Przejdź do treści
szybowiec.jpg
Źródło artykułu

Mistrzostwa w akrobacji szybowcowej w Radomiu x 2

Sympatyków lotnictwa i akrobacji szybowcowej czeka nie lada atrakcja. Niebawem na lotnisku Aeroklubu Radomskiego rozpoczynają się mistrzostwa Polski, a sześć dni później mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie.
W sześcioosobowym składzie polskiej reprezentacji zabraknie radomianina. Największe szanse na start miał Rafał Siankowski, szef wyszkolenia szybowcowego Aeroklubu Radomskiego, jednak ostatecznie nie znalazł się w kadrze narodowej.

Największą gwiazdą polskiej reprezentacji będzie Jerzy Makula. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Europy i świata jest doskonale znany radomskim sympatykom sportu szybowcowego. Wielokrotnie uczestniczył w pokazach organizowanych w Radomiu. Wykonywane przez niego ewolucje zadziwiają wiele osób. W kadrze Polski znalazł się również syn najlepszego polskiego szybownika, Stanisław Makula.

"Jerzy Makula to aktualny wicemistrz Europy", wyjaśnia Stanisław Szczepanowski, dyrektor Aeroklubu Radomskiego. "Na pewno należy do faworytów mistrzostw. W walce o medale liczyć będą się także Węgrzy i Rosjanie. Wierzę, że nasi piloci postarają się zaprezentować jak najlepiej i zdobędą medale indywidualne i drużynowe."

Oprócz Polaków, Rosjan i Węgrów udział w zawodach potwierdziły już ekipy między innymi z Niemiec, Francji i Czech. Ciekawostką jest zgłoszenie z Japonii. Pilot z Kraju Kwitnącej Wiśni wystartuje jednak poza konkurencją. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 7 sierpnia. Jednak już od 1 sierpnia radomskim niebem "rządzić” będą szybowce. Przez cztery dni piloci walczyć będą o tytuł mistrza Polski.
"Pierwotnie mistrzostwa kraju miały zostać rozegrane w Poznaniu. Mogą w nich startować zagraniczni piloci, którzy później musieliby przemieścić się do Radomia. Aby ułatwić wszystkim treningi i starty, zdecydowano o przeniesieniu mistrzostw kraju do Radomia",  tłumaczy Szczepanowski.

Każdy z pilotów, ktry będzie uczestniczył w mistrzostwach Europy, będzie miał do wykonania sześć programów akrobacji. Podobnie jak w przypadku akrobacji samolotowej są to programy obowiązkowe, dowolne, znane i nieznane. Na pytanie, które z akrobacji wymagają większych umiejętności, Szczepanowski odpowiada, że trudno porównać obie dyscypliny. "Szybowiec pozbawiony napędu nie jest w stanie wykonać wszystkich figur, takich jak samolot, ale z drugiej strony brak silnika wymaga większej precyzji."

Zmagania trwać będą od 7 do 17 sierpnia. W dniu zakończenia mistrzostw przewidziane są minipokazy lotnicze z udziałem samolotów wojskowych F-16, Mig-29 i orlik.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony