XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe

Jakub Bauta Balonowym Mistrzem Polski 2016

Zakończyły się XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, odbywające się w Krośnie od 30 kwietnia. Balonowym Mistrzem Polski 2016 został Jakub Bauta z Aeroklubu Leszczyńskiego z Aeroklubu Leszczyńskiego.

Drugie miejsce zajął Bartosz Nowakowski z Aeroklubu Włocławskiego, a trzecie Mateusz Rękas reprezentujący Mościcki Klub Balonowy.

Zwycięzcą XVII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych - podobnie jak w roku 2015, został Rimas Kostiuškevičius z Litwy. Na podium znaleźli się również Rokas Kostiuškevičius (Marijampole, Litwa) - drugi miejsce oraz Jakub Bauta (Aeroklub Leszczyński) - trzecie miejsce.

Historia Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie sięga roku 2000. Wtedy to z inicjatywy Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej i Adama Gruszeckiego balony po raz pierwszy zagościły na krośnieńskim niebie. Nikt wówczas nie przypuszczał, że na stałe trafią one do kalendarza największych sportowych imprez lotniczych w Polsce. Rosnąca szybko liczba uczestników czyniła z zawodów najbardziej prestiżową imprezę w swojej kategorii w kraju, zaś rozmach imprez towarzyszących i ilość gromadzonej widowni spowodowały, że stała się ona największym cyklicznym wydarzeniem sportowo estradowym na Podkarpaciu.