Przejdź do treści
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Źródło artykułu

Lotniczy transport sanitarny

Nie ma ambulansu, który jechałby z prędkością około 700 km/h. Samolot medyczny to najszybszy, a jednocześnie bezpieczny środek transportu chorych. W latach 2001- 2009 (stan do 30 czerwca) samolotami medycznymi SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowano ponad pięć tysięcy pacjentów. Towarzyszył im lekarz oraz ratownik medyczny lub pielęgniarz/pielęgniarka.

W sytuacjach zagrażających życiu czy zdrowiu pacjenta czas dotarcia do specjalistycznej pomocy jest kluczowym elementem sukcesu w leczeniu.

Do tej pory zespoły lotniczego transportu medycznego pełniły dyżur na lotnisku
w Szczecinie-Goleniowie. Już kilka lat temu stało się jasne, że konieczne jest przeniesienie bazy samolotowej do centrum Polski, do Warszawy. To Warszawa jest bowiem miejscem, do którego najczęściej transportowani są pacjenci. Stacjonowanie samolotu w Szczecinie nie było optymalne: niepotrzebnie w większości wypadków wydłużało czas dolotu po pacjenta
i powodowało wyższe koszty eksploatacji z uwagi na większe zużycie paliwa i puste przebiegi.

Kto korzysta z lotniczego transportu sanitarnego?

- pacjenci z urazami kręgosłupa,
- pacjenci z chorobami serca,
- pacjenci z amputacjami urazowymi,
- dzieci i noworodki z wadami serca,
- pacjenci z rozległymi oparzeniami
oraz inni pacjenci w stanach zagrożenia życia wymagający transportu lotniczego.

Procedury
W ostatnich latach wzrosła świadomość lekarzy co do możliwości zlecania lotu samolotem medycznym. Aby zlecić transport lotniczy, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego musi przesyłać faksem zlecenie na lot do Dyspozytorni Krajowej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dyspozytor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przez całą dobę przyjmuje zlecenia na lot, dokonuje kwalifikacji, a w razie potrzeby udziela informacji o tym, jak należy przygotować pacjenta do transportu lotniczego. Lotniczy zespół transportu medycznego pełni dyżur przez 24 godziny na dobę.

Transport sanitarny samolotem odbywa się w dwóch trybach:
- pilnym - lot jest wykonywany w celu udzielenia pomocy specjalistycznej pacjentowi
w stanie nagłego zagrożenia życia wymagającemu intensywnego nadzoru medycznego
w czasie lotu,
- planowym – dla pacjentów nie będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, wymagających jednak transportu specjalistycznym środkiem transportu medycznego. To usługa zaplanowana wykonywana w miarę możliwości operacyjnych przez lotniczy zespół transportu sanitarnego, jeżeli odległość pomiędzy lotniskami najbliższymi w stosunku do miejsca aktualnego i docelowego pobytu pacjenta przekracza 250 km (według map drogowych). Na krótszych odcinkach lotniczy transport medyczny realizowany jest śmigłowcami.

Samoloty
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje dwoma nowoczesnymi samolotami medycznymi Piaggio Avanti. To nowoczesne maszyny przystosowane do transportu pacjentów w najcięższych stanach zagrożenia życia. Z uwagi na wielkość tych samolotów
i ich parametry techniczne, na pokładzie możliwe jest prowadzenie całego spektrum medycznych czynności ratunkowych. Piaggio Avanti posiadają najlepszą hermetyczną kabinę medyczną spośród wszystkich samolotów w swojej klasie, co oznacza, że na wysokości 8 tys. metrów w kabinie panuje ciśnienie atmosferyczne takie, jak na poziomie morza.
Samoloty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego są wyposażone m.in. w aparaturę monitorującą funkcje życiowe pacjenta, sprzęt podtrzymujący sztucznie oddech, ssaki, pompy infuzyjne czy w końcu nowoczesny defibrylator transportowy. Na pokładzie samolotu jest również cała gama niezbędnych leków i płynów infuzyjnych, a w razie potrzeby na pokład może zostać zabrany inkubator transportowy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony