Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 01/2016
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 01/2016

Styczniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Modernizacja po fińsku
Współczesne samoloty, a zwłaszcza szybkie wojskowe odrzutowce, są bardzo skomplikowane pod względem konstrukcyjnym. Wygląd zewnętrzny płatowca, a w szczególności uzbrojenie jakie przenosi na zewnętrznych węzłach podwieszeń, nigdy nie ujawnia do końca wyposażenia pokładowego samolotu, a właśnie to zapewnia, że systemy uzbrojenia działają zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi jego twórców i oczekiwaniami użytkowników. Opracowanie nowych konstrukcji spełniających rosnące wymagania zajmuje czas i pochłania coraz więcej środków finansowych, dlatego wojska lotnicze na całym świecie starają się zwiększyć zdolności bojowe posiadanego już sprzętu.

15 lat na orbicie
2 listopada 2015 r. minęło 15 lat, odkąd Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest stale zasiedlana przez załogi. Ten imponujący rekord został odnotowany w światowych mediach, stając się okazją do podsumowania działalności człowieka na tej stacji oraz porównania do osiągnięć jej poprzedniczki – stacji orbitalnej Mir.

Wydarzenia 2015
Rok ubiegły przejdzie do historii jako rok planet karłowatych – Plutona i Ceres. Najpierw do Ceres dotarła sonda Dawn, która stała się jej pierwszym sztucznym satelitą, a potem do Plutona – sonda New Horizons. Przelot koło Plutona stał się sensacją roku, wprawdzie oczekiwaną od wielu lat, jednak nikt nie przypuszczał, że obrazy planety będą tak doskonałe, a ona sama tak fascynująca pod względem geologicznym.

Prognoza 2016
W 2016 roku powinno nastąpić otwarcie dwóch nowych kosmodromów – rosyjskiego Wostocznyj i chińskiego Wenchang – oba w przyszłości będą odgrywać istotną rolę w lotach załogowych (oba miały być otwarte w 2015 roku). Rok bieżący w astronautyce załogowej stać będzie pod znakiem kolejnej chińskiej stacji orbitalnej Tiangong-2. Ma przybyć do niej pierwsza załoga w statku Shenzhou-11, która spędzi w kosmosie około miesiąca.

Ciekawa propozycja
W połowie ubiegłego roku policja słowacka odebrała dwa fabrycznie nowe Belle 429, z wyposażeniem niezbędnym dla realizowania swych zadań. Od kilku lat (konkretnie od 2007 roku) Łotwa użytkuje, w ramach wyposażenia Straży Granicznej, śmigłowce Agusta-Westland AW 109E, które to śmigłowce zostały zakupione jako nowe, rzecz jasna z odpowiednim wyposażeniem operacyjnym. Estonia zakupiła dla swej Straży Granicznej również nowego AW-139. Policja czeska od lat korzysta z EC-135. Znacznie mniejsze państwa, teoretycznie słabsze finansowo, przyglądają się nam i wyciągają wnioski z… naszych błędów – a są one wręcz kolosalne!

Podniebni ratownicy z 3.GPR
9 września ub.r. w Cholerzynie, na terenie „Zalewu na Piaskach”, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice zorganizował największe w Małopolsce ćwiczenia ratownictwa lotniskowego. Uczestniczyły w nich m.in. wojskowe i cywilne lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze, śmigłowiec ratowniczy Mi-8P/SAR z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Sił Powietrznych, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, WOPR i Policja – w sumie ok. 150 osób.

Nowoczesność na skalę Europy
Zakończył się drugi etap rozbudowy i modernizacji Portu Lotniczego w Gdańsku. Gdańskie lotnisko przeszło największy w swojej historii proces inwestycyjny od czasu budowy z początku lat 1970. Cały proces rozłożony na dwa etapy, lata 2007-2012 i 2013-2015, pochłonął ponad 660 mln PLN. W drugim etapie powiększono o jedną trzecią terminal T2 i połączono go łącznikiem ze stacją Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, wybudowano nowy układ dróg dojazdowych, nowy parking przy T2 i pętlę autobusową.

Ukraińsko-rosyjska wojna na zakazy
24 października 2015 roku, o 23:30, na lotnisku Kijów-Boryspol wylądował Boeing 737-800 Ukraine International Airlines, lot 1576, który godzinę wcześniej wystartował z Moskwy-Domodiedowa. Był to ostatni bezpośredni rejs pomiędzy Rosją a Ukrainą. Od północy komunikacja lotnicza pomiędzy oboma państwami została zawieszona.

Balonowy rekord w Lorraine
W Lorraine we Francji co dwa lata odbywają się międzynarodowe zawody balonowe. W 2015 roku, między 24 lipca a 2 sierpnia, uczestniczyła w nich rekordowa liczba balonów: 433, w trzech liniach.

Historia jedej katastrofy
Wtedy w czerwcu 1987 roku, o katastrofie lotniczej pod Straszewami mówili wszyscy okoliczni mieszkańcy. Dziś, notując wspomnienia mieszkańców Straszew, Małego Lasu, Osówki, a nawet Żuromina, nie sposób pominąć miejscowych opowieści o bohaterskim pilocie, który – wiedząc o awarii – celowo sprowadził samolot nad pola, z dala od zabudowań, aby nie doprowadzić do śmierci innych osób, lub do pożaru lasów, a także o katapultowaniu się, a nawet samobójczej śmierci pilota. Mimo iż informacja o katastrofie szybko rozeszła się po okolicy, nikt nie poinformował społeczeństwa o tym, co się tak naprawdę wydarzyło. I jak niewiele brakowało, by niewyobrażalnie zwiększył się obszar katastrofy – przecież samolot rozbił się zaledwie 1,5 km od zabudowań w Straszewach i ok. 1 km od miejscowości Mały Las.

Za młody na bycie seniorem
29 września 2015 roku odszedł od nas Andrzej Kardymowicz. Zasnął na zawsze w trakcie realizowania swojej życiowej pasji i misji, w trakcie pełnienia obowiązków służbowych, przy swoim biurku.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem styczniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony