Przejdź do treści
X Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii
Źródło artykułu

Trwa X polsko-amerykańska konferencja naukowa w Waszyngtonie

W Waszyngtonie trwa od czwartku X Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii. Głównym celem spotkania badaczy, przedsiębiorców i przedstawicieli administracji publicznej obu państw jest pogłębienie współpracy w zakresie innowacyjności i zaawansowanych technologii.

Jubileuszowe spotkanie w siedzibie Narodowej Akademii Nauk potrwa dwa dni. Uczestnicy konferencji będą dyskutować o możliwościach inicjowania wspólnych projektów z dziedziny energetyki, inżynierii medycznej, innowacji w przemyśle, technologii kosmicznych czy telekomunikacji.

W części poświęconej energetyce perspektywy przygotowywanego właśnie polskiego programu budowy siłowni atomowych przedstawi pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Hanna Trojanowska.

Sesja o inżynierii medycznej będzie dotyczyła m.in. wykorzystania inteligentnych materiałów i technologii w chirurgii czaszkowej i neurochirurgii.

W sesji poświęconej innowacjom w przemyśle, przedstawiciele m.in. Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa zaprezentują potencjał polskich ośrodków badawczo-rozwojowych i firm w dziedzinie technologii informacyjnych, nanotechnologii i wytwarzania żywności.

Podczas spotkania zostaną również przedstawione polskie osiągnięcia związane z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi, w tym projekty powstające przy udziale studentów i młodych pracowników naukowych.

Konferencję zorganizowały: Narodowa Akademia Nauk Stanów Zjednoczonych, Polska Akademia Nauk, fundacja The Activity for Innovation and Economic Growth, Fundacja Wymiany Innowacji w Nauce i Technice oraz Instytut Lotnictwa.

I Polsko-Amerykańska Konferencja Przemysłu Obronnego odbyła się w marcu 2002 r. w Waszyngtonie. Ze strony polskiej wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele prawie wszystkich jednostek przemysłu lotniczego, BUMARU, Agencji Rozwoju Przemysłu. Na czele delegacji polskiej stał ówczesny wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke. Stronę amerykańską reprezentowali przedstawiciele Departamentu Stanu, Departamentu Obrony oraz delegaci koncernów, takich jak: General Electric, Lockheed Martin, Boeing czy United Technologies.

Kolejne konferencje w tej formule odbywały się przemiennie w Waszyngtonie i w Warszawie, w siedzibie Dowództwa Wojsk Lotniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony