Przejdź do treści
Bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w kamerę
Źródło artykułu

Coraz bliżej nowych przepisów dla użytkowników dronów

Zgodnie z propozycjami nowych rozporządzeń, nad którymi aktualnie prowadzone są prace w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, zostaną wprowadzone obowiązkowe szkolenia dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Dodatkowo, użytkownicy dronów o masie powyżej 0,6 kg nie będą mogli nimi latać w odległości mniejszej niż 100 m od granic zabudowy i mniejszej niż 30 m od osób, pojazdów i budynków.

W niedługim czasie zostaną zakończone prace nad nowelami: rozporządzenia ministra transportu z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz.U. nr 2013 poz. 440) oraz rozporządzenia ministra transportu z 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz.U. z 2013 r. poz. 664).

Według założeń strony rządowej, nowe regulacje mają być ułatwieniem dla użytkowników  małych dronów, a firmom wykorzystujących je w ramach prowadzonej działalności – zapewnią wsparcie w ramach rozwoju innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Jak informuje ULC, przepisy przeszły już uzgodnienia międzyresortowe.

Najważniejsze zmiany obejmują m.in.:

  • zwiększenie limitu maksymalnej masy startowej modeli latających oraz bezzałogowych statków powietrznych używanych w zasięgu widoczności wzrokowej operatora z 25 kg do 150 kg
  • wprowadzenie uproszczonych procedur lotów modelami i bezzałogowymi statkami powietrznymi o masie do 25 kg
  • oddzielne przepisy dla dronów wykorzystywanych rekreacyjnie i tych używanymi do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • obowiązkowe szkolenia dla operatorów wykorzystujących bezzałogowe statki powietrzne do celów zarobkowych
  • obowiązek utrzymywania kontaktu wzrokowego z dronami w celu określenia jego położenia oraz utrzymania bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, osób, zwierząt lub mienia.
  • Określenie minimalnych odległości od osób i zabudowy, w jakich mogą być realizowane loty.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony