Przejdź do treści
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i Raytheon - podpisanie listu intencyjnego
Źródło artykułu

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i Raytheon

Dyrektor ITWL prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik oraz Vice Prezes Raytheon ds. Zintegrowanego Łańcucha Dostaw Michael B. Shaughnessy podpisali w siedzibie Instytutu list intencyjny. Ceremonia odbyła się 9.10.2014 r.

Na mocy podpisanego dokumentu obie instytucje podejmą współpracę w obszarze polskiego, przyszłego systemu obrony powietrznej w obszarze C4ISR, programowania, modelowania i symulacji, integracji, weryfikacji i walidacji systemów. Postanowienia listu mówią także o współpracy ITWL i Raytheon na rynkach zagranicznych.

Michał Wąsiewicz
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych


Początki dziejów Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych sięgają pierwszych lat istnienia odrodzonej po latach niewoli II Rzeczypospolitej. Już 28 listopada 1918 r. powołano Sekcję Żeglugi Napowietrznej podporządkowaną Ministerstwu Spraw Wojskowych (MSWojsk.). W ramach Sekcji, 20 grudnia 1918 r., utworzono zaczątek placówki badawczo-technicznej pn. Dział Naukowo-Techniczny, przemianowany wkrótce na Wydział. Pierwszą siedzibą Wydziału był Zamek Królewski w Warszawie.

Rozszerzanie zadań technicznych spowodowało, że na mocy rozkazu organizacyjnego Oddziału I Sztabu Generalnego 11 listopada 1921 r. Wydział Naukowo-Techniczny został przekształcony w Wojskową Centralę Badań Lotniczych (WCBL). Do głównych zadań WCBL należało badanie sprzętu lotniczego, odbiór samolotów z wytwórni oraz nadzór techniczny nad produkcją.

Dokonujący się w lotnictwie postęp techniczny sprawił, że dotychczasowe struktury organizacyjne WCBL okazały się niewystarczające, stąd z dniem 1 sierpnia 1926 r. WCBL została przekształcona w Instytut Badań Technicznych Lotnictwa (IBTL).

Rok 1958 był szczególnie ważny, bowiem Instytut Naukowo-Badawczy Wojsk Lotniczych, jako w pełni ukształtowana jednostka badawcza, na podstawie zarządzenia ministra ON nr 013/MON z dnia 8 września 1958 r. zmienia nazwę na obowiązującą do dziś, tj.:Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Nowa nazwa jednoznacznie wskazuje wojskową technikę lotniczą jako obszar zainteresowań i prac utworzonej placówki naukowo-badawczej. Instytut otrzymał wówczas statut, który stanowi postawę jego naukowo-badawczej działalności.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony