Subskrybuj zawartość
Zaktualizowano: 1 godzina 6 min. temu

Co po Chopinie? Gigantyczny CPK to nie koniec monstrualnych planów rządu

26. maj 2018 - 13:15
Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego to nie tylko wielkie lotnisko przesiadkowe. Rząd zapowiada przy okazji budowę aż 800 km linii kolejowych i nowego miasta. Czy megainwestycja ma sens? I skąd wziąć na nią pieniądze?
Kategorie: Lotnictwo

Departament Stanu USA: Rosja powinna uznać swoją rolę w zestrzeleniu MH-17

25. maj 2018 - 14:47
Stany Zjednoczone apelują do Rosji, by przyznała się do roli, jaką odegrała w zestrzeleniu nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku samolotu linii Malaysia Airlines - oświadczyła w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.
Kategorie: Lotnictwo

Johnson: Kreml uważa, że może działać bezkarnie. Rosja musi ponieść odpowiedzialność ws. lotu MH17

25. maj 2018 - 12:45
Szef MSZ W. Brytanii Boris Johnson oświadczył w piątek, że "Kreml uważa, iż może działać bezkarnie". Dodał, że Rosja musi ponieść konsekwencje za swe czyny w związku z informacjami, iż odegrała rolę w zestrzeleniu w 2014 roku samolotu linii Malaysia Airlines.
Kategorie: Lotnictwo

Szef NATO: Wzywam Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

25. maj 2018 - 12:39
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych.
Kategorie: Lotnictwo

Przy okazji CPK powstanie 800 km nowych linii kolejowych w Polsce

24. maj 2018 - 15:55
Realizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego pozwoli szybciej poprawić komunikację kolejową pomiędzy regionami wewnątrz kraju - wskazał Bogdan Rzońca (PiS), szef sejmowej komisji infrastruktury w czwartek podczas debaty "Kiedy realnie w Polsce możemy uruchomić Kolej Dużych Prędkości?", zorganizowanej w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego.
Kategorie: Lotnictwo

Uchwała gminy Baranów ws. referendum dot. budowy CPK jest zgodna z prawem

24. maj 2018 - 11:22
Uchwała gminy Baranów (pow. grodziski) ws. referendum dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zgodna z prawem - poinformował w czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Kategorie: Lotnictwo

LOT da podwyżki pilotom. Kapitan dreamlinera dostanie 18,6 tys. brutto

24. maj 2018 - 10:08
Zarząd PLL LOT od 1 czerwca podniesie zasadnicze wynagrodzenie pilotom zatrudnionym na etat - dowiedziała się PAP. Zgodnie ze zmianami np. kapitan dreamlinera otrzyma 18,6 tys. zł brutto pensji zasadniczej, a kapitan B737 czy embraera - 16,8 tys. zł. To podwyżki od 5 proc. do 12 proc.
Kategorie: Lotnictwo

Wójt Gminy Baranów: Chciałbym, aby konkretna lokalizacja CPK była już znana

24. maj 2018 - 6:38
Chciałbym, aby sprawy związane z konkretną lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego stały się faktem, ponieważ najtrudniejsze jest życie w niepewności - powiedział w środę wójt Gminy Baranów Andrzej Kolek.
Kategorie: Lotnictwo

Wiadomo już, ile rząd może płacić za nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego

23. maj 2018 - 19:54
Nieruchomości potrzebne pod budowę CPK nie będą wyceniane według wartości gruntów rolnych. Tutaj punktem minimalnym są odszkodowania płacone przy budowie autostrad, które w ostatnich czasach sięgały 35-40 zł za metr - mówił w środę podczas spotkania z mieszkańcami Baranowa wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
Kategorie: Lotnictwo

LOT chce podważyć decyzje KE dotyczące przejęcia Air Berlin

22. maj 2018 - 17:00
Polskie Linie Lotnicze LOT zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości UE dwie decyzje KE, w których zgodziła się ona na przejęcie przez Lufthansę części linii lotniczej Air Berlin oraz na przejęcie przez brytyjski easyJet części aktywów Air Berlin - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.
Kategorie: Lotnictwo

