Przejdź do treści
Źródło artykułu

Szansa na wcześniejsze obserwacje kolejnego celu misji New Horizons

1 stycznia 2019 r. sonda kosmiczna New Horizons przeleci obok obiektu z pasa Kuipera o nazwie 2014 MU69. Ale naukowcy mają obecnie szansę na dużo wcześniejsze przeprowadzenie ciekawych obserwacji tego ciała - informuje NASA.

W ciągu kolejnych kilku tygodni zespół misji New Horizons przeprowadzi wstępne obserwacje obiektu 2014 MU69, prowadząc je z Ziemi. 3 czerwca, 10 czerwca i 17 czerwca obiekt ten bowiem dokona zakrycia trzech różnych gwiazd.

Aby obserwować zakrycie gwiazdy 3 czerwca br., ponad 50 członków i współpracowników zespołu rozmieści swoje instrumenty wzdłuż pasa, na którym będzie widoczne zakrycie – w Argentynie i w RPA. Będą obserwować przenośnymi teleskopami wyposażonymi w kamery, rejestrując zmiany światła gwiazdy. Analiza tych zmian pozwoli następnie poznać różne charakterystyki obiektu 2014 MU69.

„Naszym podstawowym celem jest sprawdzenie, czy w pobliżu obiektu są jakieś czynniki niebezpieczne dla lotu sondy, np. pierścienie, pył, albo księżyce. Ale spodziewamy się także dowiedzieć się więcej na temat jego orbity, a być może nawet ustalić rozmiar i kształt” - tłumaczy Alan Stern z Southwest Research Institute (SwRI) w Boulder (Kolorado, USA), kierownik naukowy misji New Horizons.

Zakrycie gwiazdy przez jakieś ciało to sytuacja, w której dany obiekt (np. planetoida, albo obiekt z pasa Kuipera) przechodzi na linii widzenia obserwator – gwiazda i na moment ta gwiazda znika nam z pola widzenia. Rodzajem zakrycia jest także zaćmienie Słońca przez Księżyc. Gdy widzimy zaćmienie Słońca, oznacza to, że znajdujemy się na ścieżce cienia rzucanego przez Księżyc na Ziemię, gdy przechodzi pomiędzy nami a Słońcem.

Zakrycia gwiazd przez obiekt 2014 MU69 będą jednak dużo krótsze niż czas trwania całkowitego zaćmienia Słońca. To drugie zjawisko można obserwować nawet przez kilka minut, jeśli znajdujemy się w odpowiednim miejscu. W przypadku 2014 MU69 zakrycie potrwa zaledwie około dwóch sekund, ponieważ obiekt ten jest bardzo mały (około 40 km średnicy).

W odpowiednich miejscach rozstawione zostaną 22 teleskopy przenośne o średnicach 40 cm. Zespół będzie dysponował także trzema dodatkowymi teleskopami przenośnymi i kilkoma stacjonarnymi. Ustalenie, gdzie będzie przebiegał pas widoczności zakrycia nie było sprawą prostą. Obiekt odkryto bowiem zaledwie trzy lata temu, w związku z tym jego orbita nie jest dobrze znana.

W przypadku kolejnego zakrycia (10 czerwca) do dyspozycji będzie także obserwatorium stratosferyczne SOFIA, czyli 2,5-metrowy teleskop pracujący na pokładzie samolotu. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony