Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ostatnie dane z przelotu sondy koło Plutona dotarły na Ziemię

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, iż w tym tygodniu otrzymała ostatnie bity danych z sondy New Horizons, które zebrała je podczas ubiegłorocznego przelotu w pobliżu Plutona.

Amerykańska bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w lipcu 2015 roku koło Plutona. Jednak naukowcy nie od razu otrzymali komplet danych zarejestrowanych podczas tej operacji, były one stopniowo przekazywane drogą radiową na Ziemię i ostatni zestaw NASA otrzymała 25 października br. Końcowy zestaw danych obejmował sekwencję obserwacji Plutona i Charona wykonanych instrumentem Ralph/LEISA.

W momencie przekazania ostatnich bitów informacji, sonda New Horizons znajdowała się pięć godzin i osiem minut świetlnych od Ziemi, czyli około 5 miliardów kilometrów. Dane dotarły do Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel (Maryland, USA) poprzez jedną z anten Deep Space Network w Canberze w Australii. Łącznie w ciągu ostatnich 15 miesięcy sonda New Horizons przesłała ponad 50 gigabitów informacji na temat Plutona i jego księżyców.

Ponieważ misja polegała na przelocie sondy koło Plutona, została zaprojektowana tak, aby zebrać jak najwięcej informacji w bardzo krótkim czasie. Sonda New Horizons rejestrowała podczas zbliżenia do Plutona około 100 razy więcej danych niż była w stanie przetransmitować na Ziemię. Zaprogramowano ją tak, aby najpierw przesłała wybrane, priorytetowe zestawy danych w dniach poprzedzających zbliżenie i tuż po nim. Z kolei przekazywanie całej reszty zapisanych danych rozpoczęło się we wrześniu 2015 roku.

Dane zostaną zweryfikowane, a później sonda otrzyma polecenie wyczyszczenia swoich zapisów, aby zrobić miejsce dla nowych danych zbieranych w ramach rozszerzonej misji Kuiper Belt Extended Mission (KEM). Sonda ma dokonać serii obserwacji obiektów z pasa Kuipera i 1 stycznia 2019 roku ma się zbliżyć do obiektu 2014 MU69. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony