w piątek w sądzie skargę na obowiązujący od poniedziałku nakaz 14-dniowej samoizolacji dla niemal wszystkich osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii.
Kategorie: Lotnictwo

Francuskie świnie na chińskim niebie, czyli nowa normalność w przewozach lotniczych

11. czerwiec 2020 - 20:29
Pandemia koronawirus uziemiła lotnictwo cywilne na całym świecie. Wraz z ograniczeniem przelotów pasażerskich zawieszono również większość transportów cargo. Powstałą na rynku niszę wykorzystały rosyjskie prywatne transportowe linie lotnicze Grupa Volga-Dnepr.
Kategorie: Lotnictwo

Branża lotnicza apeluje o zniesienie ograniczenia liczby miejsc w samolotach

11. czerwiec 2020 - 16:27
Przedstawiciele branży lotniczej w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowali o zniesienie przepisu, który ogranicza liczbę udostępnionych miejsc w samolocie do 50 proc. Przekonują m.in. że przy obecnym stanie prawnym ceny biletów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Kategorie: Lotnictwo

Lufthansa zamierza zwolnić 22 tys. pracowników

11. czerwiec 2020 - 11:17
Największy europejski przewoźnik lotniczy niemiecka Lufthansa planuje zwolnić 22 tys. osób na całym świecie w związku z kryzysem, wywołanym pandemią koronawirusa - poinformowały w sobotę władze holdingu w komunikacie. To 16 proc. obecnego zatrudnienia.
Kategorie: Lotnictwo

Otwarcie granic dla państw UE i start lotów międzynarodowych. Premier podał terminy

10. czerwiec 2020 - 15:55
Od soboty, 13 czerwca granice Polski z państwami UE zostaną otwarte - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w jednym z zakładów firmy Styropmin w Łochowie (mazowieckie). Jak dodał, od 16 czerwca możliwe też będą loty międzynarodowe.
Kategorie: Lotnictwo

Linie TAP uratowane? Portugalia ma zielone światło na wsparcie przewoźnika

10. czerwiec 2020 - 12:25
Komisja Europejska zatwierdziła w środę plan władz Portugalii dotyczący przyznania 1,2 mld euro pożyczki na ratowanie narodowego przewoźnika lotniczego TAP. Środki mają pokryć bezpośrednie potrzeby płynnościowe tych linii.
Kategorie: Lotnictwo

"Stan wyjątkowy" we francuskim lotnictwie. Rząd wpompuje w sektor 15 mld euro

9. czerwiec 2020 - 19:31
15 mld euro wsparcia finansowego, zamówienia dla wojska oraz przyspieszenie transformacji ekologicznej w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych – to główne założenia planu dla sektora lotniczego przedstawionego we wtorek przez rząd Francji.
Kategorie: Lotnictwo

Straty linii lotniczych z powodu pandemii sięgną w tym roku 84 mld USD

9. czerwiec 2020 - 16:37
Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) poinformowało we wtorek, że straty linii lotniczych na świecie spowodowane pandemią koronawirusa sięgną w tym roku 84 mld dol. Oczekuje się jednak, że ruch pasażerski wzrośnie w 2021 roku o 55 proc.
Kategorie: Lotnictwo

Ryanair lata do i z UK. Mimo kwarantanny tysiące Brytyjczyków planuje zagraniczne wakacje

8. czerwiec 2020 - 12:42
Ryanair nie odwoła lotów do i z Wielkiej Brytanii mimo wprowadzenia przez ten kraj 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, ponieważ tysiące Brytyjczyków nadal rezerwuje wakacje - powiedział w poniedziałek szef linii Michael O'Leary.
Kategorie: Lotnictwo

Jak pomóc LOT-owi? W grę może wchodzić kontrolowana upadłość i odrodzenie pod tą samą marką

8. czerwiec 2020 - 9:45
Pracownicy PLL LOT boją się, że niedawne zarejestrowanie nowej spółki LOT Polish Airlines może oznaczać, iż przewoźnik chce przeprowadzić głęboką restrukturyzację, która będzie oznaczać całkowitą likwidację etatów.
Kategorie: Lotnictwo

Fitch: Rating polskich przewoźników w średnim okresie będzie stabilny

8. czerwiec 2020 - 7:31
Fitch Ratings oczekuje, że działania oszczędnościowe podjęte przez spółki przewozowe oraz wsparcie uzyskane od właścicieli oraz państwa powinny ustabilizować sytuację finansową spółek przewozowych w 2020 r. oraz w średnim okresie, podała agencja. Dlatego Fitch nie spodziewa się zmian w samodzielnych profilach kredytowych (SCP), a tym samym ratingach IDR ocenianych operatorów transportu publicznego w średnim okresie.
Kategorie: Lotnictwo

Przedłużono zakaz międzynarodowego ruchu lotniczego do 16 czerwca

5. czerwiec 2020 - 21:04
Przedłużono zakaz międzynarodowego, pasażerskiego ruchu lotniczego do 16 czerwca - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.
Kategorie: Lotnictwo

Lufthansa mocno postawi na Polskę. Uruchomi 59 cotygodniowych rejsów

5. czerwiec 2020 - 13:02
W lipcu pasażerowie Lufthansa Group będą mogli udać się w podróż do Frankfurtu i Monachium z pięciu polskich lotnisk - poinformowała w piątek spółka. W sumie będzie to 59 cotygodniowych rejsów: m.in. z Warszawy i Krakowa 14 cotygodniowych połączeń do Frankfurtu oraz 5 rejsów w tygodniu do Monachium.
Kategorie: Lotnictwo

Wild: CPK jest projektem zmieniającym bardziej oblicze kolei niż lotnictwa

4. czerwiec 2020 - 9:23
Centralny Port Komunikacyjny jest w większym stopniu projektem zmieniającym oblicze kolei w Polsce niż lotniskowym przedsięwzięciem - powiedział w czwartek prezes CPK Mikołaj Wild. Dodał, że koszt samego portu szacuje się na 25 mld zł, a części kolejowej - ok. 100 mld.
Kategorie: Lotnictwo

Horała: Budowa CPK pozwoli szybciej wyjść ze spowodowanego pandemią kryzysu

4. czerwiec 2020 - 8:06
Centralny Port Komunikacyjny to gotowa odpowiedź na kryzys gospodarczy wywołany pandemią - powiedział PAP wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dodał, że budowa w znacznej mierze będzie realizowana z kapitału prywatnego.
Kategorie: Lotnictwo

Prezes CPK: COVID-19 sprawia, że przygotowania do inwestycji należy przyspieszyć

4. czerwiec 2020 - 8:02
Z początkiem sezonu zimowego w 2027 r. powinny ruszyć połączenia z nowego lotniska - powiedział PAP prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodał, że pandemia sprawiła, że prace nad systemem transportu opartym na CPK, powinny toczyć się szybciej, po to, by szybciej stymulować gospodarkę.
Kategorie: Lotnictwo