Przejdź do treści
Bombowiec B-25 przygotowuje się do startu (fot. U.S. Navy/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

"Rajd Doolittlea" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 18.06.2019r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Rajd Doolittlea".

Film opowiada o przygotowaniach i przebiegu jednego z najsłynniejszych epizodów drugiej wojny światowej, czyli pierwszego amerykańskiego nalotu na Tokio w roku 1942. Ataku tego dokonały startujące z pokładów lotniskowca amerykańskie maszyny typu B-25 Mitchell, a więc samoloty niebędące maszynami pokładowymi.

Operacja odbyła się na życzenie prezydenta Roosevelta. Miała ona być symbolicznym odwetem za atak na Pearl Harbor, w celu podniesienia amerykańskiego morale. Do wykonania zadania wybrano podpułkownika Jamesa "Jimmy" Doolittle'a. Miał on 43 lata i ponad trzynaście lat doświadczenia w lotnictwie wojskowym. Jego plan zakładał start z lotniskowców, zbombardowanie Tokio i wylądowanie w Chinach. Doolittle wyznaczył dokładne sektory ataku, przy czym zakazał niszczenia pałacu cesarskiego i dzielnic mieszkalnych.

Nalot ten wyrządził minimalne szkody w Tokio, ale dla amerykanów miał olbrzymie znaczenie propagandowe, był to ich pierwszy sukces w wojnie z Japonią.


B-25 bierze kurs na Tokio (fot. U.S. Navy/Domena publiczna/Wikimedia Commons)


USS "Hornet" w trakcie startu samolotów do ataku na Tokio (fot. U.S. Navy/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

North American B-25 Mitchell – średni bombowiec amerykański z okresu II wojny światowej. Zaprojektowany w 1939 roku. Używany jako bombowiec horyzontalny, ale istniały też zmodyfikowane wersje, uzbrojone w rakiety 127 mm i 14 karabinów maszynowych kalibru 12,7 mm, a nawet działo 75 mm, wykorzystywane do nalotów z lotu koszącego, w szczególności przeciw żegludze. Eskadra tych samolotów dokonała pierwszego nalotu na Tokio w 1942 roku, startując z lotniskowca. Pierwszy samolot typowo bombowy startujący z lotniskowca. Dostarczany również dla Związku Radzieckiego w ramach umowy Lend-Lease i używany tam również po wojnie (kod NATO Bank); po raz pierwszy użyty przez ZSRR pod Stalingradem.

B-25 to dwusilnikowy średniopłat, charakteryzował się trzypunktowym podwoziem i podwójnym usterzeniem kierunku. W odróżnieniu od swojego poprzednika (NA-40) zaprojektowano szeroki kadłub, ze stanowiskami pilotów obok siebie.


Rajd Doolittlea (fot. Warrenb (Praca własna)/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony