Przejdź do treści
Air Fair 2011 (plakat)
Źródło artykułu

Targi lotnicze w Bydgoszczy

Gen. broni pil. Lech Majewski, Dowódca Sił Powietrznych uczestniczył w uroczystości otwarcia V Międzynarodowej Wystawy „AIR FAIR - Wszystko dla lotnictwa" połączonej z III Międzynarodową Wystawą Logistyki Służb Mundurowych SUPPLY, któr e odbywają się w Bydgoszczy w dniach 20-21 maja.

Na targi przyjechało prawie osiemdziesięciu wystawców z branży obronnej i lotniczej, którzy prezentują przede wszystkim samoloty, w tym m.in. MiG-29, Su-22 i M-28 „Bryza" oraz śmigłowce W3-PL „Głuszec" i SW-4 „Puszczyk". Zakres branżowy targów obejmuje również uzbrojenie, pojazdy, sprzęt specjalistyczny i wyposażenie indywidualne żołnierzy oraz innych służb mundurowych.

W uroczystości otwarcia targów uczestniczyli także: Marcin Idzik - Podsekretarz Stanu ds. Uzbrojenia i Modernizacji w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. Mieczysław Cieniuch - Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski - Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich.

Alfred Kałużny, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 powitał zaproszonych gości oraz tegorocznych wystawców. Pokrótce przypomniał historię Zakładów i organizowane przez nie targi. - To impreza specjalistów dla specjalistów, na której można porozmawiać o problemach teraźniejszości i przyszłości - mówił z sentymentów dodając, że jego radość jest tym większa, im więcej wystawców przyjeżdża na bydgoskie targi.

Wystawę otworzył minister Marcin Idzik, który powiedział, że bydgoskie targi to świetna platforma do rozmów i nawiązywania kontraktów. Podpisanie umowy z Amerykanami to efekt właśnie tej platformy - dodał oficjalnie otwierając Targi.

Bydgoskie zakłady lotnicze - po trzech latach negocjacji - podpisały z amerykańską firmą Lockheed Martin pierwszą umowę o uruchomienie serwisu F-16. Prezes Załużny podkreśił, że firma dostanie na początek technologie napraw i malowania samolotów, a Amerykanie wybudują w zakładach specjalny hangar, który będzie można wykorzystać do prowadzenia konserwacji poszycia nie tylko jastrzębi F-16, ale również innych samolotów. Równocześnie warszawski Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych otrzyma informatyczny, nowoczesny system obsługi operacyjnej odrzutowców. Amerykanie udostępnili kody źródłowe programów, które będzie można rozwijać i zastosować do zarządzania zasobami w całej armii.

Korzystając z obecności licznych gości gospodarze targów dokonali również wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę hali do blastingu - zdejmowania powłok lakierniczych z samolotów F-16 metodą „Plastic Media Blasting" zwaną też metodą kuleczkowania. Oficjalnie też otwarto oczyszczalnię ścieków, która służyć będzie WZL-om do utylizacji ścieków z galwanizerni i malarni. Pierwszy dzień targów miał charakter oficjalny i zakończył się uroczystym wręczeniem nagród AIR FAIR 2011.

Odbywające się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej targi AIR FAIR stanowią doskonałą okazję do zaprezentowania mieszkańcom Bydgoszczy oraz miłośnikom lotnictwa i militariów z całego kraju uzbrojenia i sprzętu znajdującego się na wyposażeniu polskiego wojska. Zwiedzający wojskową wystawę mają okazję zobaczyć nie tylko samoloty bojowe i śmigłowce, ale również sprzęt Wojsk Lądowych i wyposażenie logistyczne.

Organizatorem lądowej części wojskowej wystawy jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W wojskowym kampie zwiedzający odnajdą czołg PT-91 Twardy, kołowy transporter opancerzony Rosomak, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz pojazdy logistyczne. Można zobaczyć najnowsze umundurowanie i wyposażenie, jakim dysponują polscy żołnierze. Wszyscy zainteresowani zawodową służbą wojskową, nauką w szkołach wojskowych, Narodowymi Siłami Rezerwowymi oraz służbą przygotowawczą mogą uzyskać pełną informację o perspektywach kariery w mundurze.

Katarzyna Portianko-Gaca
Wydział Prasowy IWsp SZ

Obejrzyj zdjęcia na stronie Sił Powietrznych

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony