Przejdź do treści
Lotnictwo 09/2016
Źródło artykułu

Lotnictwo 09/2016 już w sprzedaży

Wrześniowe "Lotnictwo" już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lockheed Martin F-35 Lightning II – w drodze do pełnej gotowości bojowej
W okresie od połowy 2015 roku do sierpnia 2016 roku program myśliwca wielozadaniowego wszedł w kolejną, finałową, fazę. Zrealizowano większość zaplanowanych na br. prób samolotów, rozwiązano, wydaje się, że ostatecznie, trapiące samolot problemy techniczne. Projekt jest kontynuowany przez Pentagon z dużą determinacją, Lightning II ma być bowiem podstawowym samolotem bojowym amerykańskich sił zbrojnych przez następne pół wieku. Ważnym wydarzeniem było także ogłoszenie w sierpniu br. wstępnej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon operacyjny Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Wielozadaniowy samolot bojowy Dassault Rafale – cz. I
Francuski Rafale jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych współczesnych wielozadaniowych samolotów bojowych, łączącym w zrównoważony sposób zmniejszoną wykrywalność, wymaganą manewrowość, szeroką gamę uzbrojenia i znaczny zasięg. Jest też pierwszym zachodnim myśliwcem wielozadaniowym z radiolokatorem z anteną aktywną AESA (Active Electronically Scanned Array), a jego sensory są zintegrowane w jeden system celowniczo-nawigacyjny. We francuskich siłach powietrznych i marynarce wojennej Rafale pełni obecnie przede wszystkim rolę maszyny uderzeniowej z wciąż zwiększanymi możliwościami, ale jego własności w zakresie zadań powietrze–powietrze także są znaczne i również stopniowo zwiększane.

Jak Feniks z popiołów. Ukraińska 204. Brygada Lotnictwa Taktycznego
Po zagarnięciu Krymu przez Federacje Rosyjska strzegąca półwyspu ukraińska 204. Brygada Lotnictwa Taktycznego utraciła wszystkie swoje samoloty MiG-29 i L-39. Choć Rosjanie zwrócili Ukraińcom większość maszyn z tamtejszych baz, były to niemal wyłącznie egzemplarze nielotne, samoloty operacyjne natomiast są w dalszym ciągu przetrzymywane na Krymie. Zmusiło to ukraińskie siły powietrzne do odbudowy parku samolotowego brygady.

Tureckie Siły Powietrzne
Historia Tureckich Sił Powietrznych (Türk Hava Kuvvetleri, THK – Turkish Air Force, TuAF) sięga 1911 roku, czyli okresu Imperium Osmańskiego. Przez minione 105 lat TuAF chronią przestrzeń powietrzną kraju oraz wspierają działania wojsk lądowych i marynarki wojennej.

Działania lotnicze podczas puczu wojskowego w Turcji
W nocy z 15 na 16 lipca w Turcji doszło do próby przejęcia władzy przez zbuntowanych wojskowych. W nieudanym puczu dużą rolę odegrało tureckie lotnictwo.

Suchoj Superjet 100 – cz. II
Rosjanie rozpływają się nad SSJ100 w zachwytach, dowodząc, że jest najnowocześniejszy, najbardziej ekonomiczny, ekologiczny i najwygodniejszy w swoim segmencie. Jednak niewiele linii lotniczych na świecie zdecydowało się dotąd zaufać tym zapewnieniom, a sam producent jeszcze niedawno musiał być wspomagany finansowo przez Kreml.

Myśliwce Martin-Baker
Brytyjska firma Martin-Baker od końca lat 40. XX wieku jest światowym liderem w dziedzinie lotniczych foteli wyrzucanych. Dzięki nim w ciągu minionych 70 lat życie uratowało ponad siedem tysięcy lotników. Mniej znanym faktem jest to, że firma zaczęła swoją działalność od konstruowania samolotów. Wprawdzie w ciągu 10 lat zbudowała tylko cztery prototypy, ale ostatni z nich – MB-5 – uważany jest za jeden z najlepszych brytyjskich myśliwców napędzanych silnikiem tłokowym.

Szachownice nad Słowacją 1939. Lotnictwo polskie w wojnie słowacko-polskiej w świetle dokumentów
W gronie niewypowiedzianych a zaistniałych konfliktów zbrojnych XX wieku znajduje się wojna słowacko-polska 1939 r. Konflikt rozpoczęty 1 września 1939 r. wkroczeniem sił zbrojnych Państwa Słowackiego (PS) przy boku sojuszniczej armii niemieckiej na terytorium II Rzeczpospolitej (RP) trwał aż do zakończenia jesiennej kampanii 1939 r.
Armia „Karpaty” została stworzona w 1939 r. – zbyt późno, by była w stanie w starciu z siłami niemiecko-słowackimi mającymi dużą przewagę liczebną oraz wielokrotną przewagę techniczną (lotnictwo, broń pancerna, artyleria) skutecznie zatrzymać od 1 września przeciwnika w swym pasie obrony; tym samym stała się piętą achillesową polskiego planu obronnego (Plan Z).

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Gorące lato Bombardiera
• Lipcowe żniwa producentów maszyn pasażerskich
• Zakończenie służby francuskich "Super Etendardów"
• Postępy w programie JAGM
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• Aktualności z kosmosu

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Lotnictwa" na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony