Subskrybuj zawartość
Zaktualizowano: 41 min. 45 sek. temu

Polskie niebo nie ma niezbędnego nadzoru. Ogromne problemy kadrowe w ULC

31. grudzień 2019 - 8:28
Sprawdzający samoloty i operacje w powietrzu Urząd Lotnictwa Cywilnego ma ogromne problemy kadrowe i nie może wykonywać wszystkich kontroli. Pilnie potrzebne są zmiany finansowania instytucji
Kategorie: Lotnictwo

Komunikacji lotniczej grozi paraliż. We wtorek strajk na ośmiu niemieckich lotniskach

14. styczeń 2019 - 21:59
Strajk ostrzegawczy personelu odpowiedzialnego za kontrole bezpieczeństwa odbędzie się we wtorek w ośmiu portach lotniczych w Niemczech, w tym we Frankfurcie nad Menem. Jak podkreśla agencja dpa, pokrzyżuje to plany tysiącom pasażerów.
Kategorie: Lotnictwo

Terminal kolejowy PKN Orlen ze stukrotnie niższymi parametrami emisji od wymaganych

14. styczeń 2019 - 15:43
Terminal kolejowy PKN Orlen w głównym zakładzie produkcyjnym tej spółki w Płocku (Mazowieckie) uzyskał 100-krotnie niższe parametry emisji niż dopuszczalne przez unijną dyrektywę normy, a to dzięki instalacjom VRU, hermetycznego nalewu produktów, w tym paliw.
Kategorie: Lotnictwo

Nowy pas na moskiewskim lotnisku za 833 mln dolarów nie będzie w pełni eksploatowany?

11. styczeń 2019 - 16:11
Wybudowany za 55,7 mld rubli (ok. 833 mln USD) trzeci pas startowy na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, który ma być oddany do użytku w marcu, nie będzie w pełni eksploatowany - napisały w piątek rosyjskie media. Resort transportu zdementował te doniesienia.
Kategorie: Lotnictwo

Brytyjskie lotniska przygotowują się na walkę z dronami

9. styczeń 2019 - 21:08
Brytyjski wicepremier David Lidington wezwał w środę władze lotnisk do podniesienia poziomu zabezpieczeń przed dronami próbującymi zakłócić ruch lotniczy. Jednocześnie nie wykluczył zaostrzenia prawa przeciwko operatorom maszyn.
Kategorie: Lotnictwo

Powstanie stanowisko rzecznika pasażerów. Prezydent podpisał nowelę Prawa lotniczego

9. styczeń 2019 - 15:49
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw, która dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w zakresie praw pasażerów, żeglugi powietrznej, personelu lotniczego, techniki lotniczej, lotniczej działalności gospodarczej i transportu lotniczego, operacji lotniczych, lotnisk oraz ochrony lotnictwa cywilnego, podała Kancelaria Prezydenta. Jedną ze zmian wprowadzonych dzięki nowelizacji jest powołanie instytucji Rzecznika Praw Pasażerów.
Kategorie: Lotnictwo

Oto najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie

7. styczeń 2019 - 21:54
Linie lotnicze Panama’s Copa SA zostały uznane w globalnym sondażu za najbardziej punktualne na świecie. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się tylko dwóch przewoźników z Europy – wynika z raportu firmy OAG Aviation Worldwide Ltd.
Kategorie: Lotnictwo

Padł historyczny rekord na Lotnisku Chopina. Prawie 18 mln obsłużonych pasażerów

4. styczeń 2019 - 16:28
Liczba pasażerów odprawionych na Lotnisku Chopina wyniosła 17,76 mln w 2018 r., co oznacza wzrost o 12,7 proc. rok do roku  i historyczny rekord, podał port.
Kategorie: Lotnictwo

Morawiecki: "Gdyby nie zmiana rządu, LOT zostałby sprzedany"

27. grudzień 2018 - 19:33
Jeszcze kilka lat temu PLL LOT był na sprzedaż, gdyby nie zmiana rządu zostałby sprzedany, teraz otrzymał prestiżowy tytuł "Najlepszej linii lotniczej Europy Wschodniej" magazynu Global Traveler - napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Kategorie: Lotnictwo

LOT wyprzedził Aeroflot i Wizzaira. Zdobył tytuł Najlepszej Linii w Europie Wschodniej

