Przejdź do treści
Targi MSPO 2013
Źródło artykułu

Lotnicze akcenty na targach obronnosci

XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, który odbędzie się od 1 do 4 września 2014 roku w Targach Kielce, to obecnie największa i najważniejsza impreza tego rodzaju w centralnej części Starego kontynentu. Wydarzenie  jest  niecodzienną i jedyną w Polsce okazją, aby zobaczyć wszystko to, co współcześni żołnierze mają najlepszego na uzbrojeniu i wyposażeniu. Honorowym Patronatem XXII  MSPO jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Uznany prestiż

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od pierwszej edycji, która odbyła się w 1993 roku pracował na zdobycie pozycji imprezy o globalnym zasięgu. Wśród wystawców MSPO od lat znajdują się najważniejsze na świecie firmy zbrojeniowe, jak: BAE Systems, Boeing, MBDA, Raytheon, Thales czy Saab.

MSPO to impreza o wyjątkowym znaczeniu dla polskiego sektora zbrojeniowego, bezpośrednio przyczyniająca się do nawiązywania przez polskie firmy współpracy ze europejskimi oraz światowymi koncernami. Najnowszym przykładem takich kontraktów są Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich, które  uzyskały od włoskiej firmy OTO Melara licencję na montaż, obsługę, modernizację i eksport wież Hitfist-30P dla KTO Rosomak.

Z arsenałów science – fiction

Nieodłącznym elementem Salonu jest wystawa statyczna oraz dynamiczna Sił Zbrojnych RP. Podczas tegorocznych targów pod nazwą „Historia, teraźniejszość, przyszłość” pokazane zostanie najnowocześniejsze uzbrojenie i wyposażenie polskiego żołnierza na przykład innowacyjny rynsztunek– Tytan, sprawiający wrażenie wziętego z arsenału science – fiction. Żołnierz w obecnych czasach wyposażony jest w broń, którą składa niczym z klocków lego, w zależności od wykonywanego zadania, ma unikatowe umundurowanie z aktywnym maskowaniem zmieniającym się  w zależności od otoczenia. 

Wystawa Narodowa Francji

Targom MSPO 2014 towarzyszyć będzie Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Francji. Swoje wyroby zaprezentują największe francuskie firmy zbrojeniowe, m.in. EADS (samoloty, elektronika, rakiety, artyleria, rakiety kosmiczne), Safran (elektronika), Thales (elektronika, pojazdy wojskowe, rakiety, lekka broń, amunicja), DCNS (statki), Eurocopter (samoloty), CEA (samoloty), MBDA France (rakiety) czy Nexter produkujący pojazdy wojskowe oraz amunicję.

Bojowe wiropłaty

XXII edycja MSPO zapowiada sie też wyjątkowo jeśli chodzi o ofertę śmigłowców. Zobaczyć będzie można m.in. maszyny walczące o polski kontrakt  na śmigłowce wielozadaniowe, w którym rywalizują ze sobą trzech światowych potentatów w produkcji śmigłowców. Amerykańskie konsorcjum Sikorsky promuje produkowany w Mielcu śmigłowiec S-70i Black Hawk. Firma Eurocopter pokazuje maszynę EC 725 Caracal. Trzeci w tej rywalizacji śmigłowiec AW149 jest ofertą PZL-Świdnik, zakładów należących dospółki z grupy AgustaWestland.

 Ze względu na sytuację na Ukrainie MON znacząco przyspieszył również drugi przetarg (program "Kruk)  na zakup śmigłowców szturmowych, który miał ruszyć dopiero za kilka lat. Na tegorocznym MSPO zobaczyć będzie można najważniejszych potencjalnych pretendentów do zwycięstwa w tym przetargu, m.in. śmigłowiec AW 129 Mangusta / T-129 ATAK produkowany przez korporację AgustaWestland,  najnowszą wersję śmigłowca Apache – AH-64E Guardian firmy Boeing, jak iTiger Airbus Helicopters stworzony przez koncern Airbus Helicopters (wcześniej Eurocopter).

Konferencje, spotkania nagrody

Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego to również forum merytorycznych spotkań, seminaria i konferencje. Pierwszego dnia MSPO odbędzie się m.in. trzecia edycja Kieleckiej Konferencji Bezpieczeństwa. Tradycyjnie podczas wystawy wręczone zostaną są również nagrody - prezydenta RP oraz Defendery dla najlepszych firm i produktów prezentowanych na targach.


Targi MSPO 2013

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony