Przejdź do treści
Solar Impulse.jpg
Źródło artykułu

Samolot napędzany energią słoneczną kontynuuje lot w nocy

Eksperymentalny samolot napędzany energią słoneczną Solar Impulse, który wystartował w środę rano z bazy w Szwajcarii będzie kotynuował lot w nocy ze środy na czwartek korzystając z energii zmagazynowanej w ciągu dnia w swoich bateriach - poinformował inicjator eksperymentu Bertrand Piccard.

"Nocny lot rozpoczął się. Andre (Borschberg, pilot) pozostanie tak długo jak to będzie możliwe w powietrzu" - powiedział Piccard. Przewiduje się, że samolot będzie powoli tracił wysokość a nad ranem pilot wyląduje po ok. 25 godzinach lotu. Piccard ocenia, że Solar Impulse powinie utrzymać się w powietrzu przynajmniej do godz. 5 nad ranem czasu lokalnego (takiej samej jak czasu polskiego).

57-letni Borschberg, były pilot wojskowy, krąży obecnie nad szwajcarską Jurą na wysokości 6500 m z szybkością ok. 42 km/godz. Pewnym problemem jest to, że Solar Impulse po starcie leciał zbyt szybko z silnym prądem wznoszącym co uniemożliwiło pełne naładowanie litowo-polimerowych baterii.

Solar Impulse wzbił się w powietrze w środę o godz. 6.51 czasu lokalnego z prędkością 35 km/h z bazy wojskowej Payerne, na zachodzie Szwajcarii, przy bezchmurnym niebie o godz. 6.51. Samolot zaprojektowany przez Piccarda, 7 kwietnia odbył swój pierwszy lot, który trwał półtorej godziny. Był to pierwszy z serii lotów próbnych, które mają zakończyć się w ciągu 3 lat lotem dookoła świata.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony