Przejdź do treści
SIAI-Marchetti S.211 (fot. Peter Bakema/GFDL 1.2/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Rocznica oblotu włoskiego samolotu Aermacchi S-211

36 lat temu dokonano oblotu włoskiego samolotu szkolno-treningowego i lekkiego samolotu szturmowego Aermacchi S-211.

SIAI-Marchetti S.211, oznaczony również jako Aermacchi S-211, to włoski odrzutowy wojskowy samolot szkolno-treningowy, opracowany i zbudowany w 1981 roku w włoskiej wytwórni lotniczej SIAI Marchetti.

Do opracowania nowego samolotu szkolno-treningowego o napędzie odrzutowym przystąpiono w biurze konstrukcyjnym włoskiej wytwórni SIAI-Marchetti pod koniec lat siedemdziesiątych. Miał to być  z założenia samolot znacznie lżejszy od stosowanych w lotnictwie wojskowym tego typu samolotów.

Budowa pierwszego prototypu została zakończona na początku 1981 roku. Pierwszy lot samolotu odbył się w dniu 10 kwietnia 1981 roku.

W lotach próbnych samolot S.211 wykazywał dobre właściwości lotnicze, ale także konieczność zmian w konstrukcji płatowca. Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w samolocie zbudowano drugi prototyp, który został oblatany jesienią 1981 roku. Również drugi prototyp wykazał potrzebę zmian konstrukcji, w związku z tym opierając się na doświadczeniach dwóch prototypów zbudowano trzeci, który został oblatany wiosną 1983 roku. Trzeci prototyp stał się wzorcowym samolotem do budowy wersji seryjnej samolotu SIAI-Marchetti S.211.

Samolot SIAI-Marchetti S.211 dzięki zastosowaniu do wykonania ok. 60% powierzchni zewnętrznych z kompozytów jest samolotem o bardzo małej masie własnej. Charakteryzuje się wieloma zaletami, należą do nich: wysoki komfort, dobra widoczność z kabiny, zarówno z miejsca instruktora, jak i ucznia, wysoki poziom bezpieczeństwa lotu, prostota konstrukcji, duża jej trwałość i niezawodność oraz dobre własności pilotażowe, wysoki standard wyposażenia elektronicznego, napęd za pomocą turbinowego silnika dwuprzepływowego o małym zużyciu jednostkowym paliwa i niskim poziomie hałasu. W samolocie można zastosować wielowariantowe uzbrojenie, co umożliwia prowadzenie w szerokim zakresie naukę i treningi w posługiwaniu się bronią oraz w określonych warunkach działań bojowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony