Przejdź do treści
Nowi instruktorzy modelarstwa – relacja z kursu we Włocławku (fot. komisjamodelarskaap.pl)
Źródło artykułu

Nowi instruktorzy modelarstwa – relacja z kursu we Włocławku

W dniach 13-15.11.2015 r., na Lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie odbywał się kurs instruktorów modelarstwa. Różne okoliczności sprawiły, że przez kilka ostatnich lat nie organizowano takich kursów. Fakt ten, w połączeniu z przystępną opłatą, przełożył się na duże zainteresowanie środowiska modelarskiego. Warto przy tej okazji podkreślić, że z inicjatywy Komisji Modelarskiej opracowany został regulamin przyznawania uprawnień instruktora modelarstwa lotniczego i kosmicznego – zatwierdzony uchwałą Zarządu Aeroklubu Polskiego. Określa on warunki oraz tryb przyznawania uprawnień instruktorskich przez nasze Stowarzyszenie, posiadające status Polskiego Związku Sportowego.

Do Włocławka przyjechały, z całej Polski, aż 44 osoby zainteresowane… uzyskaniem dyplomu instruktora klasy III. Na wstępie odbyło się seminarium poświęcone najważniejszym aktom prawnym i regulaminom, normującym funkcjonowanie modelarstwa lotniczego w ramach Aeroklubu Polskiego i Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. Wiedzę do tej części kursu należało opanować przed przyjazdem na kurs (na zasadzie samokształcenia). Seminarium poprowadził kierownik kursu, Jerzy Boniecki – Przewodniczący Komisji Modelarskiej AP, wspólnie z Bogdanem Wierzbą – koordynatorem Aeromodelklubu BCK i asystentem TKN ds. halowych modeli akrobacyjnych F3P i F3P-AFM (organizatorem 2. Mistrzostw Świata Halowych Modeli Akrobacyjnych F3P w Pruszkowie).

Słuchaczom przekazano też wiele przydatnych informacji, między innymi, jak zorganizować klub modelarski oraz jakie mogą być formy prawne jego funkcjonowania. Koordynator Aeromodelklubu zaprosił uczestników na wirtualny spacer po pracowni Aeromodelklubu i wnętrzach Bemowskiego Centrum Kultury.

Przy temacie organizacji klubu pomysł z wirtualnym spacerem okazał się bardzo trafnym. Na świetnych zdjęciach panoramicznych, wykonanych przez Anna Liminowicz Photography, elementy wyposażenia modelarni widać było jak na dłoni. Uczestnicy mogli po wielokroć zaglądać w każdy kąt pracowni Aeromodelklubu. Sporo czasu poświęcono sprawie prowadzenia zajęć oraz źródłom finansowania klubu modelarskiego. Przedstawiono kilka możliwych sposobów pozyskiwania środków finansowych na organizację zawodów lub wyjazdy na imprezy międzynarodowe. Kandydaci na instruktorów z zaciekawieniem obejrzeli też pokaz slajdów, specjalnie przygotowany przez Bogdana Wierzbę, prezentujący funkcjonowanie modelarstwa lotniczego w Polsce oraz jego podział na kategorie i konkurencje – zgodny z Kodeksem Sportowym FAI.

Pełny tekst fotorelacji, galeria oraz wyniki zawodów F1N można znaleźć na stronie: www.komisjamodelarskaap.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony