10. Szybowcowe Mistwostwa Świata Juniorów na Litwie (fot. John McCaw)

Srebro drużynowe dla Polaków na Szybowcowych MŚ na Litwie

W piątek w Puciunai na Litwie miała odbyć się kolejna konkurencja 10. Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów. Na lotnisku było bardzo gorąco. Niestety piątkowe zadanie zostało anulowane.

W sobotę szybowcowi juniorzy mieli ostatnią okazję by zmienić coś w tabeli klasyfikacji generalnej, ponieważ był to ostatni dzień zawodów. Pierwsze szybowce wystartowały wczoraj o godzinie 12:00.

Polskę w klasie Club reprezentują piloci: Wojciech Wojtaczka, Marek Niewiadomy i Artur Łończuk, a w klasie Standard piloci: Jakub Puławski i Tomasz Hornik.

W ostatni dzień zawodów, 12 sierpnia, dla zawodników przygotowano zadania:

Klasa Club: Czas: 2:00:00, Dystans: 105.27 km - 244.89 km

Klasa Standard: Czas: 2:00:00, Dystans: 105.49 km - 252.11 km

Sobotni dzień należał do Jakuba Puławskiego startującego w klasie Standard na szybowcu LS 8, który wygrał konkurencję zdobywając 408 punktów.

Polacy awansowali w klasyfilacji drużynowej z trzeciego na drugie miejsce zdobywając srebrny medal.

W klasyfikacji generalnej polscy juniorzy zajęli następujące miejsca:
•  klasa Club: Wojciech Wojtaczka - 11 miejsce z 4,701 punktami; Artur Łończuk - 24 miejsce z 4,112 punktami; Marek Niewiadomy - 27 miejsce z 4,066 punktami,
•  klasa Standard: Jakub Puławski - 5 miejsce z 5,683 punktami; Tomasz Hornik - 7 miejsce z 5,556 punktami.

Cenne doświadczenia na międzynarodowej imprezie na pewno przydadzą się za dwa lata, na kolejnych JWGC. Ogółem nasi szybowcowi juniorzy zdobyli najwięcej medali spośród wszystkich drużyn (łącznie 11).

Na zdjęciu od lewej: Wojciech Batog, Wojciech Wojtaczka, Jakub Puławski, Marek Niewiadomy, Artur Łończuk i Tomasz Hornik (fot. Szybowcowa Kadra Narodowa)

Zwycięzcą w klacie Club został Julian Klemm (Niemcy), który zdobył łącznie 5,545 punktów. W klasie Standard wygrał Sjoerd van Empelen (Holandia), który zdobył łącznie 5,977 punktów.