27. grudzień 2018 - 14:32
21 grudnia br. PLL LOT zdobyły tytuł "Najlepszej Linii w Europie Wschodniej" przyznawany przez amerykański magazyn Global Traveler - poinformowało w czwartek biuro prasowe LOT-u. Polski przewoźnik wyprzedził m.in. rosyjski Aeroflot czy węgierski Wizzair.
Kategorie: Lotnictwo

Szef IATA: Pomimo, że Niemcy budują swoje lotnisko, w Europie jest miejsce na polski CPK [WYWIAD]

25. grudzień 2018 - 11:51
W Europie jest miejsce na polski projekt, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny - powiedział PAP dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac. Dodał, wierzy w realizację CPK, a polski rząd jest otwarty na sugestie i rady IATA ws. jego budowy.
Kategorie: Lotnictwo

Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. Co udało się osiągnąć w 2018 roku?

25. grudzień 2018 - 9:40
Uchwalenie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, powołanie spółki, która zajmie się jego budowa, a także wskazanie jego potencjalnej lokalizacji - to najważniejsze decyzje podjęte w tym roku, które przybliżają realizację tego projektu - ocenia PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
Kategorie: Lotnictwo

Dwie osoby zatrzymane ws. dronów nad lotniskiem Gatwick. Grozi im 5 lat więzienia

22. grudzień 2018 - 19:39
Dwie osoby zatrzymała brytyjska policja w związku z lotami dronów, które od kilku dni w okresie przedświątecznym paraliżowały ruch na podlondyńskim lotnisku Gatwick - podała w sobotę BBC. Przez spowodowany incydentem chaos ucierpiało około 140 tys. pasażerów.
Kategorie: Lotnictwo

Lotnicze inwestycje zagrożone przez UE. Nadchodzą cięcia kosztów

21. grudzień 2018 - 7:36
Unia zabrała się do regulacji dotyczących jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Kładzie nacisk na cięcie kosztów.
Kategorie: Lotnictwo

Alarm na 14 największych lotniskach w Niemczech. Policja: Możliwy zamach terrorystyczny

20. grudzień 2018 - 19:22
Niemiecka Policja Federalna (Bundespolizei) ogłosiła w czwartek alarm bezpieczeństwa na 14 największych lotniskach. Ma to związek z podejrzeniem przygotowywania zamachu w porcie lotniczym w Stuttgarcie przez islamskich terrorystów. Służby poszukują czterech osób.
Kategorie: Lotnictwo

Lotnisko Chopina będzie rozbudowane. Jest porozumienie resortów infrastruktury i obrony

20. grudzień 2018 - 18:33
Ministerstwo Obrony Narodowej przekaże w dzierżawę Przedsiębiorstwu Państwowemu "Porty Lotnicze" ok.8,5 tys. m .kw. płyty na Lotnisku Chopina - zakłada porozumienie podpisane przez wiceministrów infrastruktury oraz obrony narodowej. Dzięki temu będzie można stworzyć nowe stanowiska postojowe dla samolotów.
Kategorie: Lotnictwo

Rząd chce zmusić tanie linie do wyprowadzki z Okęcia. Co na to Bruksela?

20. grudzień 2018 - 12:57
Resort infrastruktury chce procedurami zmusić czartery i tanie linie lotnicze do wyprowadzki z Okęcia. Pytanie, czy zgodzi się na to Bruksela
Kategorie: Lotnictwo

Rząd chce zmusić cztery linie do wyprowadzki z Okęcia. Co na to Bruksela?

20. grudzień 2018 - 7:30
Resort infrastruktury chce procedurami zmusić czartery i tanie linie lotnicze do wyprowadzki z Okęcia. Pytanie, czy zgodzi się na to Bruksela
Kategorie: Lotnictwo

Granat w LOT wciąż jest odbezpieczony [WYWIAD]

15. grudzień 2018 - 18:17
Są reguły, czasem twarde, ale trzeba ich przestrzegać. Nie może być tak, że jednym firmom wolno stosować samozatrudnienie zamiast umów o pracę, a tysiącom innych nie wolno, bo państwo na nich to wymusi - mówi w wywiadzie Monika Gładoch
Kategorie: Lotnictwo

Koniec z bezpłatnym bagażem podręcznym. Zobacz nowe limity w tanich liniach lotniczych

11. grudzień 2018 - 20:13
W ostatnich latach limity i wymiary bagażu w tanich liniach lotniczych dość często się zmieniały, co nie ułatwiało życia pasażerom. Sprawdź, jakie są obowiązujące obecnie limity.
Kategorie: Lotnictwo