Klich: wyremontowany TU-154 może służyć tak, jak wcześniej
Drugi z samolotów TU-154, którymi dysponowało polskie wojsko, po remoncie będzie nadal do dyspozycji przedstawicieli najwyższych władz - powiedział w poniedziałek w Kielcach minister obrony Bogdan Klich.
Pytany o przeznaczenie jedynego Tu-154, jaki pozostał na wyposażeniu pułku specjalnego (drugi rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem), a ostatnio przeszedł okresowy remont w Rosji, Klich powiedział dziennikarzom: "Powtórzę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby polskie VIP-y korzystały w dalszym ciągu z tupolewa 154 po jego modernizacji, ponieważ jest to dobry, nowoczesny samolot, po modernizacji jeden z nowocześniejszych w Europie".
"Nie wiem skąd biorą się takie spekulacje, że prezydent, premier, marszałek Sejmu czy marszałek Senatu mieliby nie korzystać z wyremontowanego tupolewa. To jest sprzęt spełniający podstawowe warunki bezpieczeństwa lotów, w związku z tym po remoncie będzie do ich dyspozycji" - dodał Klich.
Wiceminister Marcin Idzik poinformował z kolei, że w zakładach w Samarze w Rosji trwają procedury odbioru samolotu, który w kraju powinien być w przyszłym tygodniu.
W lipcu MON informował, że ma trzy scenariusze wykorzystania TU-154. Było to: powrót maszyny do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego i wożenia najważniejszych osób w państwie, przekazanie go jako samolotu transportowego do Sił Powietrznych albo sprzedaż.


Komentarze
Proponuje świeżo wyremontowaną maszynę postawić przed pałacem prezydenckim jako pomnik.
Krótkie pytanie:
Czy w Polsce nie ma takiej procedury,że do czasu wyjaśnienia katastrofy loty danym typem statku powietrznego nie powinny być zawieszone ?
I co teraz będzie z pięknie przemalowanymi Embraerami? Nie wie, skąd się biorą takie spekulacje,a nie tak dawno: "Nie wyobrażam sobie, aby Tu-154M mógł jeszcze wozić VIP-ów" - nie pamiętam który z wybitnych specjalistów od lotnictwa tak się zarzekał, lek. psych. czy jego vice mgr prawa? To był koronny argument, którym posłużono się ustawiając czarter EMB przez MON od Eurolotu (w rzeczywistości: znaleziono sposób na dofinansowanie bankrutującego PLL LOT kwotą prawie 400 mln zł ze środków publicznych).
Dodaj komentarz