PLL LOT: Dwa związki zawodowe wywołują nieuzasadniony niepokój wśród pasażerów

20. maj 2018 - 13:58
Dwa związki zawodowe reprezentujące pilotów i personel pokładowy PLL LOT po raz kolejny wywołują nieuzasadniony niepokój u pasażerów - ocenił dla PAP rzecznik LOT Adrian Kubicki. Dodał, że nawoływanie do protestów w trakcie postępowania sądowego to działanie na szkodę spółki.
Kategorie: Lotnictwo

Airbus Helicopters: "Będziemy dochodzić roszczeń przed polskimi sądami"

18. maj 2018 - 20:02
Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dochodzić roszczeń przed sądami polskimi – poinformowała firma w przesłanym PAP w piątek oświadczeniu.
Kategorie: Lotnictwo

Będą opóźnienia w PLL LOT. Komitet strajkowy zapowiada akcję protestacyjną pracowników

18. maj 2018 - 19:52
Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy PLL LOT podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej, polegającej na skrupulatnym przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa - poinformowała PAP wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Agnieszka Szelągowska.
Kategorie: Lotnictwo

W Suwałkach powstanie lotnisko? Miasto ogłosiło przetarg na budowę

18. maj 2018 - 14:45
Miasto Suwałki (Podlaskie) ogłosiło w piątek przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na lotnisku w Suwałkach. Oferty można składać do 5 czerwca.
Kategorie: Lotnictwo

Airbus wycofał się z arbitrażu ws. caracali bez zrzeczenia się roszczeń

18. maj 2018 - 12:48
Spółki koncernu Airbus cofnęły wezwanie na arbitraż przeciw Polsce ws. zerwanego kontraktu na śmigłowce Caracal - poinformowała w piątek Prokuratoria Generalna. Jako przyczynę podano wyrok TSUE ws. Achmea. Inwestorzy nie zrzekli się roszczeń.
Kategorie: Lotnictwo

Z lotniska w Apulii będzie można polecieć w kosmos

17. maj 2018 - 6:42
Z lotniska koło Tarentu w Apulii, na południu Włoch, będzie można polecieć w kosmos. To pierwsze lotnisko we Włoszech, które ma obsługiwać także loty orbitalne - ogłosiły władze regionu i zapowiedziały rozpoczęcie prac, by dostosować port do nowego zadania.
Kategorie: Lotnictwo

Rekord wszech czasów w liczbie przewiezionych pasażerów? LOT celuje w 9 mln [WYWIAD]

16. maj 2018 - 19:56
Singapur to czwarta po Pekinie, Tokio i Seulu destynacja azjatycka PLL LOT. Narodowy przewoźnik wraca tu po 30 latach. Także dzięki uruchomionemu właśnie połączeniu mamy nadzieję na rekord wszech czasów w liczbie przewiezionych pasażerów. Liczymy, że w tym roku może być ich 9 mln, dwa razy więcej niż trzy lata temu – mówi wywiadzie dla Forsal.pl Michał Fijoł, członek zarządu PLL LOT ds. handlowych.
Kategorie: Lotnictwo

Wild: Optymalnie byłoby, żeby spółka ds. budowy CPK powstała w czerwcu

14. maj 2018 - 15:18
Optymalnie byłoby, żeby spółka celowa ds. zbudowania Centralnego Portu Komunikacyjnego powstała jeszcze w czerwcu - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.
Kategorie: Lotnictwo

LOT płaci krocie pilotom. Mimo to spór o pieniądze trwa

14. maj 2018 - 7:02
Sąd Najwyższy po raz drugi uznał, że władze PLL LOT mogły uchylić zasady wynagradzania z 2010 r., których powrotu chcą związki zawodowe. Już teraz piloci mogą zarobić powyżej 30 tys. zł.
Kategorie: Lotnictwo

Chiny produkują największy na świecie samolot amfibię. Ma trafić do sprzedaży do 2022 r.

14. maj 2018 - 6:26
Samolot amfibia AG-600 produkcji chińskiej, największa na świecie jednostka tego typu, zostanie dostarczona klientom do 2022 roku - poinformowała w niedzielę wieczorem agencja Xinhua, powołując się na producenta maszyny.
Kategorie: Lotnictwo