Przejdź do treści
Eksponaty MLP w Sowiogórskim Muzeum Techniki/ fot. Muzeum Lotnictwa
Źródło artykułu

Eksponaty MLP w Sowiogórskim Muzeum Techniki

W Sowiogórskim Muzeum Techniki mieszczącym się w Dzierżoniowie, w okresie od początków listopada 2010 roku do połowy stycznia przyszłego roku można oglądać eksponaty Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, związane z niemiecką bronią rakietową czasów II wojny światowej. Muzealia były już prezentowane poza MLP w ramach Wystawy "Polskie Państwo Podziemne przeciw broniom V", zorganizowaną wspólnie z Muzeum Armii Krajowej. Gościła ona w latach 2009-2010 między innymi w krakowskim Pałacu Sztuki oraz Muzeum Regionalnym w Dębicy. Na ekspozycji została zaprezentowana historia rozwoju niemieckiej broni rakietowej, ze szczególnym uwzględnieniem udziału wywiadu Polski Podziemnej w odkryciu jej tajemnic. Poza zebranymi obecnie w Dzierżoniowie podobnej klasy eksponaty oglądać można jedynie w Londynie i Monachium.

Muzeum Techniki działające w rejonie Gór Sowich, jest jedną z inicjatyw Fundacji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu, od lat organizującej międzynarodowe konferencje naukowe, w których udział brali również pracownicy merytoryczni MLP. Wśród celów Fundacji znalazły się tak cenne inicjatywy jak: aktywna ochrona dziedzictwa przemysłowego i technicznego, ochrona spuścizny techników polskich działających w kraju i na obczyźnie oraz rozwijanie w społeczeństwie polskim świadomości uniwersalnych walorów dziedzictwa przemysłowego i technicznego. Oprócz wystawy w Dzierżoniowie odbyła się konferencja naukowa oraz Sowiogórskie Dni Techniki.

Do Sowiogórskiego Muzeum Techniki zostały wypożyczone następujące eksponaty MLP: silnik rakietowy (komora spalania i dysza) do rakiety A-4 (V2), pompa turbinowa z rakiety A-4 (V2), generator gazu do napędu pompy turbinowej z rakiety A-4 (V-2), fragment silnika pulsacyjnego Argus AS-014 z bomby latającej V-1 (tzw. rura przedłużająca).

Celem wystawy było przedstawienie zweryfikowanej wiedzy na temat kulis powstawania słynnej broni, z uwzględnieniem działań członków Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w czasie wojny, ryzykując życie, dokonali bezprecedensowej akcji rozpoznania, zbadania i opisania (w tajnych laboratoriach AK) oraz wysłania aliantom (w ramach słynnej operacji "Most III") jednej z największych tajemnic II wojny światowej. Niewielu ma świadomość, że w wyniku tych właśnie działań możliwe było przeprowadzenie przez aliantów akcji zniszczenia ośrodka Peenemünde na wyspie Uznam, gdzie produkowano broń V, co o pół roku opóźniło jej użycie i uratowało tym samym życie tysięcy ludzi.


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony