Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zawarło umowę z Polską Radą Resuscytacji

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe stało się ośrodkiem akredytowanym przez Europejską Radę Resuscytacji i będzie mogło kształcić swoje kadry zgodnie z najwyższymi standardami zaawansowanych zabiegów ratujących życie. W środę LPR podpisało umowę o współpracy z Polską Radą Resuscytacji.

Umowę podpisali w Krakowie dyrektor LPR Robert Gałązkowski i prezes PRR Janusz Andres.

"Dzięki tej umowie mamy pewność, że wszelkiego rodzaju szkolenia, które będą prowadzone przez LPR dla załóg, będą oparte na standardach Europejskiej Rady Resuscytacji, czyli wszelka pomoc niesiona przez LPR będzie dostosowana do wytycznych ERR. Ta wzorcowa jednostka musi pokazywać trendy dla wszystkich innych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego" – podkreślił obecny przy podpisywaniu umowy w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Jak zapowiedział, "to dopiero początek drogi". "Mamy dalsze plany szkoleń, jeżeli chodzi o dyspozytorów medycznych, ale także o prowadzenie szkoleń dla członków zespołów ratownictwa medycznego, też opartych o zasady opracowane przez ERR, a przyjęte przez PRR" – powiedział wiceminister.

Z kolei prezes PRR Janusz Andres podkreślił, że PRR od 15 lat tworzy standardy nauczania i standardy implementacji i od lat nieoficjalnie współpracuje z LPR. "Podpisanie tego oficjalnego porozumienia świadczy o tym, że LPR dąży do utrzymania najwyższych standardów. Mam nadzieję, że taka umowa wpłynie na inne instytucje ratownictwa" – powiedział prezes PRR.

Dyrektor LPR wyjaśnił, że podpisanie umowy było efektem powołania zespołu składającego się z wybitnych anestezjologów i lekarzy medycyny ratunkowej, którzy rekomendowali wybór jednolitego standardu szkolenia lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy. "Chodziło o to, aby każdy, kto wysiada ze śmigłowca LPR na miejscu wypadku, potrafił właściwie zabezpieczyć pacjenta, udzielić mu właściwej pomocy" - wyjaśnił.

"To porozumienie mówi o wielu standardach, nie o jednym dotyczącym resuscytacji. Mówi o pomocy niemowlakom i dzieciom, która jest formą specyficzną dla każdego z nas, zajmujących się dorosłymi. Ta współpraca dotyczy też traumy, która jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce; umiejętności właściwego zabezpieczenia drożności dróg oddechowych; właściwej diagnozy przedszpitalnej, wykonania choćby usg przedszpitalnego po to, żeby rozpoznawać intensywne krwotoki i przeciwdziałać mu" – wyjaśnił dyrektor LPR.

"Chcemy, aby ten standard szkolenia, który będziemy pokazywać, był wzorem również dla innych jednostek systemu – że dla dobra pacjenta powinniśmy inwestować w nasz potencjał, w naszych pracowników po to, żeby uratować życie jak największej liczbie osób" – dodał Robert Gałązkowski.

Według zapowiedzi cytowanego w materiałach prasowych zastępcy dyrektora LPR do spraw medycznych Tomasza Derkowskiego, w kolejnych latach LPR planuje głęboką zmianę szkolenia w zakresie medycyny przedszpitalnej. "W szczególności dotyczy to standardów postępowania w przypadku zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych w osób dorosłych i dzieci (ALS i EPALS). Szczególny nacisk będzie kładziony na umiejętność prowadzenie prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, rozpoznawania stanów krytycznych i zabezpieczenia pacjentów po skutecznej resuscytacji.

W 2018 roku w LPR planowane jest wdrożenie wieloletniego programu podnoszenia kwalifikacji wśród załóg HEMS i EMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego i Samolotowy Zespół Transportowy). Po analizie potrzeb szkoleniowych program będzie realizowany dwutorowo. W pierwszej kolejności każdy pracownik zespołu medycznego przejdzie 2,5-dniowe szkolenie z zakresu pracy z pacjentem z masywnymi obrażeniami ciała oraz postępowania dotyczącego zabezpieczania drożności dróg oddechowych. Drugim aspektem szkoleniowym będzie praca z pacjentem pediatrycznym.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odpowiada m.in. za udzielanie pomocy w przypadku nagłych zachorowań i wypadków drogowych oraz transport pacjentów między placówkami. W skład LPR wchodzi 21 stałych regionalnych baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego tzw. HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) oraz jedna sezonowa, a także dwa zespoły transportowe EMS (ang. Emergency Medical Service). Śmigłowce LPR wykonują ponad 8 tys. misji rocznie.(PAP)

hp/malk/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony