Przejdź do treści
Śmigłowiec H225M Caracal (fot. airbushelicopters.com)
Źródło artykułu

Kownacki dla "Rz": prezesi firm zbrojeniowych nie mogą bez umiaru eskalować cen

Prezesi firm zbrojeniowych muszą zrozumieć, że brak umiaru w eskalowaniu cen, tolerancja dla marnej jakości i złe zarządzanie firmą to taktyka na krótką metę – mówi w środowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Jeśli to się nie zmieni – dodaje – o dalszą działalność tych spółek "zatroszczą się nowe zarządy".

Kownacki był pytany w "Rzeczpospolitej" m.in. o kontrakt na dostawę śmigłowców dla wojska. Mówił, że w najbliższym przetargu na 16 śmigłowców specjalistycznych "nikogo nie będziemy dyskryminowali" i może go teoretycznie wygrać także Airbus Helicopters. Niemniej, jego zdaniem, w przyszłości śmigłowce transportowe "sensowniej byłoby kupować (...) od konkurujących dostawców, a nie jednej faworyzowanej firmy".

Przyznał też, że w ramach obecnego przetargu okaże się, jaki będzie udział krajowego przemysłu w produkcji śmigłowców specjalistycznych, a będzie to zależeć od ofert startujących w przetargu firm.

Pytany o uprzywilejowanie krajowych firm przez Ministerstwo Obrony Narodowej, skutkujących m.in. windowaniem przez nie cen, Kownacki powiedział: "Jeśli w pewnych sytuacjach godzimy się płacić rodzimym producentom więcej, to rozumiemy, iż jest to dodatkowy koszt podnoszenia bezpieczeństwa, bo budujemy w krajowym przemyśle nowe zdolności albo gwarantujemy w ten sposób pewny, bo własny, serwis sprzętu. Ważne jest także zrozumienie w spółkach, że MON jest gotowe ponieść dodatkowe koszty, ale nie po to, żeby firmy przejadały zyski, ale by mądrze inwestowały w rozwój i tak się restrukturyzowały, żeby stać się bardziej konkurencyjnymi. Rozpoczęliśmy dlatego racjonalizowanie polityki cenowej, porządkowanie i rzeczywiste konsolidowanie branży" – mówił wiceminister.


Bartosz Kownacki – wiceminister obrony narodowej (fot. ppor. Robert Suchy/CO MON)

"W PGZ (Polskiej Grupie Zbrojeniowej – PAP) idą zmiany, nie tylko kadrowe. Prezesi muszą zrozumieć, że brak umiaru w eskalowaniu cen, tolerancja dla marnej jakości i złe zarządzanie firmą to taktyka na krótka metę. Jeśli więc nie będzie poprawy konkurencyjności, zdrowego proeksportowego biznesu i postępu technologicznego, to o przyzwoite zarobki i posady dla specjalistów w państwowych spółkach zatroszczą się nowe zarządy" – dodał wiceszef MON.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony