Przejdź do treści
Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Źródło artykułu

Muzeum Lotnictwa najlepsze na świecie

Nowoczesna bryła Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie została uznana za najlepszy budynek z betonu na świecie - tak stwierdzili jurorzy międzynarodowego konkursu Cemex Building Award. Muzeum, które jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego zdobyło główną nagrodę w kategorii budynków publicznych i przemysłowych. Wyniki zostały ogłoszone w meksykańskim mieście Monterrey.

Autorami projektu Muzeum Lotnictwa Polskiego jest berlińskie biuro Pysall Ruge Architekten oraz krakowski architekt Bartłomiej Kisielewski. Budynek został wybudowany zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego – jest obiektem energooszczędnym oraz wykorzystuje lokalnie dostępne zasoby energetyczne. Zastosowano rozbudowane dodatkowe systemy poprawiające wydajność energetyczną budynku. Budynek podzielono na dwie strefy temperaturowe, łączące komfort użytkowania oraz wysoką ekonomikę jego eksploatacji. Wykorzystano zaawansowane systemy chłodzenia podłogowego w lecie oraz ogrzewania w zimie w oparciu o pompy ciepła. W obiekcie zmaksymalizowano wykorzystanie oświetlenia naturalnego, redukujące zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia sztucznego.

Nowoczesny obiekt twórczo nawiązuje do historycznego krajobrazu dawnego lotniska. Budynek w przeważającej części wykończony jest przy użyciu eksponowanego betonu architektonicznego, w dwóch kolorach: jasnej szarości oraz antracytu. Zgodnie z założeniami autorów projektu, monochromatyczne wielkoformatowe powierzchnie betonowe mają być tłem dla umieszczonych wewnątrz budynku eksponatów i detali architektonicznych.

Obiekt jest usytuowany w sąsiedztwie historycznej zabudowy muzeum i może stać się unikalnym symbolem Lotniczego Parku Kulturowego, przyciągającym nie tylko miłośników lotnictwa, ale i turystów. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zajmuje znaczące miejsce w krajobrazie kulturowym Małopolski i ma wymiar symboliczny. To jedno z najstarszych, europejskich lotnisk z 1912 r., wielokrotnie rozbudowywane funkcjonowało do 1963 r. Obecnie, w historycznym krajobrazie tworzonego Lotniczego Parku Kulturowego, zwiedzający Muzeum spotykają się ze współczesną techniką lotniczą, historią awiacji i poznają zgromadzone tu samoloty.

Głównymi założeniami ekspozycji w Gmachu Głównym są: nowoczesność formy, różnorodność tematyki, przyjazność dla zwiedzających, dostępność dla niepełnosprawnych. Spełnia on funkcje: muzealną, edukacyjną, naukową i biurową. W Gmachu znajdują się przestrzenie ekspozycyjne, sala edukacyjna, wielofunkcyjna sala konferencyjna, kino oraz stanowiska internetowe. Będzie tu można skorzystać z biblioteki naukowej z czytelnią. Ten nowoczesny, w skali europejskiej, pod względem architektury i technologii, obiekt rozpoczął działalność w 2010 roku - roku, w którym przypadł jubileusz 100-lecia lotnictwa w Krakowie i w Małopolsce.

Budowa muzeum była dofinansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Dotacja wyniosła ponad 35 mln zł, natomiast pełna wartość projektu to prawie 56 mln zł. Całkowita powierzchnia zabudowy to 4,5 tys. metrów kw. Do budowy zużyto ok. 4 tys. metrów sześciennych betonu.

Nagroda CEMEX Building Award przyznawana jest od 20 lat za najlepsze obiekty zbudowane przy użyciu technologii betonowej na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dotychczas w konkursie nagrodzono projekty w ponad 20 krajach.

Nagroda przyznawana jest w trzech głównych kategoriach: budynki mieszkalne, budynki publiczne i przemysłowe oraz obiekty infrastrukturalne i urbanistyczne. W tym roku, do XX edycji konkursu zgłoszono w sumie 634 projekty.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony